Корисна інформація

Блог

☝️☝️☝️ Станом на сьогодні обмеження щодо вчинення нотаріальних дій на час карантину 😷 немає.
☝️ 🇺🇦 Однак Міністерство юстиції України рекомендує державним та приватним нотаріусам:
✅ здійснювати прийом громадян виключно для вчинення невідкладних нотаріальних дій за попереднім записом в телефонному режимі;
✅ не допускати скупчення людей у державних нотаріальних конторах;
✅ для прийому громадян запровадити чергування у державних нотаріальних конторах;
✅ надання консультацій та роз’яснень з питань вчинення нотаріальних дій має відбуватись дистанційно за допомогою засобів телефонного зв’язку або шляхом електронного листування.

❌ Отже, прямої заборони щодо вчинення нотаріальних дій, в тому числі, і щодо оформлення спадщини немає.

⁉️ Чи відтерміновано дату отримання спадщини у зв’язку із введенням карантину?
📙 Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” визначено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
❗️☝️ Однак ця норма НЕ стосується вчинення нотаріальних дій, в тому числі, і тих, що пов’язані з можливим пропуском передбачених законодавством строків (наприклад, оформлення спадщини).

Для того, щоб отримати спадщину під час карантину, потрібно виконати два простих кроки.

🔵 КРОК 1. Подати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту її відкриття (тобто з моменту смерті особи або на момент оголошення особи померлою).

Заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі.

❗️Під час карантину Ви маєте право засвідчити заяву про прийняття спадщини у будь-якого нотаріуса за місцем свого проживання, а вже посвідчену заяву надіслати до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.

Тобто, якщо місце відкриття спадщини (місце смерті особи)— це Полтавська область, а Ви фактично мешкаєте у Дніпропетровській області, під час карантину Ви маєте право засвідчити заяву про прийняття спадщини у будь-якого нотаріуса за своїм місцем свого проживання, а вже посвідчену заяву надіслати до нотаріуса за місцем відкриття спадщини у Полтавську область.

Важливо❗️☝️ У випадку, коли спадкоємець подає заяву особисто 📃🖋, днем прийняття спадщини буде день подання такої заяви нотаріусу.
До заяви про прийняття спадщини, яка надсилається поштою📨 застосовуються правила ч. 2 ст. 255 Цивільного кодексу України: заява, здана до установи зв’язку до закінчення останнього дня строку, вважається такою, що здана своєчасно, хоча нотаріусу вона надійшла після спливу строку.

Обов’язок звернення до нотаріальної контори саме протягом 6-ти місяців з часу відкриття спадщини не поширюється на наступних осіб:
✅ осіб-спадкоємців, які постійно проживали 🏡(були зареєстровані) разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (на момент смерті). Такі особи приймають спадщину автоматично, якщо тільки ☝️ не подали заяву 📃🖋 про відмову від спадщини протягом 6 місяців.
✅ на малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб та осіб, дієздатність яких обмежено. Вони також вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо від неї не відмовились протягом 6 місяців.
☝️ Вищевказані категорії спадкоємців можуть подати заяву про прийняття спадщини і після спливу 6 місяців з часу відкриття спадщини (смерті особи), тож в період карантину можна утриматися таким особам від відвідування нотаріальної контори.

Спадкоємцю, який бажає звернутися до нотаріуса необхідно мати при собі наступні документи 🗒🗞 👇:
1. свідоцтво про смерть спадкодавця;
2. довідка про останнє місце проживання спадкодавця на момент смерті;
3. заповіт (за його наявності);
4. документи, що засвідчують особу спадкоємця;
5. якщо в спадщину спадкоємець вступатиме згідно із законом, то потрібні документи для підтвердження родинних зв’язків, наприклад, свідоцтво про народження або свідоцтво про шлюб.

🔵 КРОК 2. Отримати свідоцтво про право на спадщину після спливу 6 місяців з дня відкриття спадщини.
✅ свідоцтво про право на спадщину видається за заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, кожному з них окремо із визначенням прізвища, імені, по батькові та часток у спадщини інших спадкоємців.
✅ строк для звернення спадкоємця за отриманням свідоцтва про право на спадщину законодавством не обмежено.

⁉️ Як діяти, якщо пропущено строк для прийняття спадщини?

Вийти із ситуації можна двома шляхами:
1. Отримати письмову згоду ✍️інших спадкоємців і подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу.
2. Подати позов до суду👩‍⚖️👩‍⚖️👩‍⚖️ про визначення додаткового строку для для подання заяви про прийняття спадщини. Необхідно буде пояснити, чому ви пропустили термін. Якщо суд визнає такі причини поважними, то продовжить строки.
☝️ Однак, чи буде введення карантину поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини — питання риторичне з огляду на те, що наразі як державні, так і приватні нотаріуси продовжують працювати із введенням деяких обмежень у своїй роботі, серед яких поки що немає прямого обмеження у вчиненні нотаріальних дій.

🕵️‍♂️ Куди звернутись під час карантину, аби отримати детальну правову консультацію:

☑️ зателефонуйте на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

☑️ поставте запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/

☑️ напишіть на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД) – https://www.legalaid.gov.ua/

☑️ зверніться за правовою допомогою до адвоката.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх