Корисна інформація

Блог

☝️ Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

📎 Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина четверта статті 12 ЦПК України).

📎 Згідно з положенням частини третьої статті 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

📎 Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, у тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи.

📎 Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час розгляду судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

☝️ За загальним правилом частини першої статті 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

☝️❗️ Згідно з правилом про підсудність справ за вибором позивача, передбаченим у частині дванадцятій статті 28 ЦПК України (ПРАВИЛА АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ПІДСУДНОСТІ), позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса можуть пред`являтися також ЗА МІСЦЕМ ЙОГО ВИКОНАННЯ.

☝️❗️ Тлумачення статей 27, 28 ЦПК України свідчить, що підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) — це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред`явити позов в один з декількох визначених у законі судів. Разом із тим, правила альтернативної підсудності не позбавляють позивача права звернутися із позовом за правилами загальної підсудності (стаття 27 ЦПК України), оскільки позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу (частина шістнадцята статті 28 ЦПК України).

📎 Верховний Суд виходить з того, що право вибору між судами, яким згідно з правилом загальної підсудності і правилом альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві.

☝️🔥 КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ У СПРАВІ №263/14171/19 (провадження № 61-21991св19):

ОСОБА_1 у вересні 2019 року звернувся до суду із позовом про визнання виконавчого напису від 06 серпня 2018 року № 40, вчиненого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Юдіною І. Г. таким, що не підлягає виконанню.

У своїх доводах позивач зазначає, що статтею 28 ЦПК України визначено підсудність справ за вибором позивача, зокрема, частиною дванадцятою цієї статті встановлено можливість звернення до суду із позовом за місцем виконання виконавчого напису нотаріуса. За правилами статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» місцем виконання рішення є: місце проживання, перебування, роботи боржника або місцезнаходження його майна.

Позивач зазначає, що місце реєстрації його проживання, знаходження його майна та роботи є м. Маріуполь. За наведених обставин позивач звернувся до суду із зазначеним позовом за місцем реєстрації свого проживання та знаходження майна.

👩‍⚖️🇺🇦 Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2019 року, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного суду від 05 листопада 2019 року, відкрито провадження у справі.

👩‍⚖️🇺🇦 Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2019 року, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного суду від 05 листопада 2019 року, з метою забезпечення позову ОСОБА_1 зупинено примусове виконання виконавчого напису від 06 серпня 2018 року, вчиненого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Юдіною І. Г.

📎 У грудні 2019 року ПАТ «ПУМБ» звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, просило скасувати ухвали суду першої інстанції про відкриття провадження у справі та забезпечення позову та ухвалені за наслідками їх перегляду постанови суду апеляційної інстанції, справу направити до іншого суду за встановленою підсудністю.

📎 Касаційна скарга обґрунтовується тим, що суд першої інстанції відкрив провадження у справі із порушенням вимог частини дванадцятої статті 28 ЦПК України, оскільки позов про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, має розглядатися за місцем виконання виконавчого листа у відповідному виконавчому окрузі, де відкрито виконавче провадження. Місцем виконання оскаржуваного виконавчого напису є виконавчий округ міста Києва. Отже, позов подано із порушенням правил підсудності до Жовтневого районного суду м. Маріуполя, який незаконно відкрив провадження у справі, при цьому, суд апеляційної інстанції зазначеної помилки не виправив.

☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ №263/14171/19 (провадження № 61-21991св19):

☝️ Позивач у цій справі використав належне йому право вибору суду за правилами альтернативної підсудності, звернувся до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ СВОГО ПРОЖИВАННЯ у Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області.

📎 Визначення змісту категорії місця виконання рішення наведене у статті 24 Закону України «Про виконавче провадження».

🔥❗️ За правилами частин першої та другої наведеної статті виконавчі дії провадяться державним виконавцем
🔹 за місцем проживання
🔹 перебування
🔹 роботи боржника
🔹 за місцезнаходженням його майна.

📎 Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу. Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи, за місцезнаходженням боржника-юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника. Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.

🔥❗️ Виходячи зі змісту статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» місцем виконання судового рішення є місце провадження виконавчих дій з його примусового виконання. Такі виконавчі дії провадяться за місцем проживання боржника, місцем його перебування, роботи або за місцем знаходженням його майна.

🔥❗️ Отже, місце виконання рішення та місце прийняття до виконання виконавчих документів уповноваженим виконавцем можуть не співпадати та є відмінними правовими категоріями.

Як встановлено судом апеляційної інстанції ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

За наведених обставин доводи касаційної скарги, що місце проведення виконавчих дій та місце виконання рішення не є тотожним поняттями, тому належною підсудністю позову ОСОБА_1 є суд за місцем виконання виконавчого напису у відповідному виконавчому окрузі, у якому відкрито виконавче провадження, Верховний Суд визнає помилковим тлумаченням вимог статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» та частини дванадцятої статті 28 ЦПК України.

🔥❗️ Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов правильного висновку про НАЯВНІСТЬ правових підстав для відкриття провадження у справі та її підсудність Жовтневому районному суду м. Маріуполя Донецької області, що узгоджується з правилами ЦПК України.

🔥❗️ Позов подано до суду за місцем виконання виконавчого напису, за місцем ПРОЖИВАННЯ позивача, що ВІДПОВІДАЄ частині другій статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» та частині дванадцятій статті 28 ЦПК України, а тому оскаржувані судові рішення в частині визначення правил територіальної підсудності позову ОСОБА_1 ухвалені з дотриманням норм процесуального права, є законними та обґрунтованими.

Касаційну скаргу ПАТ «ПУМБ» залишено без задоволення.
Ухвалу Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2019 року про відкриття провадження у справі, ухвалу Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2019 року про забезпечення позову та постанови Донецького апеляційного суду від 05 листопада 2019 року залишено без змін.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 29 жовтня 2020 року в справі № 263/14171/19 (провадження № 61-21991св19) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92624663

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх