Корисна інформація

Блог

☝️ Однією з болючих тем у багатьох українських родинах є невиконання одним із батьків своїх батьківських обов’язків щодо сплати аліментів.

🔥❗️ Так, за наявності заборгованості зі сплати аліментів для боржника настають наступні негативні наслідки:

✅ адміністративна відповідальність
✅ цивільна відповідальність
✅ кримінальна відповідальність
✅ застосування тимчасових обмежень та накладення штрафів

📎 Якщо особа ігнорує судове рішення, згідно з яким її зобов’язано сплачувати аліменти, до неї можуть бути застосовані заходи кримінально-правового впливу.

☝️🇺🇦 Статтею 164 Кримінального кодексу України встановлено кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні.

Проте, суди та органи досудового розслідування стикаються з труднощами у застосуванні статті 164 КК України.

Передусім це стосується визначення такої обов’язкової ознаки злочину, як злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

🔥❗️ Під ЗЛІСНИМ УХИЛЕННЯМ від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків розуміють будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за 3️⃣ місяці відповідних платежів.

📎 При цьому, діяння можуть бути виражені як у прямій відмові від сплати встановлених судом аліментів, так і в інших діях (бездіяльності), які фактично унеможливлюють виконання вказаного обов’язку.

📌 ОБСТАВИНИ, ЯКІ ПІДЛЯГАЮТЬ З’ЯСУВАННЮ:
🔹 час, з якого особа почала ухилятись від сплати аліментів;
🔹 спосіб життя, який вона вела протягом цього часу;
🔹 наявність тимчасових грошових доходів;
🔹 чи зверталась особа, яка має сплачувати аліменти, у центр зайнятості населення, коли тимчасово була безробітною.
🔹 чи має особа підсобне господарство;
🔹 чи надавала вона іншу (не грошову) допомогу на утримання дитини (наприклад, продукти харчування);
🔹 чи отримувала доходи від земельного та майнового паю (у разі наявності);
🔹 наявність ігнорування нею викликів та попереджень державного виконавця, неявка до нього без поважних причин, приховування від нього отриманих доходів;
🔹 приховування у разі працевлаштування даних про наявність обов’язку зі сплати аліментів від адміністрації підприємства тощо.

📌 НЕОБХІДНІ УМОВИ ДЛЯ ПРИТЯГНЕННЯ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ:
1️⃣ наявність РІШЕННЯ СУДУ (СУДОВОГО НАКАЗУ) про стягнення аліментів на утримання дитини;
2️⃣ пред’явлення до примусового виконання судового наказу чи виконавчого листа (виданого на виконання відповідного рішення суду про стягнення аліментів);
3️⃣ наявність заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів;
4️⃣ злісний характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

🔥❗️ Згідно зі статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець РОЗ’ЯСНЮЄ стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Тобто, нормами чинного законодавства НЕ передбачено ПРАВО державного виконавця ініціювати відкриття кримінального провадження щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

☝️ Таке право НАДАНО ЛИШЕ СТЯГУВАЧУ у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів.

📌 Натомість, державний виконавець має надати відповідні документи, що є необхідними для звернення до поліції з питанням щодо притягнення боржника до кримінальної відповідальності, а саме:
▪️ копію виконавчого листа (судового наказу);
▪️ копію постанови про відкриття виконавчого провадження;
▪️ довідку про те, що відповідне виконавче провадження перебуває на виконанні;
▪️ розрахунок заборгованості зі сплати аліментів (повинен за формою та змістом відповідати додатку 15 до Інструкції з організації примусового виконання рішень)

📎 Для початку кримінального провадження необхідно звернутися до поліції із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення за ст. 164 КК України.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але НЕ ПІЗНІШЕ 24 ГОДИН ❗️після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей НАДАТИ ЗАЯВНИКУ ВИТЯГ з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

📎 ОТЖЕ, для того щоб Ваша заява про вчинення кримінального правопорушення не була «спущена» та не закінчилася звичайною «відпискою», раджу через 24 години з момент звернення з відповідною заявою (повідомленням), вимагати від слідчого надання на руки ВИТЯГУ з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

📎 Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Лише маючи на руках Витяг, можна бути впевненим, що досудове розслідування розпочато і органом досудового розслідування будуть вживатися заходи для доведення вини у діях особи.

📎 Якщо ж відповідні відомості не було внесено до ЄРДР, то згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, може бути оскаржена до слідчого судді (до суду) 👩‍⚖️ протягом 1️⃣0️⃣ днів з моменту вчинення такої бездіяльності.

☝️ Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше 7️⃣2️⃣ годин з моменту надходження відповідної скарги.

📌 Враховуючи викладене, потерпілому доцільно:
▪️ мати документальне підтвердження про прийняття та реєстрацію заяви про вчинення кримінального правопорушення;
▪️ уточнювати у канцелярії органу досудового розслідування інформацію про вручення заяви слідчому та внесення ним протягом 24 годин відповідних відомостей до ЄРДР;
▪️ у заяві про вчинення кримінального правопорушення чітко вказати попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, його склад та кваліфікуючі ознаки;
▪️ не пропустити десятиденний строк з моменту вручення цього повідомлення на звернення до суду із скаргою на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР.

👩‍⚖️ За результатами розгляду скарги слідчим суддею може бути винесена ухвалу про зобов’язання вчинити певну дію, тобто може бути зобов’язано слідчий відділ внести відповідні відомості до ЄРДР за поданою заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорущення.

☝️ Отже, потерпілому краще самостійно відслідковувати стан поданої ним заяви/повідомлення, зокрема, уточнювати у черговій частині або канцелярії органу досудового розслідування інформацію про вручення заяви слідчому та внесення ним відповідних відомостей до ЄРДР. Проявляти ініціативу в цьому випадку необхідно ще й для того, аби не пропустити десятиденний строк на оскарження бездіяльності слідчого у разі невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

📎 Після проведення досудового розслідування кримінальне провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку.

📌 ЯК МОЖУТЬ ПОКАРАТИ НЕПЛАТНИКА АЛІМЕНТІВ?
▪️ громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин
▪️ арештом на строк до 3-х місяців
▪️ обмеженням волі на строк до 2-х років

📌 Повторне притягнення до кримінальної відповідальності за цією статтею карається:
▪️ громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин
▪️ арештом на строк від 3-х до 6-ти місяців
▪️ обмеженням волі на строк від 2-х до 3-х років

☝️ Наслідки ухилення від сплати аліментів на утримання дітей очевидні. Дитина нерідко позбавлена не тільки можливості виховуватись у повноцінній сім’ї, а й засобів до існування. Негативними соціальними наслідками цього в подальшому можуть стати недостатній розвиток дитини та її соціальна дезадаптація; підвищується небезпека сприйняття дитиною установок антисоціального способу життя, що, зрештою, може призвести до того, що вона приєднається до криміногенного середовища.

🕵️‍♀️ Додатково з адміністративною відповідальністю за несплату аліментів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

🕵️‍♀️ Додатково з цивільною відповідальністю за несплату аліментів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

🕵️‍♀️ Додатково з тимчасовими обмеженнями до боржника у разі ухилення від сплати аліментів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

🕵️‍♀️ Додатково про накладення на боржника штрафів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх