☝️🇺🇦 З 1 січня 2004 року Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV введено поняття «страховий стаж».
⁉️ ЩО Ж ТАКЕ СТРАХОВИЙ СТАЖ?
Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
📌 Трудовий стаж, що отриманий до 01.01 2004 року прирівнюється до страхового стажу.
☝️ З 01.01.2004 року для розрахунку пенсії важливим є саме період сплати страхових внесків.
Страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
⁉️ ЧИ ЗАРАХОВУЄТЬСЯ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ ПРИ ВИХОДІ НА ПЕНСІЮ ПЕРІОД НАВЧАННЯ?
☝️🇺🇦 Відповідно до п. д ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується час навчання:
✅ у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах;
✅ училищах;
✅ на курсах з підготовки кадрів;
✅ підвищення кваліфікації та перекваліфікації;
✅ в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Страховий стаж, набутий до 01.01.2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
☝️🇺🇦 Так, пунктом 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, передбачено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі ПІДТВЕРДЖУЄТЬСЯ:
☑️ дипломами
☑️ посвідченнями
☑️ свідоцтвами
☑️ довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
📌 За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
❌❗️Час навчання в навчальних закладах після 01.01.2004 року (якщо особа не працювала) до страхового стажу НЕ ЗАРАХОВУЄТЬСЯ, оскільки студенти не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.
☝️ Проте, відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено ПРАВО НА ДОБРОВІЛЬНУ УЧАСТЬ у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування для осіб, які досягли 16-річного віку, у тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі.
Для цього слід укласти ✍️📜 договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
☝️ У такому разі період навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі БУДЕ зараховано особі до страхового стажу при виході на пенсію.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.