Корисна інформація

Блог

☝️ Спадкування в Україні здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкування ЗА ЗАКОНОМ має місце:
🔹 у разі відсутності заповіту;
🔹 визнання його недійсним;
🔹 неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом;
🔹 у разі неохоплення заповітом усієї спадщини.

☝️ Спадкоємці за законом закликаються до спадкування у порядку черговості.

Черговість спадкоємців залежить від ступеня споріднення їх зі спадкодавцем.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 2 ст. 1258 Цивільного кодексу України кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування.

☝️🇺🇦 Статтями 1261-1265 Цивільного кодексу України передбачено П’ЯТЬ черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.

📎 Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

📎 При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.

🔵 У ПЕРШУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:
☑️ діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті;
☑️ другий з подружжя;
☑️ батьки.
Право на спадкування мають не тільки діти, які вже народилися на час смерті спадкодавця, а й ті, котрі були зачаті за життя спадкодавця, та народилися після його смерті.

🔵 У ДРУГУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:
☑️ рідні брати та сестри спадкодавця;
☑️ його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Вказані особи закликаються до спадкування за відсутності спадкоємців першої черги. Якщо ж хто-небудь із спадкоємців першої черги живий і виявив бажання прийняти спадщину або прийняв її, спадкоємці другої черги до спадкування не закликаються.

Брати і сестри є спадкоємцями померлого, незалежно від того є вони повнорідними (мають обох спільних батьків) чи неповнорідними (мають спільного батька або спільну матір).☝️ Але не успадковують один після одного зведені брати і сестри, якщо вони не мають спільних батьків.

🔵 У ТРЕТЮ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:
☑️ рідні дядько та тітка спадкодавця.
Третя черга спадкоємців спадкує у разі відсутності перших двох черг або якщо всі спадкоємці попередніх черг відмовилися від спадщини, не прийняли спадщину, усунені від права на спадкування.

🔵 У ЧЕТВЕРТУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають:
☑️ особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як П’ЯТЬ років до часу відкриття спадщини.

☝️ Кваліфікуючою ознакою віднесення осіб до четвертої черги спадкоємців є проживання претендентів на спадок однією сім’єю зі спадкодавцем.

Отже, визначальним тут є поняття сім’ї.
Згідно зі статті З СК України сім’ю становлять особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Сім’я виникає на основі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом, і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

📌Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів:

а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем;

б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

📎 Стаття 1264 ЦК захищає права тих осіб, яких спадкодавець вважав членами своєї сім’ї і котрі проживали з ним впродовж досить тривалого часу (5 років), ведучи спільне господарство, надаючи допомогу одне одному. Особа, яка претендує на спадщину, має довести, що проживала зі спадкодавцем однією сім’єю (мала спільне господарство, витрати тощо) і що це тривало не менш як 5 років до часу відкриття спадщини. Це можуть бути свідчення сусідів чи інших членів сім’ї, документи, які підтверджують спільне проживання та спільні витрати, тощо.

📎 До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік) ☝️, які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

☝️👩‍⚖️ Так, Верховний Суд у постанові від 12.08.2019 року по справі № 521/16365/15 зазначив, що обов’язковою умовою для визнання осіб членами сім’ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність:
☑️ спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт,
☑️ надання взаємної допомоги,
☑️ усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням,
☑️ інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

☝️ Крім того, ВС вказав, що для встановлення факту спільного проживання не має значення те, що спадкодавець та позивач ніколи не були зареєстровані за однією адресою.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/83616956

☝️ Відповідно до правової позиції, що викладена у постанові Верховного Суду від 24 вересня 2020 року в справі №644/5818/18 (провадження № 61-8569св19) вбачається, до спадкоємців ЧЕТВЕРТОЇ ЧЕРГИ належать НЕ лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/91901093

🔵 У П’ЯТУ ЧЕРГУ право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця ☝️, які не були членами його сім’ї.

☝️🇺🇦 Статтею 1259 ЦК України передбачено можливість ЗМІНИ ЧЕРГОВОСТІ одержання права на спадкування, а саме:

🔹 Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором📜📜📜 заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

🔹 Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду 👩‍⚖️‍⚖️одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона:
☑️ протягом тривалого часу опікувалася,
☑️ матеріально забезпечувала,
☑️ надавала іншу допомогу спадкодавцеві,
☑️ який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

📎 Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є РІВНИМИ.
📎 Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
📎 Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх