☝ Досить наболілим для багатьох мам є питання щодо можливості «захисту» їх неповнолітніх дітей у майбутньому від біологічного батька, який може претендувати на стягнення аліментів на своє утримання вже із самої дитини.
З цією метою мами вирішують не подавати до суду на стягнення аліментів на дитину, щоб потім батько не мав права стягувати їх з дорослих вже дітей.
🤔 Чи дійсно «відмова» матері від отримання аліментів на дитину до її 18 років зможе звільнити таку дитину від обов’язку утримувати батька у майбутньому?
Спробуємо більш детально розглянути дане питання та знайти відповідь на нього.
🔥❗ Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Отже, умовою для виникнення обов’язку повнолітніх дітей утримувати своїх батьків є одночасна наявність двох обов’язкових підстав:
— непрацездатність батьків
— потреба в матеріальній допомозі
✅ Непрацездатними визнаються особи, які досягли пенсійного віку та інваліди I, II та III груп.
✅ Згадувана стаття Сімейного кодексу України НЕ містить визначення, за яких обставин особа може вважатися такою, що потребує матеріальної допомоги.
👩⚖️🇺🇦 Відповідно до правового висновку, висловленого Верховним Судом в постанові від 10.10.2018 року у справі №301/160/17, необхідність стягнення аліментів на утримання непрацездатних батьків має визначатися залежно від їх матеріального становища. При цьому, до уваги має братися отримання батьками пенсії, держаних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо. Сам по собі факт непрацездатності батьків НЕ породжує виникнення у дітей обов’язку їх утримання, та не свідчить про наявність потреби у наданні матеріальної допомоги.
🔥❗ Право на утримання (аліменти) має непрацездатна особа, яка не забезпечена прожитковим мінімумом.
👩⚖️🇺🇦 Вказане узгоджується з правовим висновком, зробленим Верховним Судом України в постанові від 13.04.2016 року в справі № 6-3066цс15, а також Верховним Судом в постанові від 19.09.2018 року у справі № 494/1682/15-ц, за змістом якого право на утримання повнолітньою дочкою, сином виникає у непрацездатних батьків за умови, що їхня заробітна плата, пенсія, доходи від використання майна, інші доходи є МЕНШИМИ за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.
🤔 ЧИ ВСТАНОВЛЕНІ ВИПАДКИ, КОЛИ ПРАВО НА СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НЕ ВИНИКАЄ?
🔥❗ Відповідно до ч. 2 ст. 202 СК України якщо мати, батько були ПОЗБАВЛЕНІ батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, НЕ виникає.
🤔 У ЯКИХ ВИПАДКАХ МОЖЛИВЕ ЗВІЛЬНЕННЯ ДОЧКИ/СИНА ВІД ОБОВ’ЯЗКУ УТРИМУВАТИ СВОЇХ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ БАТЬКІВ?
📌 Дочка, син МОЖУТЬ бути звільнені судом 👩⚖️ від обов’язку утримувати матір, батька якщо буде встановлено, що мати, батько УХИЛЯЛИСЯ від виконання своїх батьківських обов’язків;
📌 Дочка, син ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ судом 👩⚖️ від обов’язку утримувати матір, батька, якщо буде встановлено, що мати, батько НЕ сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за ТРИ роки, і така заборгованість є НЕПОГАШЕНОЮ на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.
🔥❗ Звертаю увагу, що серед підстав для звільнення дитини від обов’язку утримувати своїх непрацездатних батьків НЕ ЗАЗНАЧЕНО таку як » не стягнення аліментів на утримання дитини до її 18 років з такого батька/матері».
👨⚖️ У п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав” Верховний Суд зазначив, що ухилення батьків від виконання батьківського обов’язку має місце коли вони НЕ забезпечують:
• необхідного харчування;
• медичного догляду;
• лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
• не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
• не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
• не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
• не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
• не створюють умов для отримання нею освіти.
☝️ ОТЖЕ, встановлення саме цих обставин може бути підставою для звільнення судом дитини від стягнення аліментів на утримання її батьків.
Що ж стосується іншої підстави для звільнення, то несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.
ВИСНОВОК
✅ Умовою для виникнення обов’язку ПОВНОЛІТНІХ дітей утримувати своїх батьків є одночасна наявність двох обов’язкових підстав: непрацездатність батьків та потреба в матеріальній допомозі.
✅ Сам по собі факт непрацездатності батьків НЕ породжує виникнення у дітей обов’язку їх утримання, та не свідчить про наявність потреби у наданні матеріальної допомоги.
✅ Право на утримання виникає у непрацездатних батьків за умови, що їхня заробітна плата, пенсія, доходи від використання майна, інші доходи є МЕНШИМИ за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.
✅ Право на утримання НЕ виникає щодо батьків, які були позбавлені батьківських прав.
✅ Суд може звільнити від обов’язку утримувати матір, батька якщо буде встановлено, що мати, батько УХИЛЯЛИСЯ від виконання своїх батьківських обов’язків.
✅ Дочка, син ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ судом від обов’язку утримувати матір, батька, якщо буде встановлено, що мати, батько НЕ сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за ТРИ роки, і така заборгованість є НЕПОГАШЕНОЮ на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків (наявність заборгованості підтверджується відповідною довідкою ВДВС).
✅ Відмова матері від стягнення аліментів на утримання дитини до її 18 років НЕ є підставою для звільнення такої дитини у майбутньому від обов’язку утримувати непрацездатного батька.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.