☝️☝️☝️ СПАДКУВАННЯ ЗА ПРАВОМ ПРЕДСТАВЛЕННЯ- це спадкування за законом, яке передбачає появу у певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють у спадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини.
☝️🇺🇦 До числа спадкоємців за правом представлення належать (стаття 1266 ЦК України):
✅ внуки спадкодавця — спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто синові, дочці спадкодавця;
✅ правнуки спадкодавця — спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом належала їхнім бабі, дідові,тобто синові, дочці спадкодавця;
✅прабаба, прадід спадкодавця — спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім дітям, тобто бабі, дідові спадкодавця;
✅ племінники спадкодавця — спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто сестрі, братові спадкодавця;
✅ двоюрідні брати та сестри спадкодавця — спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто тітці, дядькові спадкодавця.
📌 Якщо право на спадкування за правом представлення виникає на користь кількох осіб, частка у спадщині розподіляється між ними порівну.
☝️❗️ До спадкування за правом представлення закликаються ЛИШЕ особи, вказані в ст. 1266 ЦК України👇 👇 👇
▪️ онуки
▪️ правнуки
▪️ прабаба
▪️ прадід
▪️ племінники
▪️ двоюрідні брати та сестри.
👩⚖️🇺🇦 У своїй постанові від 14 березня 2019 року по справі № 755/15364/17 (провадження № 61-37398св18) Верховний Суд звернув увагу, що перелік осіб (спадкоємців), які мають право на спадкування за правом представлення, встановлений нормами статті 1266 ЦК України, Є ВИЧЕРПНИМ.
📌 При цьому, при спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення (ч. 6 ст. 1266 ЦК України). Це означає, що у разі смерті до відкриття спадщини дітей спадкодавця, право на спадкування переходить до їхніх дітей (онуків спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини онуків спадкодавця, право на спадкування отримають їхні діти (правнуки спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини правнуків спадкодавця — їхні діти (праправнуки спадкодавця) і т. д.
☝️ Підсумовуючи слід зазначити, що спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п’ятої черги за законом переміститися у вищу чергу (першу, другу або третю чергу) за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Причому наділення цих осіб правом спадкувати за правом представлення не позбавляє їх статусу спадкоємців п’ятої черги за законом.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.