Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 Сімейним кодексом України передбачено можливість припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно.

⁉️ ЩО Ж ЦЕ ОЗНАЧАЄ ТА ЯК ДІЄ ДАНА ПРОЦЕДУРА?

❗️🔥 Частиною 1 статті 190 СК України передбачено, що батьки дитини – той, з ким проживає дитина, і той, хто проживає окремо від неї, мають право укласти ДОГОВІР ✍️🤝📜про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку із передачею права власності на нерухоме майно одним із батьків.

⁉️ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЯКЕ НЕРУХОМЕ МАЙНО МОЖЕ БУТИ ПЕРЕДАНО?
Таким нерухомим майном може бути:
☑️ житловий будинок
☑️ квартира
☑️ земельна ділянка
☑️ інші нерухомі речі, що мають такий правовий статус відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦК України.

ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ:

📌 Договір укладається виключно в письмовій формі, нотаріально посвідчується і підлягає державній реєстрації;
📌 Договір може бути укладений лише за взаємною домовленістю батьків, тобто того, з ким проживає дитина, і того, хто проживає окремо від неї;
📌 Укласти зазначений договір батьки дитини вправі лише з дозволу органу опіки та піклування;
📌 Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору;
📌 Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно;
📌 У разі визначення набувачем майна за договором лише дитини, інший з батьків, з ким проживає дитина, укладає договір про припинення права на аліменти, як її законний представник (згідно з ст. 242 ЦК України);
📌 Посвідчення договору про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно провадиться за місцезнаходженням цього майна або за місцем реєстрації однієї із сторін відповідного правочину;
📌 На підтвердження права власності на нерухоме майно нотаріусу подається відповідний правовстановлюючий документ, тобто документ, який підтверджує право власності на нерухоме майно за відчужувачем, того хто бажає «передати» своє майно в рахунок аліментів (договір купівлі – продажу, дарування, міни, свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про право на спадщину т.п.).
📌 Нерухомість може належати платнику аліментів як цілий єдиний об’єкт (цільний комплекс), так і частково, але обов’язково він повинен бути зареєстрований як об’єкт, що належить відчужувачу.

ПРАВОВІ НАСЛІДКИ УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ:

☝️ З моменту переходу права власності на нерухоме майно до дитини або дитини і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності, ПРИПИНЯЄТЬСЯ ПРАВО НА СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ до досягнення дитиною 18-ти річчя;
☝️ У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов’язується САМОСТІЙНО утримувати її (ч. 2 ст. 190 СК України);
☝️ Звертаю увагу, що укладення договору НЕ ЗВІЛЬНЯЄ того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у ДОДАТКОВИХ витратах на дитину.

Більш детально про додаткові витрати на утримання дитини можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇

☝️ З метою забезпечення охорони майнових прав неповнолітньої дитини, яка стала власником нерухомого майна на підставі договору, ❌❗️ ЗАБОРОНЕНО звертати стягнення на майно, що було одержане за таким договором (ч. 4 ст. 190 СК України).
Отже, на це нерухоме майно не зможуть претендувати кредитори ні дитини, ні того із батьків, з ким вона проживає до тих пір, доки дитина не стане повнолітньою.
☝️ Майно, одержане дитиною за цим договором, може бути відчужене (продане) до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування.

⁉️ ЧИ ВСТАНОВЛЕНІ МЕХАНІЗМИ «ПОВЕРНЕННЯ» ПЕРЕДАНОГО НЕРУХОМОГО МАЙНА НАЗАД?

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 6 ст. 190 СК України договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, визнається СУДОМ 👩‍⚖️ НЕДІЙСНИМ за вимогою відчужувача нерухомого майна у разі виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини.
У разі визнання договору недійсним у відчужувача відновлюється право власності на нерухоме майно.

Дана ситуація може мати місце в тому випадку, коли чоловік вважав себе батьком дитини на момент укладення договору, проте в подальшому, дізнавшись про вісутність свого кровного споріднення з дитиною, оспорив в судовому порядку своє батьківство та відповідно органами РАЦСу було здійснено виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини. У такому випадку закон дозволяє в судовому порядку визнати укладений раніше договір недійсним.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 7 ст. 190 СК України за позовом відчужувача нерухомого майна договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов’язку по її утриманню.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх