Корисна інформація

Блог

❗️🔥 При купівлі нерухомого майна покупець сплачує ЗБІР на обов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України у розмірі 1 % від вартості житла, що передбачено Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».

☝️🇺🇦 Так, абзацом 1 пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування зокрема Є ФІЗИЧНІ ОСОБИ, які придбавають нерухоме майно, за винятком ☝️ громадян які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

☝️ Таким чином, із загального правила про обов’язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено ДВА ВИНЯТКИ, за яких особа не повинна сплачувати вказаний збір:
✅ громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла
✅ громадяни, які придбавають житло ВПЕРШЕ.

❗️🔥 Якщо людина вперше купує квартиру, будинок, то вона звільняється від сплати 1% вартості квартири в ПФУ.

Однак, без сплати збору до ПФУ нотаріуси не посвідчать договір купівлі-продажу нерухомого майна.

📌 Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється виключно за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

📌 Таким чином, незалежно від наявності чи відсутності в минулому подібних угод, всі зобов’язані сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, і вже після оформлення угоди можуть повертати сплачені кошти.

☝️🇺🇦 Згідно ч. 8 ст. 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов’язані з її вчиненням.

📌 Сума збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу житла сплачується платниками, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса, та становить 1% від вартості житла (квартири, будинку).

❗️🔥 На сьогодні повернення сплачено збору відбувається лише у СУДОВОМУ ПОРЯДКУ 👩‍⚖️👩‍⚖️👩‍⚖️ , що зумовлено прогалинами у законодавстві.

Органу, на який би було покладено обов’язок встановити чи є особа такою, що придбала житло вперше – невизначено. Ні нотаріус, ні Пенсійний фонд України такими повноваженнями не наділені.

❗️⁉️🔥 ЩО СЛІД ЗРОБИТИ ДЛЯ ПОВЕРНЕНЯ СПЛАЧЕНОГО ЗБОРУ?

🔵 КРОК 1

Потрібно звернутися із письмовою заявою ✍️📜до відповідного управління Пенсійного Фонду України з проханням повернути безпідставно сплачений збір, вказавши норму абзацу 1 пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої особа звільняється від сплати збору .

ДО ЗАЯВИ СЛІД ДОДАТИ:
☑️ квитанцію про сплату збору ( її дублікат можна отримати у банку)
☑️ сформовану з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку, для підтвердження придбання квартири вперше.

Відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можна знайти та скачати через Кабінет електронних сервісів за посиланням: 👇👇👇

https://kap.minjust.gov.ua/services

🔵 КРОК 2

Отримати від управління ПФУ лист — відмову у поверненні сплаченого збору.

🔵 КРОК 3

Звернутися до адміністративного суду з позовом про визнання дій відповідного управління ПФУ протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

☝️ По даній категорії справ є обов’язковим залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – управління Державного казначейства на рахунок якого сплачено збір.

⁉️ ЯКИЙ СТРОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позов подається не пізніше 6-ти місяців з моменту отримання відмови від ПФУ.

⁉️ ЯКІ ДОКУМЕНТИ СЛІД НАДАТИ ДО СУДУ?
☑️ копію паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
☑️ копію договору купівлі – продажу квартири чи будинку
☑️ квитанцію про сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (її дублікат можна взяти в банку)
☑️ Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджує придбання квартири, будинку вперше
☑️ лист – відмову від Пенсійного фонду України про повернення сплачених грошових коштів

⁉️ ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

За подачу позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

📌 Мінімальний розмір судового збору складає 908 грн.

🔵 КРОК 4

При задоволенні позову Пенсійний фонд України формує та подає до управління Державної казначейської служби України подання про повернення сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Позитивну судову практику з цього питання можна знайти за посиланням: 👇👇👇

http://reyestr.court.gov.ua/Review/88694483

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89626102

❗️🔥 Отже, єдиним дієвим механізмом повернення збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі житла вперше є звернення до суду з відповідним позовом.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх