Корисна інформація

Блог

☝️☝️ ☝️ В Україні запроваджено ряд заходів, спрямованих на протидію поширення COVID-19😷. Тож у платників аліментів виникає питання: як же бути зі сплатою аліментів на час карантину?
☝️ Слід зазначити, що будь — яких змін (нововведень), що стосуються законодавства, яке регулює механізм стягнення аліментів та заборгованості по сплаті аліментів, на час введення карантину на території України, не приймалося.

❌ Саме по собі впровадження карантину на території України НЕ ЗВІЛЬНЯЄ платників аліментів від виконання їх обов’язку щодо сплати аліментів на утримання дітей.

Однак через запровадженні обмеження очевидно, що рівень доходів більшості громадян значно знизиться ⬇️💰, а в деяких взагалі буде відсутній, що, в свою чергу, призведе до виникнення заборгованостей зі сплати аліментів.

❗️☝️ Заборгованість за несплату аліментів передбачає для платника аліментів такі види відповідальності:
✅ Цивільна відповідальність: стягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів;
✅ Адміністративна відповідальність: суспільно корисні роботи, обмеження у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання;
✅ Кримінальна відповідальність: покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин, арешт на строк до трьох місяців або обмеження волі на строк до двох років.

Відповідно до ч.1 ст. 196 Сімейного кодексу України відповідальність за прострочення сплати аліментів та право одержувача аліментів на стягнення неустойки (пені) настає лише тоді, коли така заборгованість виникла з ВИНИ особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду.

☝️Якщо заборгованість виникла через хворобу, помилку бухгалтера або іншу поважну причину — пеня на неї не нараховується.
Отже, якщо у платника із впровадженням карантину виникли обставини, які призвели до неможливості вчасно та в повному обсязі сплачувати аліменти, ці обставини можуть бути ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ від відповідальності за несплату аліментів.
Проте, звертаю увагу ☝️, що це звільняє лише від відповідальності та нарахування пені, але не означає, що аліменти не мають бути сплачені взагалі!
✅ У випадку, коли заборгованість виникла з вини платника аліментів – передбачається відповідальність в повному обсязі.
☝️ Що стосується кримінальної відповідальності за несплату аліментів, то однією із вагомих підстав для притягнення до такої відповідальності є ЗЛІСНИЙ характер ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, що може виражатись у будь-яких діяннях боржника, які спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо).

❗️❗️❗️ Отже, впровадження карантину на території України не звільняє платників аліментів від виконання їх обов’язку щодо сплати аліментів на утримання дітей. Однак обставини, які виникли із впровадженням карантину та призвели до неможливості вчасно та в повному обсязі сплачувати аліменти, можуть бути підставою для звільнення від відповідальності за несплату аліментів за період дії таких обставин.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх