Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що право на земельну частку (пай) мають:

🔹 колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створенихна базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку;

🔹 громадяни — спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;

🔹 громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

☝️🇺🇦 Відповідно до статті 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
🔹 свідоцтво про право на спадщину;
🔹 посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
🔹 рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

👩‍⚖️🇺🇦 У пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат на земельну частку (пай).

☝️🔥 КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ У СПРАВІ №731/92/20 (провадження № 61-12886 св 20):

📎 У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом
до Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, в якому просила визнати за нею у порядку спадкування за законом право власності на земельну частку (пай), площею 4,45 га, що розташована на території Антонівської сільської ради, яка належала її чоловікові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифіката на земельну частку (пай) серії ЧН № 0230769.

📎 ОСОБА_2 набув за життя право на земельну частку (пай) та отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0230769, який на сьогоднішній день втрачено, що підтверджено ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області та не заперечувалося Антонівською сільською радою та Варвинською РДА.

📎 Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай). За заявою ОСОБА_1 державним нотаріусом Варвинської районної державної нотаріальної контори щодо майна померлого була відкрита спадкова справа.

📎 Постановою державного нотаріуса Варвинської районної державної нотаріальної контори від 13 січня 2020 року № 4/02-31 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), розміром 4,45 умовних кадастрових гектари, яка знаходиться на території Антонівської сільської ради, та належала померлому ОСОБА_2 .

📎 Підставою для відмови у видачі свідоцтва стала відсутність у спадкоємця правовстановлюючих документів на спадкове майно.

👩‍⚖️🇺🇦 Рішенням Варвинського районного суду Чернігівської області від 07 квітня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай), розміром 4,45 умовних кадастрових гектари, без визначення меж в натурі (на місцевості), яка розташована на території Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, що належала померлому ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0230769.

📌 Суд першої інстанції також зазначив, що ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області є належним відповідачем у справі, оскільки до його повноважень належить питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 22 квітня 2019 року у справі № 171/2030/17 (провадження № 61-562св19).

👩‍⚖️🇺🇦 Постановою Чернігівського апеляційного суду від 28 липня 2020 року апеляційну скаргу ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області залишено без задоволення. Рішення Варвинського районного суду Чернігівської області від 07 квітня 2020 року залишено без змін.

📎 Рішення апеляційного суду мотивовано тим, що судом першої інстанції в оскаржуваній частині судового рішення вірно з`ясовано фактичні обставини справи та дана їм належна правова оцінка, а висновки районного суду підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на нормах діючого законодавства.

📌 Суд апеляційної інстанції вказав, що ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, до повноважень якого відноситься питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, є належним відповідачем у справі за позовом про визнання права на земельну частку (пай). При цьому апеляційний суд врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах: від 22 квітня 2019 року у справі № 171/2030/17 (провадження № 61-562св19); від 18 грудня 2019 року у справі № 181/950/17 (провадження № 61-11562св19).

📎 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області подало касаційну скаргу.

📌 Касаційна скарга мотивована тим, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень суди попередніх інстанцій зробили помилковий висновок про те, що ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області є належним відповідачем у справі, оскільки таким у даній справі є Антонівська сільська рада Варвинського району Чернігівської області.

ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області є розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності і при проведенні паювання воно не було наділено повноваженнями щодо розпорядження землями колективної власності колективного сільськогосподарського підприємства, визначення розміру земельної частки (паю), видачі правовстановлюючих документів на земельну частку (пай).

☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ №731/92/20 (провадження № 61-12886 св 20):

📎 Судами встановлено, що ОСОБА_1 виявила свою волю на прийняття спадщини шляхом звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та до суду з позовом про визнання за нею права на спадкове майно.

📎 Оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_2 замість сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0230769 не видавався, право на земельну частку (пай), яке належало за життя померлому, було успадковано в складі всієї спадкової маси його дружиною ОСОБА_1 .

👩‍⚖️🇺🇦 У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування земельного законодавства при розгляді цивільних справ» судам роз`яснено, що член колективного сільськогосподарського підприємства (далі — КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). 

📎 Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. 

📎 При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. 

📎 Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. 

📎 Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

☝️ Відповідно до положень статтей 15-1, 122 ЗК України розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу) відноситься до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

☝️ За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

☝️ Крім того, апеляційним судом встановлено, що пунктом 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17 листопада 2016 року № 308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20 лютого 2020 року № 53) визначено, що Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Чернігівської області.

☝️🔥 Відповідачами у справах про визнання права власності в порядку спадкування на нерухоме майно, щодо якого відсутні правовстановлюючі документи, є спадкоємці, які прийняли спадщину, а також органи, які уповноважені видавати правовстановлюючі документи на нерухоме майно, або ж органи, до яких перейшли такі повноваження, та органи, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

☝️🔥 Отже, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, до повноважень якого відноситься питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, є НАЛЕЖНИМ ВІДПОВІДАЧЕМ у справі за позовом про визнання права на земельну частку (пай), про що вірно зазначено в оскаржуваних судових рішеннях.

👩‍⚖️🇺🇦 Вказане узгоджується із правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постановах: від 22 квітня 2019 року у справі № 171/2030/17 (провадження № 61-562св19); від 18 грудня 2019 року у справі №181/950/17 (провадження № 61-11562св19).

https://reyestr.court.gov.ua/Review/81552649

https://reyestr.court.gov.ua/Review/86505358

Касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області залишено без задоволення.

Рішення Варвинського районного суду Чернігівської області від 07 квітня 2020 року та постанову Чернігівського апеляційного суду від 28 липня2020 року залишено без змін.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року в справі № 731/92/20 (провадження № 61-12886 св 20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92624757

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх