☝️ Досить розповсюдженими є випадки наявності спору щодо розміру ЗАБОРГОВАНОСТІ зі сплати аліментів.
Механізм нарахування заборгованості, що проведений державним виконавцем, досить часто не задовольняє як боржника, так як і стягувача.
🤔❓Як же діяти в такій ситуації? Як домогтися списання певної суми боргу чи, навпаки, змусити виконавця здійснити донарахування?
☝️🇺🇦 У частинах першій, третій та восьмій статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» закріплено, що порядок стягнення аліментів визначається законом. Визначення суми заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частки від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
☝️🇺🇦 У статті 195 СК України встановлено порядок визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу). Згідно із частиною третьою статті 195 СК України розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору — СУДОМ 👩⚖️⚖️.
🤔❓ З ЧОГО РОЗПОЧАТИ?
🔵 ПО-ПЕРШЕ, звернутися з письмовою заявою до державного виконавця з проханням надати РОЗРАХУНОК заборгованості зі сплати аліментів 📜💰.
Відповідно до п. 2 ч. 4 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі подання заяви ✍️ стягувачем або боржником.
🔥❗️ ЗВЕРТАЮ УВАГУ, що розрахунок має відповідати типовій формі, що визначена у Додатку 15 до Інструкції з організації
примусового виконання рішень.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0489-12#n1394
📌 РОЗРАХУНОК заборгованості зі сплати аліментів повинен мати такі розділи:
1️⃣ Місяць/рік;
2️⃣ Розмір доходу/ середня заробітна плата працівника для цієї місцевості;
3️⃣ Розмір аліментів, визначений у виконавчому документі;
4️⃣ Сума аліментів, яка підлягає стягненню;
5️⃣ Сплачено боржником/стягнуто виконавцем;
6️⃣ Заборгованість на 30 число поточного місяця;
7️⃣ Сукупний розмір заборгованості з моменту відкриття виконавчого провадження;
8️⃣ Сукупний розмір заборгованості.
📌 Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із:
▪️ звіту про здійснені відрахування та виплати;
▪️ квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником;
▪️ заяв та (або) розписок стягувача;
▪️ інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості;
▪️ інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.
📎 Сума заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому статтею 195 Сімейного кодексу України.
📎 Стягнення аліментів за виконавчими листами за минулий час проводиться в межах десятирічного строку, що передував пред’явленню виконавчого листа до виконання.
ОТЖЕ, отримавши розрахунок заборгованості зі сплати аліментів уважно слід ознайомитися з його змістом, проглянути вірність заповнення та достовірність внесеної до нього інформації.
📌 НАЙЧАСТІШИМИ ПОМИЛКАМИ або причинами НЕВІРНОГО визначення суми заборгованості можуть бути:
🔹 невірний сам бланк (форма) заповнення;
🔹 ненадання боржником доказів щодо добровільної сплати аліментів (квитанцій або ін. доказів);
🔹 незастосування АВТОМАТИЧНО (без рішення суду) державним виконавцем вимоги закону щодо мінімального розміру аліментів з 28.08.2018 року на рівні не менше 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; при такому порушенні державний виконавець продовжує здійснювати нарахування у розмірі, що визначений за рішенням суду, на рівні і не менше 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку чи у твердій грошовій сумі в розмірі 500 грн., 600 грн. т.п.;
🔹 застосування державним виконавцем з власної ініціативи, виходячи за резолютивну частину рішення, показника не менше 50 % від прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років при виконанні рішення суду про стягнення аліментів на ПОВНОЛІТНІХ дітей, які навчаються, тоді як за рішенням суду розмір аліментів визначено ВИКЛЮЧНО у твердій грошовій сумі на рівні меншому ніж показник у 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; за моїм особистим переконанням (на жаль, практика судів є різною) застосування у такій ситуації вимоги, АЛЕ не менше 50 % від прожиткового мінімуму для дитини від 6 до 18 років не поширюється на правовідносини щодо ПОВНОЛІТНІХ дітей, так як показник у «не менше 50 %» визначено для дітей віком до 6 років та від 6 до 18 років і вимога щодо граничних мінімальних розмірів визначена законодавцем саме щодо неповнолітніх дітей на їх особисте утримання, а не на навчання у віці з 18 до 23 років;
🔹 відсутність у виконавця інформації про дохід боржника (хоча він офіційно працевлаштований), а тому здійснюється нарахування виходячи з середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості;
🔹 помилки у нарахуванні аліментів для боржників — ФОПів;
🔹 та ін.
