👩⚖️🔥❗️ З метою узгодження практики застосування частини третьої статті 40 КЗпП України Велика Палата Верховного Суду ВІДСТУПАЄ ВІД ВИСНОВКІВ, сформульованих👇👇👇
🔹 у постанові Верховного Суду України від 26 грудня 2012 року у справі № 6-156цс12;
🔹 у постанові Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі № 6-127цс12;
🔹 від висновку Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, сформульованого у постанові від 16 березня 2020 року у справі № 640/10761/14-ц.
👩⚖️👩⚖️👩⚖️ Велика Палата Верховного Суду зазначає, що гарантія частини третьої статті 40 КЗпП України поширюється на випадки припинення контракту з працівником за пунктом 8 частини першої статті 36 КЗпП України. А у разі порушення цієї гарантії негативні наслідки слід усувати шляхом зміни дати звільнення позивача, визначивши датою припинення трудових відносин перший день після закінчення періоду тимчасової непрацездатності (відпустки).
👩⚖️ Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
👩⚖️ До юрисдикції ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ за пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України належать спори, в яких позивач, відсторонений від посади керівника юридичної особи (її виконавчого органу), або позивач, повноваження якого як керівника юридичної особи (її виконавчого органу) припинені за частиною третьою статті 99 ЦК України, пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України, оспорює законність дій органу управління юридичної особи (загальних зборів, наглядової ради) з такого відсторонення або звільнення (припинення повноважень).
👩⚖️ За правилами ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА треба розглядати спори, в яких позивач оскаржує законність розірвання з ним трудового договору (контракту) з підстав, передбачених КЗпП України, крім такого розірвання за пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України.
🔥❗️ Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 статті 40 КЗпП України), а також у період перебування працівника у відпустці (перше речення частини третьої статті 40 КЗпП України).
🔥❗️ Ця гарантія поширюється на випадки припинення трудового договору (договору контракту) з працівником за пунктом 8 частини першої статті 36 КЗпП України, тобто з підстав, передбачених контрактом.
🔥❗️ Наслідки порушення гарантії, визначеної у першому реченні частини третьої статті 40 КЗпП України, усуваються шляхом ЗМІНИ ДАТИ ПРИПИНЕННЯ трудових відносин на перший день після закінчення періоду непрацездатності чи відпустки.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 15 вересня 2020 року в справі № 205/4196/18
(провадження № 14-670 цс 19) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92270735
З повагою адвокат Кулик Ю.В.