За наявності заборгованості із сплати аліментів для боржника настають наступні негативні наслідки:
👇👇👇
✅ адміністративна відповідальність
✅ цивільна відповідальність
✅ кримінальна відповідальність
✅ застосування заходів примусового виконання
⁉️ Яка ж існує адміністративна відповідальность за несплату аліментів?
☝️📙 Відповідно до ч. 1 ст. 183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за ШІСТЬ місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання- тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
☝️📙 Відповідно до ч. 2 ст. 183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання хворих дітей (перелік захворювань визначений у даній статті), що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за ТРИ місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання — тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
У разі вчинення ПОВТОРНОГО протягом року адміністративного правопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачається застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на термін від 240 до 360 годин.
Під повторним вчиненням правопорушення слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
❗️☝️ Щодо осіб, які ухиляються від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, встановлюється адміністративна відповідальність і передбачається покарання у вигляді адміністративного АРЕШТУ строком до 10 діб, що передбачено ст. 183-2 КУпАП.
⁉️ Що таке суспільно корисні роботи?
🧹⚒👨🌾СУСПІЛЬНО КОРИСНІ РОБОТИ — це новий вид адміністративного стягнення, що полягає у виконанні правопорушником оплачуваних робіт (ст. 31-1 КУпАП).
Такі роботи є одним з методів впливу на несумлінних батьків, які може бути призначено виключно у випадку прострочення боржником сплати аліментів на дитину.
❌❗️ Суспільно корисні роботи не призначаються:
☑️ особам, визнаним інвалідами I або II групи
☑️ вагітним жінкам
☑️ жінкам, старше 55 років
☑️ чоловікам, старше 60 років.
За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується ПЛАТА за виконану ним роботу.
Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці (на сьогодні це 4723 грн.).
⁉️ Яка процедура притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП?
☝️ За наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців (три місяці для дітей, що хворіють), державний виконавець складає ПРОТОКОЛ👩✈️✍️📜 про вчинення боржником адміністративного правопорушення за встановленою формою, що є Додатком 12 до Інструкції з організації примусового виконання рішень.
☑️ Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
☑️ Усі реквізити протоколу заповнюються виконавцем розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслення або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
☑️ Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати ПОЯСНЕННЯ і ЗАУВАЖЕННЯ щодо змісту протоколу.
Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис.
☑️ При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права й обов’язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
☑️ Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис.
У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця.
☑️ Протокол складається у двох примірниках, що підписуються виконавцем, який склав протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
☑️ У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання ✍️ протоколу виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Особа, щодо якої складається протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання протоколу, які додаються до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі.
❌❗️ Відмова від підписання протоколу не є підставою для припинення провадження у справі.
☑️ Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
☑️ У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу.
У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
❌❗️ У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Протокол в день складання реєструється виконавцем в журналі реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення
❗️☝️ Протокол державного виконавця про вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП протягом ТРЬОХ робочих днів надсилається для розгляду до відповідного районного, районного у місті, міського чи міськрайонного СУДУ 👩⚖️👩⚖️👩⚖️ за місцем вчинення адміністративного правопорушення. До протоколу виконавця додаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
⁉️ Який порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт?
☝️ Виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на УПОВНОВАЖЕНИЙ ОРГАН З ПИТАНЬ ПРОБАЦІЇ.
☑️ Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об’єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
☑️ Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю.
❌❗️ Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми — двох годин на день.
☑️ Порушники перебувають на ОБЛІКУ в уповноваженому органі з питань пробації за місцем проживання.
☑️ Відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється на об’єкті у межах адміністративно-територіальної одиниці відповідно до місця ПРОЖИВАННЯ порушника.
☑️ Протягом десяти робочих днів з дня отримання постанови суду порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо).
☑️ Після отримання постанови суду 👩⚖️👩⚖️👩⚖️ порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації
☝️На строк суспільно корисних робіт власник підприємства складає графік виходу на роботу особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, у якому зазначаються час та місце відбування цих робіт.
☑️ Інформація про кількість відпрацьованих порушником годин заноситься до облікової картки.
☝️ У триденний строк після виконання адміністративного стягнення уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку.
⁉️ Куди звернутися?
Для притягнення неплатника аліментів до адміністративної відповідальності необхідно ☝️ звернутися до органу державної виконавчої служби, в якому перебуває на виконанні виконавче провадження про стягнення аліментів.
❗️☝️ Таким чином, обов’язковою умовою для притягнення божника до адміністративної відповідальності є виникнення заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за ШІСТЬ місяців ( з-х місяців для дітей, які хворіють) з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З отриманого доходу від виконання боржником суспільно корисних робіт відбувається сплата аліментів на погашення заборгованості.
📌 Додатково з цивільною відповідальністю за несплату аліментів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
З повагою адвокат Кулик Ю.В.