🔵 ПО-ДРУГЕ, отримавши на руки РОЗРАХУНОК заборгованості зі сплати аліментів 📜💰 слід ознайомитися уважно з порядком нарахування, сумами, які там зазначені чи, навпаки, пропущені. Після цього написати письмово заяву з проханням здійснити перерахунок, з урахуванням виявлених вами порушень, додавши необхідні документи для проведення перерахунку (квитанції, розписки, довідку про доходи т.п.).
За результатами звернення державний виконавець має надати оновлений розрахунок або письмову відповідь про відмову в здійсненні перерахунку за заявою боржника або стягувача.
🤔❓ ЩО ДАЛІ РОБИТИ З ТАКОЮ ВІДМОВОЮ? ЯК ЗМУСИТИ ВИКОНАВЦЯ ЗРОБИТИ ОНОВЛЕНИЙ РОЗРАХУНОК ЗАБОРГОВАНОСТІ?
Закон чітко визначаєте необхідність звернення в такій ситуації до СУДУ 👩⚖️⚖️.
І на цьому етапі виникає проблемне питання: який спосіб захисту обрати? У якій формі має бути звернення до суду?
ІСНУЄ ДВА МОЖЛИВИХ ВАРІАНТИ:
1) оскаржувати рішення, дії або бездіяльності державного виконавця у порядку, передбаченому розділом VII ЦПК України;
2) подавати позовну заяву в порядку позовного провадження.
🤔❓ ЯКИЙ ЖЕ ВАРІАНТ КРАЩЕ ОБРАТИ? І В ЧОМУ ВІДМІННІСТЬ?
За моїм особистим переконанням, більш доцільним та вірним є звернення до суду у даній категорії справ саме у порядку, передбаченому розділом VII ЦПК України (ст.ст. 467- 453 ЦПК України) в порядку судового контролю за виконанням рішення суду.
☑️ У такому випадку подається СКАРГА на рішення, дії або бездіяльності державного виконавця.
☑️ Скаржник звільнений від сплати судового збору, на відміну від позовного провадження, коли до сплати підлягатиме судовий збір як мінімум в сумі 908 грн. (залежно від позовних вимог та їх кількості).
☑️ Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
☑️ Скарга розглядається у десятиденний строк, на відміну від строків розгляду в позовному провадженні.
📎 У порядку загального позовного провадження строк становить 125 днів, з яких:
5 днів — відкриття провадження у справі;
60 днів — проведення підготовчого провадження (строк може бути продовжено ще на 30 днів);
30 днів — розгляд справи по суті.
📎 Для спрощеного позовного провадження такий строк становить 65 днів, з яких:
5 днів — відкриття провадження у справі;
60 днів — розгляд справи.
☑️ Менша сплата судового збору у разі потреби апеляційного оскарження.
За подачу апеляційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір в сумі 454 грн., тоді як при розгляді справи в позовному провадженні за подачу апеляційної скарги на рішення суду слід буде сплатити 150 % ставки, що підлягала сплаті при зверненні до суду першої інстанції.
ПРОТЕ, слід звернути увагу на самі СТРОКИ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ з відповідною скаргою.
🔥❗️ Скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.
А тому важливо отримати письмову відмову від виконавця у добровільному проведенні перерахунку, і з дати вручення такої відмови, не пропустити 10 -ти денний строк для звернення до суду.
🤔❓ ЯКА ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЩОДО ВИБОРУ СПОСОБУ ЗАХИСТУ ПРАВ СТЯГУВАЧА ЧИ БОРЖНИКА У ТАКІЙ КАТЕГОРІЇ СПРАВ?
Насправді, вона НЕ є одностайною.
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду від 01 жовтня 2020 року в справі № 344/17895/19 (провадження № 61-9602св20) зазначено таке:
📌 «Колегія суддів вважає, що апеляційний суд дійшов неправильних висновків щодо розгляду справи в порядку позовного провадження, оскільки питання з приводу правомірності визначення державним виконавцем розміру аліментів підлягає розгляду в порядку СУДОВОГО КОНТРОЛЮ за виконанням судових рішень, шляхом подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця.
