☝🇺🇦 Частиною першою статті 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
🤔 Тож чи можна продати свою частку квартири без згоди інших співвласників?
🔥❗ Відповідно до ст. 361 ЦК України співвласник має право САМОСТІЙНО розпорядитися СВОЄЮ часткою у праві спільної часткової власності.
Але для продажу своєї частки все ж таки варто дотриматися певних вимог закону.
🔥❗ Відповідно до ст. 362 ЦК України визначено право співвласника на переважну купівлю частки перед іншими особами за ціною, оголошеною для продажу іншими співвласниками житла.
📌 Так, продавець зобов’язаний письмово ✍️📜 повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
📎 Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом ОДНОГО МІСЯЦЯ від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
📎 Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
📎 Отже, у співвласників житла є один місяць від дня отримання повідомлення, протягом якого вони мають переважне право на купівлю Вашої частки, після закінчення цього строку Ви маєте право продавати свою частку кому вважаєте за потрібне.
📎 Якщо ж буде порушено процедуру щодо повідомлення інших співвласників на їх право викупити Вашу частку і Ви вирішите не повідомляти нікого (нотаріус допустить таке порушення та посвідчить договір), то такий співвласник може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.
До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
☝ При цьому, передача свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається!
ВИСНОВОК
📌 Кожна особа як співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності (продавати, дарувати, заповідати).
📌 Особа має право продати свою частку житлового будинку, квартири, але спершу потрібно письмово запропонувати іншим співвласникам її викупити.
📌 Якщо такі співвласники відмовляться або не нададуть відповідь протягом одного місяця з моменту отримання письмового повідомлення, то Ви маєте право вільно розпоряджатися своїм майном та продати частку іншим особам.
📌 Продати Вашу частку інші співвласники заборонити не можуть.
📌 Якщо Ви маєте намір подарувати або заповісти комусь свою частку, то співвласники не мають переважного права в цьому випадку.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.