☝🇺🇦 За вимогами ч. 3 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як ЧАСТКА від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
🔥❗ Згідно зі ч. 2 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості АБО Є ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ-ПІДПРИЄМЦЕМ і ПЕРЕБУВАЄ НА СПРОЩЕНІЙ СИСТЕМІ ОПОДАТКУВАННЯ, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із СЕРЕДНЬОЇ заробітної плати працівника для даної місцевості.
🔥❗ Аналіз змісту даної норми свідчить про те, що заборгованість зі сплати аліментів для фізичної особи — підприємця, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, проводиться, виходячи із середньої заробітної плати працівника для цієї місцевості, і винятки з цього правила закон не містить.
👩⚖️🇺🇦 Так, у постанові від 05 серпня 2020 року у справі №464/6206/18 (провадження № 61-18142св19) Верховний Суд, залишаючи без змін судові рішення, якими визнано неправомірними дії державного виконавця щодо складання розрахунку заборгованості по аліментах та зобов`язано усунути таке порушення, зазначив, що боржник ФОП, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, має сплачувати аліменти саме виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості згідно ч. 2 ст. 195 СК України, а не із його доходу згідно поданої податкової декларації.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/90872378
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду від 05 серпня 2021 у справі № 757/35562/18-ц (провадження № 61-19631св20) зазначено таке:
📌 «Встановивши, що в порушення вимог частини другої статті 195 СК України державний виконавець здійснив розрахунок заборгованості за аліментами ОСОБА_1 , який є ФОП і перебуває на СПРОЩЕНІЙ системі оподаткування, виходячи з повного доходу боржника, зазначеного у податковій декларації, а не із середньої заробітної плати працівника для міста Києва, суди попередніх інстанцій дійшли ПРАВИЛЬНОГО висновку про наявність підстав для задоволення скарги.
📎 Доводи касаційної скарги про те, що суди безпідставно не застосували до спірних правовідносин статті 181, 183 СК України, статті 68, 71 Закону України «Про виконавче провадження», пункт 13 Переліку № 146, не заслуговують на увагу, оскільки положення статей 181, 183 СК України встановлюють способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину та розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини. Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. У частині другій статті 195 СК України (стаття саме має назву «визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу)») чітко вказано, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який є ФОП і перебуває на спрощеній системі оподаткування, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
🔥❗ Зазначене обумовлене тим, що здійснюючи підприємницьку діяльність на свій ризик та перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (сплачуючи єдиний податок), платник аліментів НЕ ЗВІТУЄ до органів державної податкової служби про «ЧИСТИЙ» дохід, з якого виконавець може вирахувати конкретну суму аліментів, призначену судом у частці від доходу.
🔥❗ У зв`язку з цим заборгованість у таких випадках обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
📎 При цьому пункт 13 Порядку № 146 передбачає, що утримання аліментів провадиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків, тобто положення цього пункту не поширюється на осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування. Те ж саме стосується і статті 68 Закону України «Про виконавче провадження», за змістом якої на підставі постанови державного виконавця звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника проводить підприємство, установа, організація, фізична особа, ФОП, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
📎 У справі, яка переглядається, суди обґрунтовано врахували правовий висновок щодо застосування частини другої статті 195 СК України за подібних правовідносин, викладений у вищезгаданій постанові Верховного Суду від 05 серпня 2020 року у справі № 464/6206/18 (провадження № 61-18142св19), підстав для відступлення від цього висновку колегія суддів не вбачає».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98862303
👩⚖️🇺🇦 В ухвалі Верховного Суду від 01 квітня 2019 року по справі № 708/326/18 (провадження № 61-42802ск18) вказано наступне:
📌 » Враховуючи наведене, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про задоволення скарги ОСОБА_4, оскільки під час проведення розрахунків розміру заборгованості по аліментам державний виконавець Карпичева Т. В. не взяла до уваги, що ОСОБА_4 будучи зареєстрований, як фізична особа-підприємець з 2001 року перебуває на спрощеній системі оподаткування і заборгованість по аліментам ВИЗНАЧАЄТЬСЯ виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/81138870
👩⚖️🇺🇦 Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом і в ухвалі від 28 січня 2021 року по справі № 489/5101/18 (провадження № 61-19514ск20).
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94452803
З практикою розгляду даної категорії справ місцевими судами можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99082706
https://reyestr.court.gov.ua/Review/91058237
https://reyestr.court.gov.ua/Review/79681923
🤔❓Як же діяти в ситуації, коли виконавцем все ж таки допущено помилки у механізмі нарахування заборгованості? Як домогтися списання певної суми боргу чи, навпаки, змусити виконавця здійснити донарахування?
Детально з аналізом судової практики щодо порядку оскарження неправомірно проведеного розрахунку заборгованості по сплаті аліментів можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇
З повагою адвокат Кулик Ю.В.