Отже, боржник вправі звернутися до суду зі СКАРГОЮ щодо розміру, способу виконання рішення суду зі сплати аліментів у порядку виконання судового рішення».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92065895
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду від 16 грудня 2020 року в справі № 2-3373/10 (провадження № 61-49024св18) зазначено наступне:
📌 «Згідно з частиною третьою статті 195 Сімейного кодексу України (далі — СК України) розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору — судом.
Отже, боржник вправі звернутися до суду зі СКАРГОЮ щодо розміру, способу виконання рішення зі сплати аліментів у порядку виконання судового рішення».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/93834718
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду від 05 серпня 2020 року в справі №464/6206/18 (провадження № 61-18142св19) зазначено таке:
📌 «Статтею 447 ЦПК України визначено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи обов`язки.
Отже, боржник вправі звернутися до суду зі скаргою щодо розміру, способу виконання рішення суду зі сплати аліментів у порядку виконання судового рішення.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2018 року у справі № 465/926/06.
Окрім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 листопада 2019 року, прийнятій до передачі справи на розгляд об`єднаної палати, у справі № 201/10329/16-ц, провадження №14-496цс19, розглядався зазначений вище спір саме шляхом подачі СКАРГИ на дії державного виконавця щодо розрахунку аліментів.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/86241647
Таким чином, суди ВІРНО виходили з того, що питання з приводу правомірності визначення державним виконавцем розміру аліментів підлягає розгляду в порядку судового контролю за виконання судових рішень, шляхом подання СКАРГИ на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця.
З огляду на викладене, не заслуговують на увагу доводи касаційної скарги відносно того, що даний спір підлягає вирішенню судом у порядку позовного провадження».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/90872378
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду від 05 квітня 2021 року в справі № 487/4219/20 (провадження № 61-18539св20) зазначено таке:
📌 «У справі, що переглядається, установивши, що спір фактично виник між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з приводу розміру заборгованості зі сплати аліментів та отриманих боржником доходів із урахуванням обставин відчуження спільного сумісного майна подружжя, апеляційний суд дійшов правильного висновку про доцільність вирішення спору в ПОЗОВНОМУ провадженні».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/96070987
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 03 лютого 2021 року в справі № 125/2525/18 (провадження № 61-13525св20) зроблено висновок, що:
📌 «Спір щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішується судом за заявою заінтересованої особи. Залежно від предмета та суті вимог така заява може розглядатися у порядку, передбаченому розділом VII ЦПК, або у позовному провадженні».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94803310
👩⚖️🇺🇦 У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 січня 2021 року у справі № 2-751/2007 (провадження № 61-15422св20) зазначено таке:
📌 «Верховний Суд вважає, що оскільки заявник звернулася до суду, який видав виконавчий документ, зі скаргою на дії державного виконавця щодо розрахунку аліментів у порядку контролю за виконанням судового рішення, то такий спір може розглядатися у порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця, що передбачений розділом VIIЦПК України.
До подібних правових висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах: від 29 серпня 2018 року у справі № 201/10328/16-ц, провадження № 14-192цс18; від 27 листопада 2019 року у справі № 201/10329/16-ц, провадження № 14-496цс19.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/78011436
https://reyestr.court.gov.ua/Review/86241647
Тобто, у вказаній категорії справ СТЯГУВАЧ аліментів вправі ОБИРАТИ спосіб судового захисту: або оскаржувати дії державного виконавця, або пред`являти позов на загальних підставах, що узгоджується з пунктом 26 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року № 6 (з відповідними змінами) і підтверджується судовою практикою Верховного Суду.
Отже, апеляційний суд дійшов ПОМИЛКОВОГО висновку про те, що спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів підлягають вирішенню судом ЛИШЕ у порядку позовного провадження.
Помилковим є висновок апеляційного суду і щодо компетентності суду зобов`язувати державного виконавця вчиняти певні дії, так як це не є втручанням у повноваження державного виконавця, а узгоджується із положенням частини другої статті 451 ЦПК України, згідно з яким у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Отже, вимога скарги ОСОБА_1 про зобов`язання державного виконавця провести ПОВТОРНИЙ розрахунок заборгованості боржника по сплаті аліментів Є ПРАВОМІРНОЮ й підлягає перевірці по суті, які вона зазначила у скарзі, а саме щодо певного розрахунку державною виконавчою службою заборгованості по аліментам».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94194322
З повагою адвокат Кулик Ю.В.