☝🇺🇦 В силу положень статті 1216 ЦК України спадкування — це перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
📎 Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
📎 Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
📎 Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
📎 За змістом частини п`ятої статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
📎 За пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
☝🇺🇦 Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають:
🔹 колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку;
🔹 громадяни — спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;
🔹 громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
📎 Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
☝ Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
🔹 свідоцтво про право на спадщину;
🔹 посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
🔹 рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
📎 Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі — КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
📎 Особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
☝️🔥 Позиція Верховного Суду у справі №587/2672/19
(провадження №61-14568св20):
📎 У справі, яка переглядається установлено, що ОСОБА_2 був членом КСП «Відродження» на момент розпаювання земель та за життя внесений до списку осіб, які мають право на одержання земельної частки (паю), тобто мав право на земельну частку (пай), яке у подальшому посвідчено відповідним сертифікатом, та яка після його смерті увійшла до складу його спадкового майна.
📎 Спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 був ОСОБА_2 , який спадщину прийняв, проте не оформив спадкових прав, а після смерті останнього його спадщину, до якої входила земельна частка (пай) розміром 3,77 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться у колективній власності КСП «Відродження», у встановленому законом порядку прийняла ОСОБА_1 , як дружина спадкодавця та особа, на користь якої від спадщини відмовились інші спадкоємці, про що нотаріусом видано відповідне свідоцтво про право на спадщину.
📎 Згідно зі статтею 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
🔥❗ Доводи касаційної скарги про те, що сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий на ім’я ОСОБА_2 після його смерті, а тому право на земельну частку (пай) останньому на час його смерті не належало та не входило до складу спадщини, яку прийняла ОСОБА_1 , є БЕЗПІДСТАВНИМИ оскільки факт видачі сертифіката на ім’я ОСОБА_2 свідчить, що останнього було включено до переліку осіб, які мають право на земельну частку (пай), що є обов’язковим додатком до акта.
🔥❗ Право на земельну частку (пай) набуто ОСОБА_1 ще за життя й, відповідно, майнові права увійшли до складу спадщини.
🔥❗ Посилання у касаційній скарзі на те, що ОСОБА_2 помер раніше оформлення сертифікату на право на земельну частку (пай), тому у нього припинилась цивільна правоздатність і відповідно не виникло право на земельну частку (пай), Є НЕОБГРУНТОВАНИМИ, оскільки, як встановлено судами право ОСОБА_2 на земельну ділянку виникло внаслідок його членства у КСП «Відродження», що підтверджується архівним витягом від 20 січня 2006 року, де він значиться під № 326, ОСОБА_2 набув право на земельний пай ще за життя, і це право не припинилось у зв`язку з його смертю.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 25 лютого 2021 року №587/2672/19 (провадження №61-14568св20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/95170344
З повагою адвокат Кулик Ю.В.