☝🇺🇦 Відповідно до статті 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.
👩⚖️🇺🇦 У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц (провадження № 14-130цс19) зроблено висновок, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки (статті 3, 74 СК України).
https://reyestr.court.gov.ua/Review/83000767
📎 Обов`язковою умовою для визнання чоловіка та жінки такими, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
📎 Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.
📎 Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
📎 ДОМОГОСПОДАРСТВОМ є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
📎 ВЗАЄМНІСТЬ ПРАВ ТА ОБОВ’ЯЗКІВ передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно-правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.
📎 Закон НЕ визначає, які конкретно докази визнаються беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов`язком суду при їх оцінці.
☝️❗️ Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема докази:
▪ спільного проживання,
▪ ведення спільного господарства,
▪ наявності у сторін спільного бюджету,
▪ проведення спільних витрат,
▪ придбання майна в інтересах сім`ї,
▪ наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов`язків,
▪ інших доказів які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.
📎 Обов`язок доказування певних обставин лежить на стороні, яка посилається на них як на підставу своїх вимог та заперечень. Недоведеність обставин, на наявності яких наполягає позивач — є підставою для відмови у позові; а у разі, якщо на тому наполягає відповідач — для відхилення його заперечень проти позову.
🔥❗️ Реєстрація місця проживання жінки та чоловіка за однією адресою НЕ є обов`язковою ознакою наявності фактичного шлюбу.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 06 жовтня 2021 року в справі № 521/21655/19 (провадження № 61-5847св21) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100179108
З повагою адвокат Кулик Ю.В.