☝🇺🇦 Відповідно до частини першої статті 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.
🔥❗️ Конструкції правил статті 60 СК України свідчать про запровадження презумпції спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Зазначена презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, у тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує.
👩⚖️🇺🇦 Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 24 травня 2017 року у справі № 6-843цс17, постановах Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 235/9895/15-ц, від 05 квітня 2018 року у справі № 404/1515/16-ц та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 372/504/17 (провадження № 14-325цс18). Підстав відступити від зазначених висновків не встановлено.
📎 Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.
📎 Частиною першою статті 70 СК України встановлено, що у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
📎 За правилами частини другої статті 61 СК України об`єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.
🔥❗️ Встановивши, що набута сторонами в період шлюбу квартира АДРЕСА_1 є об`єктом спільної сумісної власності подружжя, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, зробив правильний висновок про визнання за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 1/2 частині за кожним в порядку поділу спільного майна подружжя право власності на спірну квартиру, оскільки презумпція спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу не спростована.
🔥❗️ Аргументи заявника про те, що отриманні кошти, які є пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у тому числі позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов (пункт 18 стаття 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), є особистою власністю ОСОБА_2 є безпідставними, оскільки тлумачення частини другої статті 61 СК України дає підстави зробити висновок про те, що вказані кошти не є об’єктом права особистої власності ОСОБА_2 .
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 15 вересня 2021 року в справі № 127/29550/19 (провадження №61-1451св21) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99648054
З повагою адвокат Кулик Ю.В.