Корисна інформація

Блог

🤔 Досить часто у соцмережі та на особистих прийомах громадяни мене запитую: «Чи може батько відмовитися від дитини?».

Відповідь на це запитання спробую дати у цій публікації.

🔵 По — перше, якщо надавати відповідь з позиції реалій сьогодення, то, нажаль, велика кількість чоловіків/ жінок самоусуваються від своїх обов’язків, свідомо нехтують ПРАВОМ бути гідним звання «ТАТА» чи «МАМИ».

Відповідно до ч. 1 ст. 50 СК України чоловік має право на батьківство. Однак не всім батькам воно потрібне. Декого це право обтяжує.

Причиною нехтування правами та обов’язками по відношенню до біологічних дітей може стати алкоголь, наркотики чи просто відсутність почуття відповідальності за життя дитини, що призводить до відмови у прийняті участі в житті сина чи доньки.

Хоча причини можуть бути різними, а от наслідок — розлади психіки у дітей, неповноцінне дитинство. Жодна мама не може замітини дитині тата, стати зразком мужності, і навпаки, жоден тато не може компенсувати дитині материнську любов.

Діти не мають самостійного досвіду соціальної поведінки, а тому успадковують цей досвід від своїх батьків та копіюють їх поведінку.

☝️ Тож у повсякденному житті ВІДМОВА батька від дитини 🚫🙅🙅‍♂️проявляється в його самоусуненні від участі в житті сина, дочки.

🔵 По — друге, якщо розглядати питання в юридичному аспекті, то ВІДМОВА батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства (ч. 3 ст. 155 СК України).

☝️ Виключенням є закріплене в ч. 3 ст. 143 СК України право батьків на відмову ЗАБРАТИ дитину з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров’я.

Так, дитина може бути залишена батьками у пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров’я, якщо вона має істотні вади фізичного і (або) психічного розвитку, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.

📜✍️ Типова форма ЗАЯВИ батьків (матері або батька), інших родичів або законного представника про відмову забрати дитину з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров’я, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України 17 грудня 2013 року № 1095/1239.

🕵️‍♀️ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0075-14#Text

🔵 По — третє, у повсякденному житті нерідко помилково ОТОТОЖНЮЮТЬ «відмову від дитини» з «відмовою від батьківських прав».

Досить часто мами говорять, що нібито батько їх дитини написав відмову від дитини…. ще й завірив її у нотаріуса.

🔥❗️ Звертаю увагу, що ВІДМОВИТИСЯ ВІД ДИТИНИ з юридичної точки зору НЕМОЖЛИВО !!!

За винятком описаного вище випадку, коли є можливою відмова забрати дитину у пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров’я.

Нотаріус міг же просто засвідчити дійсність підпису на певній заяві особи.

☝️ Натомість, біологічний батько дитини може надати таку ЗАЯВУ 📜✍️:

🔹 про визнання позову щодо позбавлення його батьківських прав (подається безпосередньо до суду та не потребує нотаріального засвідчення);

🔹 про надання згоди на усиновлення його дитини ( має бути нотаріально засвідчена згідно вимог ст. 217 СК України);

🔹 про визнання позову, поданого біологічним батьком дитини, який через суд хоче встановити своє батьківство (подається безпосередньо до суду та не потребує нотаріального засвідчення).

🔥❗️ Звертаю увагу, що мати чи батько, яких було позбавлено батьківських прав, втрачають свої права щодо дитини, які за загальним правилом належать їм як батькам за фактом спорідненості з нею, а саме:

✅ втрачають особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо), а також звільняються від обов’язків щодо її виховання;
✅ перестають бути законним представником дитини (не можуть як раніше представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах і тощо);
✅ втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
✅ не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);
✅ не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності:
• право на аліменти від такої дитини;
• права на спадкування після цієї дитини (крім випадків, коли їх спадкування передбачене заповітом дитини);
• права на управління майном дитини;
• виплати аліментів, пенсій, грошової допомоги на дитину такому батьку або матері також припиняються.

✅ втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);

🔥❗️ ПРОТЕ особа, яка позбавлена батьківських прав і надалі має статус батька у свідоцтві про народження дитини та зобов’язана її утримувати (сплачувати аліменти).

Позбавлення батьківських прав можливе лише за рішенням суду і тільки при наявності підстав, передбачених ст. 164 СК України.

Більш детально про порядок позбавлення батьківських прав можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇

🔥❗️ Якщо ж чоловік не є біологічним батьком дитини – застосовується процедура оспорювання батьківства. Найважливішим доказом наявності або відсутності спорідненості є генетична експертиза — аналіз ДНК. Якщо її результати спростовують спорідненість, суд має право зобов’язати РАЦС виключити відомості про батька з актового запису про народження дитини.

Більш детально про порядок оспорювання батьківства можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇

🔵 По — четверте, якщо ж метою «відмови» від дитини є ПРИПИНЕННЯ будь — якого юридичного зв’язку між двома особами, то слід застосовувати процедуру усиновлення.

📎 З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов’язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.

📎 На підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.

📎 Отже, внаслідок усиновлення дитини іншою особою, відомості про біологічного батька такої дитини виключаються та вносяться відповідні дані про батька — усиновлювача.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх