Корисна інформація

Блог

Що таке календар щеплень?💉💉💉📋📋📋

Кожна країна визначає перелік інфекційних хвороб, проти яких вона закуповує вакцини за кошти державного бюджету чи з інших джерел. Держава планує кількість доз і вік, в якому потрібно її вводити. Затверджений графік вакцинації відповідно до віку і є календар щеплень.
В Україні календар щеплень оновлюється періодично. Останнє оновлення відбулося у 2018 році.

☝️☝️☝️Наразі в Україні обов’язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб:
✅ гепатиту В
✅ туберкульозу
✅ поліомієліту
✅ дифтерії
✅ кашлюку
✅ правця
✅ гемофільної інфекції
✅ кору
✅ краснухи
✅ епідемічного паротиту

ЧИ ВАРТО ПРОВОДИТИ ЩЕПЛЕННЯ ДІТЯМ?

Конкретної відповіді на це запитання немає, а ставлення сучасних батьків і лікарів до вакцинації дитини вельми неоднозначне. Одні впевнені, що щеплення є запорукою здорового суспільства та сприяють підвищенню імунітету, інші — наполягають на тому, що після вакцинації у дитини можуть виникнути серйозні ускладнення і проблеми зі здоров’ям.

В Україні щеплення дітей проводиться за згодою батьків, без їх відома будь-які маніпуляції зі здоров’ям малечі медпрацівники проводити не мають права.

АРГУМЕНТИ ЗА:
✅ щеплення не дає 100% гарантії від інфекційних захворювань, але зменшує ризик зараження
✅ невакциновані діти частіше хворіють і можуть нести загрозу здоров’ю інших діток
✅ в разі захворювання, щеплена дитина легше переносить хворобу

АРГУМЕНТИ ПРОТИ:
✅ бажання виробити у малюка природний імунітет
✅ побоюванням отримати неякісну вакцину
✅ молоді матусі / татусі вважають, що роблячи немовлятам щеплення, вони піддають організм малюка занадто великому навантаженню без вагомих на те підстав.

☝️☝️☝️ ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ:

❗️❗️❗️Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
❗️❗️❗️ Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

✅ Відповідно до Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» рішення про проведення щеплень дітям у віці до п’ятнадцяти років приймають їх батьки або інші законні представники. Батьки мають право відмовитися від проведення обов’язкових щеплень дитині. Щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.

Вакцинація дітей в Україні відбувається відповідно до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 16.09.2011року за № 595.

☝️☝️☝️ Під час медичного огляду дітей перед щепленням, лікар 👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️повинен:
✔️ дослідити історію перенесених хвороб (анамнез)
✔️ оцінити реакції на попередні щеплення, якщо вони раніше робилися
✔️ виміряти температуру тіла, провести огляд шкіри, порожнини рота, слизових оболонок кон’юнктиви очей, а також прослухати легені і бронхи
✔️ в разі необхідності — призначити додаткові клінічні обстеження органів і систем організму
✔️ отримати письмову згоду батька або матері дитини на проведення вакцинації або туберкулінодіагностики
✔️ в день щеплення, за результатами огляду, оформити медичний висновок про стан здоров’я дитини, що підлягає вакцинації. При виявленні ознак захворювання лікар повинен конкретизувати діагноз і внести відповідний запис в первинну медичну документацію.

Після проведення профілактичного щеплення дитина повинна знаходитися під наглядом медичного працівника не менше 30 хвилин.

❗️❗️❗️ Звертаю Вашу увагу, що питання щодо законності чи незаконності дій працівників дошкільних навчальних закладів, які не допускали дітей до відвідування дитячих садочків через відсутність профілактичних щеплень, ставали предметом судових спорів.

Намагаючись відстояти право на відвідування невакцинованими дітьми навчальних закладів, позивачі посилалися на такі аргументи:
✅ Вакцинація шкодить здоров’ю.
✅ Вакцини неякісні.
✅ Релігійні мотиви.
✅ Порушення міжнародних договорів.
✅ Порушення конституційних гарантій права на безоплатну освіту.
✅ Відмова у відвідуванні невакцинованої дитини — це дискримінація.
✅ Відмова від вакцинації — це право батьків.

Проте, у постановах Верховного Суду від 20.03.2018 р. у справі № 337/3087/17, від 17.04.2019 р. у справі № 682/1692/17, суд дійшов до наступного переконання:

❗️❗️❗️ Держава має забезпечити дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей. Коли індивідуальний інтерес протиставляється загальному інтересу суспільства, загальне благо на безпеку та охорону здоров’я має перевагу.

Батьки можуть обирати форму навчання дитини, але держава встановлює певні правила реалізації такого права, щоби враховувались не лише права дитини на дошкільну освіту, а й забезпечувалась безпека та здоров’я всіх дітей.

Вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є ВИПРАВДАНОЮ☝️☝️☝️ .

❗️❗️❗️Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими.

👩‍⚖️👩‍⚖️👩‍⚖️ Рішення Верховного Суду є вкрай важливим для розуміння норми закону про недопущення невакцинованих дітей до навчання у школі чи дитячому садку.
Верховний Суд є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції, який зокрема забезпечує однакове застосування норм права судами різних інстанцій.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх