Корисна інформація

Блог

🤔 ЧИ МОЖУТЬ ПРЕТЕНДУВАТИ НА СПАДЩИНУ ОСОБИ, ЯКІ НЕ ПЕРЕБУВАЛИ В РОДИННИХ ВІДНОСИНАХ ІЗ СПАДКОЄМЦЕМ?
✅Відповідь: так, можуть. Розглянемо можливі варіанти детальніше.

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ 📄✍️
📎Особа може успадкувати майно людини, яка не була її родичем, за умови, що спадкодавець за життя склав заповіт.
📎Відповідно до ч. 1 ст. 1235 Цивільного кодексу України, заповідач має право призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, НЕЗАЛЕЖНО від наявності з ними сімейних чи родинних зв’язків, а також інших учасників цивільних відносин.
☝️❗️Єдине, про що слід пам’ятати: заповідач 📄✍️❌ НЕ МОЖЕ позбавити права на спадщину осіб, які мають право на обов’язкову частку.

📎Про осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, та її розмір можна ознайомитися у ст. 1241 ЦК України.

📎Тому, якщо ви не є родичем особи, яка бажає, щоб саме ви успадкували її майно (наприклад, у зв’язку з доглядом чи дружніми відносинами) чи ви і є цією особою (власником майна), варто заздалегідь подбати про складання заповіту.

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ 👨‍👧‍👧
☝️❗️Спадкоємці за законом отримують право на спадщину почергово (ст. 1258 ЦК України).

✔ І черга – діти спадкодавця (у тому числі зачаті за життя та народжені після його смерті), той із подружжя, який пережив спадкодавця, а також його батьки.

✔ ІІ черга – рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся та дідусь (як з боку батька, так і з боку матері).

✔ ІІІ черга – рідні дядько та тітка спадкодавця.

✔ IV черга – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше ніж п’ять років до моменту відкриття спадщини.

📎Згідно з частиною другої статті 3 СК України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

📎Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

📎Зазначений п’ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю до набрання чинності ЦК України.

☝️❗️До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки, зокрема, ВІТЧИМ, МАЧУХА, ПАСИНКИ, ПАДЧЕРКИ, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім’ї, ТОЩО.

☝️Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України підлягає встановленню два юридичних факти:
📌проживання однією сім’єю із спадкодавцем;
📌на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п’ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім’єю.

☝️Обов’язковою умовою для визнання осіб членами сім’ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

✔ V черга – всі інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

📎Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

📎У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують УТРИМАНЦІ спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

📎Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

☝️❗️Проводячи аналіз статей 1261-1265 ЦК України, можна зробити висновок, що у разі відсутності заповіту, якщо ви НЕ Є РОДИЧЕМ ПОМЕРЛОГО до шостого ступеня споріднення, спадкування ЗА ЗАКОНОМ можливе у ДВОХ ВИПАДКАХ:

✔ Як спадкоємець IV черги – у разі спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менше ніж п’ять років до моменту відкриття спадщини.

✔ Як спадкоємець V черги – якщо ви є неповнолітньою або непрацездатною особою, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але протягом не менш ніж п’яти років отримувала від нього матеріальну допомогу, що була для вас єдиним або основним джерелом засобів до існування.

ФАКТ СПІЛЬНОГО ПРОЖИВАННЯ ( IV черга) ЧИ ПЕРЕБУВАННЯ НА УТРИМАННІ (V черга) ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ВИКЛЮЧНО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ 👩‍⚖️🇺🇦 !

☝️❗️При цьому варто пам’ятати, що спадкування здійснюється ПОЧЕРГОВО. Кожна наступна черга спадкоємців за законом набуває права на спадкування лише у разі:
🔹 відсутності спадкоємців попередньої черги,
🔹 усунення їх від права на спадкування,
🔹 неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Тож, якщо у спадкодавця, приміром, є діти, інший з подружжя, батьки, рідний брат/сестра, бабуся/дідусь чи рідний дядько/тітка, і вони виявили бажання успадкувати майно покійного, то вони усувають від права на спадкування спадкоємців IV та V черг. У такому разі судова тяганина для можливості закликання особи до кола спадкоємців IV чи V черги не буде мати позитивного результату, за умови прийняття спадщини спадкоємцями I, II чи III черги.

❗️❗️❗️Зверніть увагу, що коло спадкоємців, які можуть успадковувати майно після осіб, які померли до 01.01.2004 року, визначається згідно з нормами ЦК УРСР.

Якщо спадкодавець помер до 01.01.2004 року, то спадкування для осіб, які не є її родичами, можливе лише у двох випадках:
1️⃣ Наявність ЗАПОВІТУ.
2️⃣ До числа спадкоємців ЗА ЗАКОНОМ належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства (ст. 531 ЦК УРСР).
ФАКТ ПЕРЕБУВАННЯ НА УТРИМАННІ (ст. 531 ЦК УРСР) ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ВИКЛЮЧНО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ 👩‍⚖️🇺🇦 !

З повагою, адвокат Кулик Ю.В. 🇺🇦

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх