Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 За змістом статей 316, 317 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

📎 Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

📎 Згідно з частинами першою, другою, п`ятою статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

📎 Відповідно до частини першої-другої статті 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

📎 Частиною другою статті 382 ЦК України передбачено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

☝️ СПІЛЬНИМ МАЙНОМ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

📎 Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку — приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

📎 Згідно частин першої-другої статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

📎 Статтею 386 ЦК України передбачено, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності.

📎 Право власності особи може бути захищено лише у випадку його існування та у разі його порушення, оспорювання чи невизнання.

📎 Згідно з положеннями статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

📎 Власник, за правилами цієї статті, може вимагати усунення всяких порушень його права, хоча б ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Таке право забезпечується йому за допомогою негаторного позову.

☝️❗️ Підставою для подання такого позову є вчинення третьою особою перешкод власнику, посилання позивача на належне йому право користування і розпорядження майном, а також факти, що підтверджують дії відповідачів у створенні позивачу перешкод щодо здійснення ним цих правомочностей.

☝️❗️ Право власності має захищатися лише при доведеності самого факту його порушення.

☝️🔥 КОРОТКИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ № 127/33179/19
(провадження № 61-16450св20):

📎 У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа — Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бортняка-5» (далі — ОСББ «Бортняка-5»), про усунення перешкод в користуванні місцем загального користування.

📎 На обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є власником квартири № 98 по АДРЕСА_1 , а власником сусідньої квартири № 97 є відповідач. Обидві квартири знаходяться на п`ятому поверсі багатоквартирного житлового будинку, який перебуває в оперативному управлінні ОСББ «Бортняка-5».

📎 ОСОБА_2 САМОВІЛЬНО ЗАХОПИВ місце загального користування — частину сходової клітини, переобладнавши його в підсобне приміщення — ТАМБУР, приєднав його до квартир № 97 і № 98 шляхом встановлення цегляної перегородки з вбудованими дверима.

📎 Позивач вважає, що облаштування тамбуру є незаконним, оскільки облаштування тамбуру не відповідає вимогам діючого законодавства, а у відповідача відсутні дозвільні документи на таке переобладнання.

📌 Пославшись на викладене, ОСОБА_1 просила суд усунути перешкоди в користуванні місцем загального користування (сходовою клітиною під`їзду) шляхом зобов`язання ОСОБА_2 за власний рахунок здійснити знесення цегляної перегородки, демонтувати встановлені двері, якими частина сходової клітини під`їзду переобладнана під тамбур і приєднана до квартир № 97 , № 98 по АДРЕСА_1 , та привести сходову клітину у первинний стан.

👩‍⚖️🇺🇦 Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 05 березня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

📌 Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із його недоведеності та необґрунтованості.

Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.

👩‍⚖️🇺🇦 Постановою Вінницького апеляційного суду від 01 червня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 05 березня 2020 року залишено без змін.

📌 Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.

☝️🔥 Позиція Верховного Суду у справі № 127/33179/19
(провадження № 61-16450св20):

📎 Суди встановили, що ОСОБА_1 є власником квартири № 98 по АДРЕСА_1 , а ОСОБА_2 є власником квартири № 97 по АДРЕСА_1 .

📎 19 листопада 2019 року ОСББ «Бортняка-5» листом № 49 повідомило ОСОБА_1 про те, що загальними зборами співвласників ОСББ «Бортняка-5» рішення про правила побудови у під`їздах тамбурів не приймалось, дозвіл на будівництво тамбуру до квартир № 97 , № 98 по АДРЕСА_1 не надавався, а за попередньою інформацією представники обох квартир погоджували між собою будівництво тамбуру.

📎 18 листопада 2019 року Департамент архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради, розглянувши звернення ОСОБА_1 щодо захвату місць загального користування (частини коридору) по АДРЕСА_1 шляхом влаштування тамбуру до квартир № 97 , № 98 , у листі № Г-36-102202/0136 роз`яснив, що виконання зазначених у зверненні робіт не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання.

🔥❗️ Суди попередніх інстанцій, установивши, що дозвіл на виконання робіт з облаштування тамбуру 📄🚫 НЕ потрібен, тамбур влаштований за згодою позивачки, і вона не надала суду належних і допустимих доказів на підтвердження того, що відповідачем чиняться будь-які перешкоди в користуванні місцем загального користування (сходовою клітиною під`їзду), дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 — залишено без задоволення.

Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 05 березня 2020 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 01 червня 2020 року — залишено без змін.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 16 лютого 2021 року № 127/33179/19 (провадження № 61-16450св20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94973932#

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх