Корисна інформація

Блог

📎 Сьогодні поговоримо про досить цікаве питання, яке часто виникає у чоловіків та жінок, які планують розірвати шлюб, здійснити розподіл спільно нажитого у шлюбі майна.

Існує стереотипне уявлення про те, що при поділі майна 🏠 подружжя діти👨‍👩‍👦 також мають право на частку в такому майні.

🤔 Чи дійсно це так?

☝️ Уявімо ситуацію: чоловік та жінка перебували у шлюбі 10 років, мають спільну 8-ми річну дитину та проживають у будинку, що був придбаний подружжям у шлюбі. Сімейне життя у громадян не склалося, вони вирішили розірвати шлюб та поділити спільно нажитий будинок. Дитина залишається проживати з мамою.

Як у такій ситуації визначаються частки чоловіка та жінки в майні?

Чи має право їх малолітня дитина на 1/3 частки в такому будинку?

📌 Відповідь на ці запитання чітко врегульована нормами Сімейного кодексу України.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 1 ст. 60 СК України майно, набуте подружжям ПОДРУЖЖЯМ за час шлюбу, належить ДРУЖИНІ та ЧОЛОВІКОВІ на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 2 ст. 173 СК України при вирішенні спору між батьками та малолітніми, неповнолітніми дітьми, які спільно проживають, щодо належності їм майна вважається, що воно є ВЛАСНІСТЮ БАТЬКІВ, якщо інше не встановлено судом.

☝️🇺🇦 Згідно з ч. 1 ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є РІВНИМИ, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

🔥❗️ ОТЖЕ, майно подружжя є власністю лише батьків (чоловіка та дружини) в рівних частках (1/2) і їх діти не мають права на частку у такому майні, при його поділі.

☝️ При цьому, все ж таки є норма ч. 3 ст. 70 СК України, яка визначає, що за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути ЗБІЛЬШЕНА⬆️, якщо з нею, ним проживають діти👩‍👦, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір АЛІМЕНТІВ, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

🤔 Чи застосовується положення ч. 3 ст. 70 СК України на практиці судами?

🤔 Чи реально збільшити частку майна, якщо з вами залишається проживати дитина/діти?

Відповідь: майже нереально.

Дана норма є досить складною до доведення в суді, до того ж закон визначає лише право суду на збільшення частки, а не обов’язок.

Для її застосування має бути доведено факт одержання аліментів та їх недостатність для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дитини/дітей.

Сама по собі та обставина (у випадку її встановлення), що діти проживають з позивачем — не може бути підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до ст. 70 СК України.

👩‍⚖️🇺🇦 Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 27.12.2019 року у справі №297/2837/17, від 24.09.2020 року у справі №570/685/19.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/86738232
https://reyestr.court.gov.ua/Review/91932906

Практика судів з даної категорії справ 👇👇👇:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/99087007
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98774878
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98650089
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98695896

🔥❗️ ТОЖ маючи намір поділити спільно нажите у шлюбі майно, варто розуміти, що частки членів подружжя є рівними, тобто по 1/2, і діти в розподілі майна, що нажите батьками, участі ніякої не приймають!

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх