Корисна інформація

Блог

За наявності заборгованості із сплати аліментів для боржника настають наступні негативні наслідки:
👇👇👇
✅ адміністративна відповідальність
✅ цивільна відповідальність
✅ кримінальна відповідальність
✅ застосування заходів примусового виконання

⁉️ ЯКА Ж ІСНУЄ ЦИВІЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ?

За правовою природою аліментні зобов’язання – це періодичні платежі, які боржник зобов’язаний сплачувати щомісяця і несвоєчасна сплата яких передбачає настання негативних наслідків матеріального характеру у вигляді стягнення неустойки (пені).

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України у разі виникнення заборгованості з ВИНИ особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
📌 Аліменти нараховуються щомісячно, тому строк виконання цього обов`язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

⁉️ У ЯКОМУ РОЗМІРІ НАРАХОВУЄТЬСЯ ПЕНЯ?
☝️ Законодавець установив розмір пені на рівні 1% за кожен день прострочення сплати аліментів.

⁉️ ЗА ЯКИЙ ПЕРІОД НАРАХОВУЄТЬСЯ ПЕНЯ?
☝️ Пеня нараховується за кожен день, починаючи з НАСТУПНОГО, у який мала бути здійснена сплата аліментів за відповідний місяць, але таке зобов`язання не було виконане, і до дня, у який проведена сплата заборгованості чи до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.

Приміром, нарахування пені за січень місяць буде розпочато з 01 лютого, оскільки обов’язок щодо сплати аліментів за січень існує у боржника по 31 січня (включно).

⁉️ЯК ПРОВОДИТЬСЯ РОЗРАХУНОК ПЕНІ?
👩‍⚖️Верховний Суд України неодноразово змінював підхід до порядку розрахунку пені.
☝️🇺🇦 У 2018 році Велика Палата Верховного Суду суттєво ЗМІНИЛА існуючий підхід та своєю постановою від 25.04.2018 року у справі № 572/1762/15-ц відступила від усталеної практики ВСУ, запропонувавши НОВИЙ порядок розрахунку пені за прострочення сплати аліментів.

❗️🔥 Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити та 1 відсоток.

👉🧮Формула розрахунку пені за місяць така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.
Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.

❗️🔥 Відповідно до висновків Великої Палати ВС, загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за такою формулою:

p = (A1 х 1% х Q1) + (A2 х 1% х Q2) + ……. (An х 1% х Qn), де:
p — загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів (обраховується позивачем на момент пред’явлення позову);
A1 — нарахована сума заборгованості аліментів за перший місяць;
Q1 – загальна кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;
A2 — нарахована сума заборгованості аліментів за другий місяць;
Q2- загальна кількість днів прострочення сплати суми аліментів за другий місяць;
An- нарахована сума заборгованості аліментів за останній місяць перед пред’явленням позову;
Qn- кількість днів прострочення сплати суми аліментів за останній місяць.

❗️☝️ Розглянемо приклад розрахунку пені за новим підходом:
існує заборгованість по аліментах у 2020 році:
1500 грн. — за січень 2020 року;
1500 грн. — за лютий 2020 року;
1500 грн.- за березень 2020 року;
1500 грн. — за квітень 2020 року.

Позов про стягнення пені пред’явлений до суду 08.05.2020 року.

👉🧮 РОЗРАХУНОК:

1) (1500 х 1% х 98) =1470 грн.
(1500 грн.- сума несплачених аліментів за січень 2020 року, 98-кількість днів прострочення з 01.02.2020 року по 08.05.2020 року);

2) (1500 х 1% х 69) =1035 грн.
(1500 грн.- сума несплачених аліментів за лютий 2020 року, 69 — кількість днів прострочення з 01.03.2020 року по 08.05.2020 року);

3) (1500 х 1% х 38) =570 грн.
(1500 грн.- сума несплачених аліментів за березень 2020 року, 38- кількість днів прострочення з 01.04.2020 року по 08.05.2020 року);

4) (1500 х 1% х 8) =120 грн.
(1500 грн.- сума несплачених аліментів за квітень 2020 року, 8-кількість днів прострочення з 01.05.2020 року по 08.05.2020 року);

👉 Таким чином, загальна сума пені за несвоєчасну сплату аліментів з січня 2020 року по 08.05.2020 року складає 3195грн. (1470 грн.+ 1035 грн.+ 570 грн. + 120 грн.).

⁉️ ЯК НАРАХОВУЄТЬСЯ ПЕНЯ У РАЗІ, ЯКЩО МІСЯЧНИЙ ПЛАТІЖ БУЛО ЧАСТКОВО СПЛАЧЕНО?
☝️ У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на РІЗНИЦЮ між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені — 1 %.

⁉️ ЧИ Є ОБОВ’ЯЗКОВІ УМОВИ ДЛЯ НАРАХУВАННЯ ПЕНІ?
☝️ Так, відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності ВИНИ цієї особи.

На платника аліментів ❌❗️ НЕ можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення сплати аліментів.

⁉️ ЧИ Є ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНІ?
☝️ Так, слід мати на увазі, що неустойка (пеня) не може бути більшою 100 відсотків самої заборгованості.

До того ж, у разі застосування до особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених ч. 14 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» (накладення штрафів), максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання, передбачених ч.14 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження».

⁉️ ЧИ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДО ПЕНІ ЗА НЕСВОЄЧАСНУ СПЛАТУ АЛІМЕНТІВ СТРОКИ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ?
☝️ Відповідно до вимог статті 20 СК України до правовідносин щодо відповідальності платника аліментів за прострочення їх сплати у вигляді неустойки, врегульованих статтею 196 СК України, позовна давність НЕ застосовується.

⁉️ ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ З ПОЗОВОМ?
☝️ Позовна заява про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача.

⁉️ ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
☝️ Позивачі за подання до суду позовної заяви про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 3 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

Отже, звернення до суду є безкоштовним.

⁉️ ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
☑️ копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача (особи, на утриманні якої перебуває дитина);
☑️ копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача (за наявності);
☑️ копія свідоцтва про шлюб або документи щодо його розірвання;
☑️ копія свідоцтва про народження дитини;
☑️ довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації);
☑️ копія рішення суду про стягнення аліментів;
☑️ копія виконавчого листа;
☑️ копія постанови про відкриття виконавчого провадження;
☑️розрахунок заборгованості зі сплати аліментів (надається державним виконацем на вимогу стягувача).

⁉️ ЧИ МОЖЛИВЕ ЗМЕНШЕННЯ РОЗМІРУ ПЕНІ СУДОМ?
☝️ Відповідно до ч. 2 ст. 196 СК України розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.

📌 Додатково з адміністративною відповідальністю за несплату аліментів можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх