☝🇺🇦 Згідно зі статтею 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
📎 Відповідно до статті 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
📎 Згідно із частиною третьою статті 640 ЦК України договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
📎 Відповідно до статті 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
📎 За правилами частини другої статті 220 ЦК України у випадку, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
📎 Зазначена частина друга статті 220 ЦК України застосовується до правовідносин у разі, коли сторони вчинили правочин у встановленій законом письмовій формі, зміст якого відповідав волі сторін, які дійшовши згоди щодо усіх істотних умов договору, виконали такий договір повністю чи частково, і лише не було дотримано вимоги про нотаріальне посвідчення такого договору через ухилення однієї сторони договору.
🔥❗ Вирішуючи справу, суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що надана позивачем РОЗПИСКА від 27 січня 2015 року про те, що ОСОБА_2 склала угоду про купівлю-продаж 1/2 частки магазину за адресою: АДРЕСА_1 , з ОСОБА_1 та отримала 100 000 грн у повному обсязі та претензій не має, НЕ СВІДЧИТЬ про домовленість між сторонами щодо усіх істотних умов договору купівлі-продажу 1/2 частки магазину.
🔥❗ Договір купівлі-продажу нерухомого майна НЕ може бути визнано судом дійсним з підстав, передбачених статтею 220 ЦК України, оскільки такий договір підлягає нотаріальному посвідченню, а набуті на його підставі права на нерухоме майно — державній реєстрації, отже, судовим рішенням НЕ може бути підмінено як процедуру нотаріального посвідчення договору, так і державну реєстрації речових прав на нерухоме майно.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 22 вересня 2021 року в справі № 221/5196/16-ц (провадження № 61-7802св21) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99861238
З повагою адвокат Кулик Ю.В.