Корисна інформація

Блог

☝ Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

📎 Згідно частини першої статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний ЗВЕРНУТИСЯ до нотаріуса або в сільських населених пунктах — до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за ВИДАЧЕЮ ЙОМУ СВІДОЦТВА про право на спадщину на таке майно.

📎 Відповідно до пункту 1 Глави 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі — Порядок), нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.

📎 Згідно із пунктом 2.4. Глави 10 Порядку у разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз`яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребовує цю справу для подальшого провадження.

📎 Пунктом 4.9. Глави 10 інструкції визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 ЦК України, — не раніше зазначених у цих статтях строків.

☝️🔥 КОРОТКИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ № 702/61/20 (провадження № 61-16777 св 20):

📎 У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

📎 Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати — ОСОБА_3 , яка на день смерті проживала у м. Севастополь Автономної Республіки Крим. Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, кадастровий номер 7123480300:03:001:0571, площею 3,4176 га, яка розташована в адміністративних межах Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області. За життя ОСОБА_3 заповіт не складала.

📎 Вказувала, що після смерті матері вона вступила в управління спадковим майном, зберігає у себе державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 210905, а також отримує сільськогосподарську продукцію за здану в оренду землю.

📎 Крім неї спадкоємцями першої черги за законом є: ОСОБА_3 , яка звернулася із заявою про прийняття спадщини та була заведена спадкова справа № 358 від 12.11.2013 в Другій Севастопольській державній нотаріальній конторі, яка знаходиться за адресою: м. Севастополь вул. Робоча, 4, АР Крим, але спадкове майно і досі не оформлене. Крім вищевказаних спадкоємців першої черги за законом ще є дочки: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, про що стверджують нотаріально засвідчені заяви про відмову від спадщини.

📎 Факт наявності у покійної ОСОБА_2 спадкового майна, підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 210905 від 02.11.2004 відповідно до якого ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3,4176 га на території Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За таких обставин, ОСОБА_2 за життя володіла, користувалася та розпоряджалася вище згаданим майном, а отже воно перебувало у її власності.

📎 Відповідно до ст. 1261 ЦК України, спадкоємцем першої черги за законом являється позивач ОСОБА_1 . Позивачем було подано до Монастирищенського районного суду Черкаської області позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом.

📎18.11.2019 Монастирищенський районний суд ухвалив рішення по справі. Враховуючи це рішення, 24.01.2020 позивач звернулася із заявою про прийняття спадщини в Монастирищенську державну нотаріальну контору, для її реєстрації.

Однак, державним нотаріусом було відмовлено в реєстрації заяви про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 на підставі рішення Монастирищенського районного суду від 18.11.2019, так як згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину від 08.06.2019 спадкова справа 358 /2013, після померлої ОСОБА_2 вже відкрита 12.11.2013 Другою Севастопольскою державною нотаріальною конторою, яка знаходиться за адресою: м. Севастополь, вул. Робоча, 4 А.Р . Крим, що унеможливлює оформлення її прав, так як відповідно до діючого законодавства України, зокрема п. 2.4. глави 10 «Порядку вчинення нотаріальних дій України», затверджених наказом МЮ України від 22.02.2012, № 296/5, заява про видачу свідоцтва про право на спадщину подається за місцем знаходження цієї справи.

📎 У зв`язку з вище викладеним просить визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування, так як згідно ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-У11, територія автономної Республіки Крим та міста Севастополь, з 20 лютого 2014 р., визнано тимчасово окупованою територією. Закон встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

📎 У зв`язку із блокуванням усіх відділень поштового зв`язку Укрпошта на території півострову, національний оператор змушений тимчасово припинити прийом та доставку пошти в напрямку до Автономної Республіки Крим та м. Севастополь до врегулювання ситуації. Врегулювання проблеми доставки поштових відправлень до Автономної Республіки Крим може відбутися тільки після відновлення конституційного ладу на тимчасово окупованих територіях півострова Крим та м. Севастополь.

📎 Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просила суд визнати за нею в порядку спадкування право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7123480300:03:001:0571, загальною площею 3,4176 га, яка знаходиться в адміністративних межах Аврамівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області.

👩‍⚖️🇺🇦 Рішенням Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 липня 2020 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

📌 Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що зверненню до суду з указаним позовом мало передувати вирішення питання про видачу ОСОБА_1 нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Судом встановлено, що заява про видачу свідоцтва про право на спадщину по суті нотаріусом не розглядалась, листом-роз`ясненням від 24 січня 2020 року державний нотаріус Монастирищенської державної нотаріальної контори фактично відмовив ОСОБА_1 у прийнятті заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, а не у видачі свідоцтва про право на спадщину на це майно. Також суд зазначив, що Аврамівська сільська рада Монастирищенського району Черкаської області є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до нотаріальної контори звернулась її донька — ОСОБА_2 , на підставі заяви якої Другою Севастопольською державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа. Враховуючи, що з клопотанням про заміну неналежного відповідача чи залучення співвідповідача позивачем не заявлено, суд першої інстанції дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з цих підстав.

👩‍⚖️🇺🇦 Постановою Черкаського апеляційного суду від 12 жовтня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 липня 2020 року залишено без змін.

📌 Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову та зазначив, що пунктом 4.9. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 Цивільного кодексу України, — не раніше зазначених у цих статтях строків. Отже, зверненню до суду з указаним позовом мало передувати вирішення питання про видачу ОСОБА_1 нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Разом з тим, ОСОБА_1 не надала суду належних та достовірних доказів, які б свідчили, що позивач зверталась до Монастирищенської державної нотаріальної контори з відповідною заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 , а лист-відповідь державного нотаріуса Монастирищенської державної нотаріальної контори від 24 січня 2020 року на усне звернення ОСОБА_1 щодо роз`яснення порядку отримання свідоцтва про право на спадщину не свідчить про відмову позивачу у видачі такого свідоцтва.

☝️🔥 Позиція Верховного Суду у справі № 702/61/20 (провадження № 61-16777 св 20):

🔥❗️ Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що зверненню до суду з указаним позовом має ПЕРЕДУВАТИ вирішення питання про видачу ОСОБА_1 нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Разом з тим, ОСОБА_1 не надала суду належних та достовірних доказів, які б свідчили, що позивач зверталась до Монастирищенської державної нотаріальної контори з відповідною заявою про ВИДАЧУ їй свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 , а ❗️❗️❗️ ЛИСТ-ВІДПОВІДЬ державного нотаріуса Монастирищенської державної нотаріальної контори від 24 січня 2020 року на усне звернення ОСОБА_1 щодо роз`яснення порядку отримання свідоцтва про право на спадщину НЕ свідчить про відмову позивачу у видачі такого свідоцтва.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Рішення Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 липня 2020 року та постанову Черкаського апеляційного суду від 12 жовтня 2020 року залишено без змін.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 06 жовтня 2021 року в справі № 702/61/20 (провадження № 61-16777 св 20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

https://reyestr.court.gov.ua/Review/100179147

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх