☝📚👩🎓 Не всім українцям відомо, що за певних умов, на законодавчому рівні, передбачено можливість повернення до
1️⃣8️⃣% від витрат, понесених на своє особисте навчання чи членів сім’ї першого ступеня споріднення.
☝️🇺🇦 Так, згідно статті 166 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) передбачена можливість повернути собі частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки 📈💷.
☝️🇺🇦 Відповідно до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ визначено, що до податкової знижки входить сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
⁉️ Що ж таке податкова знижка на навчання?
📌ПОДАТКОВА ЗНИЖКА – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого особою податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою нею послуг навчання.
📎 На законодавчому рівні поняття податкової знижки для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання закріплено у п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
⁉️ Хто має право на податкову знижку?
📎 Оформити податкову знижку може сам СТУДЕНТ (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки) або член його сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік).
📎 Вона може бути надана виключно резиденту (громадянину України), який має реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний код), а так само резиденту — фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (пп. 166.4.3. п. 166.4 ст. 166 ПКУ).
📎 Граничний вік дитини, вартість навчання якої батьки можуть включити в податкову знижку є 23 роки.
📎 Проте, якщо 24 роки студенту виповнилося у звітному році, то право на податкову знижку за такий рік ще зберігається.
📎 Скористатись правом на податкову знижку зможуть лише ті громадяни України, які отримують офіційну заробітну плату або працюють за договорами цивільно-правового характеру, які платять податок з доходів фізичних осіб.
❌❗️ Фізичні особи — підприємці права на податкову знижку не мають, оскільки не сплачують податок з доходів фізичних осіб.
⁉️ Витрати на навчання у яких навчальних закладах дозволено включати до податкової знижки?
Включаються витрати, що понесені за навчання у вітчизняних закладах
🔹 дошкільної,
🔹 позашкільної,
🔹 загальної середньої,
🔹 професійної (професійно-технічної)
🔹 та вищої освіти.
❌❗️ Тобто, податкова знижка на витрати, понесені на навчання за кордоном НЕ застосовується.
Форма власності вітчизняного навчального закладу (державна, комунальна, приватна) і форма навчання в ньому (денна, заочна, вечірня) не мають значення. Але основним видом діяльності такого закладу повинна бути освітня діяльність.
⁉️ Який розмір податкової знижки?
Розмір податкової знижки – 1️⃣8️⃣ % від вартості навчання.
Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО).
📌Приклад розрахунку визначення розміру податкової знижки.
1️⃣ Ваша заробітна плата за минулий рік склала 60 000 грн.
З неї було сплачено ПДФО в розмірі 18.00 % (60 000* 18% = 10800 грн.).
Якщо вартість року навчання склала 12 000 грн.
12 000 * 18% = 2610 грн. – розмір податкової знижки.
2️⃣ Ваша заробітна плата за минулий рік склала 120 000 грн.
З неї було сплачено ПДФО в розмірі 18.00 % (120 000* 18% = 21600 грн.).
Якщо вартість року навчання склала 27 000 грн.
27 000 * 18% = 4860 грн. – розмір податкової знижки.
☝️ Скористатися правом на податкову знижку можна лише раз на рік, за результатами попереднього року.
☝️ Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (пп. 166.4.3. п. 166.4 ст. 166 ПК України).
🔥❗️З метою отримання податкової знижки необхідно подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, тобто до Державної фіскальної служби за місцем реєстрації, у строк до 31 грудня 2020 року (включно)
📜 декларацію про майновий стан і доходи за звітний 2019 податковий рік.
🔥❗️Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов’язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням (п. 179.10. ст. 179 ПКУ).
⁉️ Які документи слід надати разом із податковою декларацією?
🔹 копію паспорта;
🔹 копію ідентифікаційного коду;
🔹 копію договору з навчальним закладом;
🔹 копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання особою, яка звернулась за податковою знижкою;
🔹 довідку про отримані особою доходи у звітному році;
🔹 документи, які підтверджують перший ступінь споріднення (у разі отримання податкової знижки особою за навчання його(її) дитини, чоловіка/дружини, батьків);
🔹 заяву із зазначенням номера рахунку в установі банку, на який буде перерахована знижка.
☝️🇺🇦 Відповідно до п. 179.8 ст. 179 ПКУ сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 6️⃣0️⃣ календарних днів після надходження такої податкової декларації.
☝️ Додатково, пропоную звернути увагу та використовувати при реалізації права на податкову знижку актуальні питання – відповіді з Бази знань Державної фіскальної служби України, категорія 103 «Податок з доходів фізичних осіб», з якими більш детально можна ознайомитися за посиланням
http://zir.sfs.gov.ua/main/bz/view/
РОЗГЛЯНЕМО ДЕЯКІ З НИХ
⁉️ Чи має право платник податку, який навчається в аспірантурі на отримання податкової знижки за витратами, понесеними на користь закладу освіти за навчання в аспірантурі?
🖊 Відповідь: Платник податку, який навчається в аспірантурі, є здобувачем вищої освіти і, відповідно, має право на податкову знижку за витратами, понесеними на користь закладу освіти за навчання в аспірантурі за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
⁉️ Чи мають право платники податку, які навчаються в інтернатурі вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів на отримання податкової знижки за витратами, понесеними на користь закладу освіти за навчання?
🖊 Відповідь: Інтернатура (спеціалізація) є невід’ємною ланкою безперервного процесу підготовки у вищому медичному і фармацевтичному закладах освіти фахівців за напрямом професійного спрямування.
Враховуючи викладене, суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, при додержанні всіх норм ст. 166 ПКУ, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.
⁉️ Чи має право скористатись податковою знижкою за навчання дитини один із батьків, який фактично здійснив оплату за її навчання, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини, при цьому дитина протягом звітного року не працювала?
🖊 Відповідь: Відповідно до ст. 1 розд. I Закону України від 05 квітня 2001 № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2346) платник – це особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.
Отже, якщо в документах на переказ коштів в даних платника зазначено дані дитини, то така особа є ініціатором переказу коштів.
Враховуючи викладене, незалежно від того працює чи ні дитина, яка за даними документів на переказ коштів здійснювала витрати на навчання, батьки такої дитини не мають право на податкову знижку.
⁉️ Договір на навчання укладено між вищим навчальним закладом та батьком студента, а квитанції на оплату оформлено на ім’я студента, який не має самостійних джерел доходу. Чи є в такому випадку у батька право на податкову знижку?
🖊 Відповідь: Замовник — це фізична чи юридична особа, яка на підставі договору (контракту, заяви) з навчальним закладом замовляє навчальному закладу платну освітню послугу для себе або іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати.
Відповідно до ст. 32 Цивільного кодексу за згодою батьків (усиновителів) неповнолітня особа має право на вчинення правочину.
Отже, якщо договір укладено між вищим навчальним закладом та батьком (матір’ю) студента, а сплата здійснювалась безпосередньо студентом, який не отримував доходів у вигляді заробітної плати, то такий батько (мати) має право звернутися за податковою знижкою.
⁉️ Чи можна включити до складу податкової знижки суму витрат на оплату вартості гуртожитку?
🖊 Відповідь: Надання послуг проживання в гуртожитку не належить до освітніх послуг, а тому вартість такого проживання не потрапляє до податкової знижки.
⁉️ Чи має право на податкову знижку за навчання дитини один з батьків, який уклав договір з навчальним закладом, а в документах про сплату зазначено дані іншого?
🖊 Відповідь: Якщо договір з навчальним закладом укладено одним з батьків, а в документах про сплату зазначено дані іншого, то права на податкову знижку батьки не мають.
⁉️ Чи має право на податкову знижку платник податків, який навчається одночасно в декількох навчальних закладах?
🖊 Відповідь: Платник податків, який навчається й оплачує навчання одночасно в декількох навчальних закладах, має повне право скористатися податковою знижкою на навчання.
⁉️ Чи включається до складу податкової знижки вартість навчання на військовій кафедрі вишу?
🖊 Відповідь: Навчання на військовій кафедрі — це додаткова послуга навчального закладу і не є обов’язковою в процесі навчання за фахом. Тому включати до податкової знижки суму таких витрат не можна.
⁉️ Чи має право на податкову знижку один з батьків студента, який фактично оплачував навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?
🖊 Відповідь: Ні, батьки мають право на податкову знижку, тільки якщо дитина у звітному році не перебувала в трудових відносинах і їй не нараховувалася заробітна плата. Тому в описаній ситуації право задекларувати податкову знижку має сам працюючий студент.
⁉️ Чи можна включити до складу податкової знижки витрати на оплату вартості другої вищої освіти?
🖊 Відповідь: Здобуття другої вищої освіти є складовою вищої освіти. Тому витрати на оплату вартості другої вищої освіти можна включити до податкової знижки.
⁉️ Чи має право на податкову знижку один з батьків, який фактично оплачував навчання дитини, якщо договір на навчання укладений між навчальним закладом і дитиною і квитанції на оплату навчання також оформлені на ім’я дитини?
🖊 Відповідь: Якщо дитина у звітному році не працювала за трудовим договором і не отримувала зарплату, то той з батьків, хто фактично оплачував її навчання, має право на податкову знижку за умови надання ним усіх підтвердних «освітніх» документів.
Причому це право зберігається навіть у тому випадку, якщо дитина, що навчається, одружилася й у зв’язку із цим змінила прізвище.
☝️ ПІДСУМОВУЮЧИ, для того, щоб скористатися податковою знижкою на навчання, Вам потрібно:
☑️ мати на руках укладений з навчальним закладом договір про навчання;
☑️ оплатити навчання та зберегти квитанцію (фіскальнмй чек);
☑️ отримати від роботодавця довідку про доходи за звітний рік (поперідній);
☑️ до 31 грудня поточного року заповнити податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік;
☑️ подати до Державної фіскальної служби за місцем реєстрації документи на отримання податкової знижки;
☑️ отримати податкову знижку в розмірі 18% від вартості навчання, але не більше ніж сума сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО);
☑️податкову знижку вигідніше оформлювати на того члена сім’ї, хто отримує більшу зарплату;
☑️ протягом 2020 року можна отримати компенсацію за оплату навчання за 2019 рік.
☑️щоб не втратити право на податкову знижку за 2019 рік, потрібно подати декларацію до 3️⃣1️⃣ грудня 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣ року;
☑️ щоб не втратити право на податкову знижку за 2020 рік, потрібно подати декларацію до 3️⃣1️⃣ грудня 2️⃣0️⃣2️⃣1️⃣ року;
☑️ подати декларацію для отримання податкової знижки можна як особисто, так і в електронному вигляді через Електронний кабінет платника 👉 https://cabinet.sfs.gov.ua/ .
З повагою адвокат Кулик Ю.В.