☝️🇺🇦 У статті 1233 ЦК України визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
📎 Частинами другою, третьою та четвертою статті 1254 ЦК України закріплено, що заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт.
📎 Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.
📎 Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225і 231 цього Кодексу.
📎 Відповідно до частини третьої статті 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
☝️🇺🇦 Загальні підстави недійсності правочину визначені статтею 215 ЦК України.
📎 Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
📎 Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
📎 Згідно зі статтею 1247 ЦК України заповіт складається у письмовій формі із зазначенням місця та часу його складення.
📎 Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 цього Кодексу.
📎 Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251, 1252 цього Кодексу.
☝️🇺🇦 Відповідно до частини першої статті 225 ЦК України правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті — за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.
📎 Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування(частина перша статті 1251 ЦК України).
📎 Вказане також закріплено положеннями статті 37 Закону України «Про нотаріат», підпунктом 5 пункту «б» частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
📎 Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року №3306/5 (далі — Порядок), визначено порядок посвідчення заповіту посадовими особами органів місцевого самоврядування.
📎 Так, у пункті 1.2. розділу I цього Порядку зазначено, що нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій. Пунктом 2.1. розділу II Порядку встановлено, що нотаріальні дії вчиняються в приміщенні органу місцевого самоврядування.
📎 В окремих випадках, коли громадянин не може з`явитися в зазначене приміщення, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаним приміщенням.
📎 Відповідно до положень пункту 2.3. розділу II Порядку при вчиненні нотаріальної дії посадові особи органів місцевого самоврядування встановлюють особу, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії.
📎 У статті 1257 ЦК України передбачено ВИЧЕРПНИЙ перелік підстав для визнання заповіту недійсним та зазначено, що заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.
📎 За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
Таке ж положення міститься і у частині 3 статті 203 ЦК України.
🔥❗️ Зі змісту наведених норм вбачається, що дійсним, тобто таким, що відповідає вимогам закону є заповіт, який:
🔹 посвідчений уповноваженою особою, яка мала на це право в силу закону;
🔹 відсутні порушення його форми та посвідчення;
🔹 волевиявлення заповідача було вільним і відповідало його волі.
☝️🔥 КОРОТКИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ № 397/1396/19
(провадження № 61-14040 св 20):
📎 У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вищеверещаківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області (далі — Вищеверещаківська сільська рада), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати недійсним заповіт ОСОБА_4 , складений на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , посвідчений секретарем Вищеверещаківської сільської ради 27 квітня 2017 року, зареєстрований в реєстрі за № 13, у зв`язку з його нікчемністю.
📎 В обґрунтування позовних вимог зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 після тривалої хвороби померла його матір — ОСОБА_4 14 грудня 2015 року вона склала на його ім`я заповіт, яким заповіла йому все своє майно.
📎 Вказував, що після смерті матері дізнався про існування НОВОГО заповіту, посвідченого секретарем Вищеверещаківської сільської ради 27 квітня 2017 року, яким ОСОБА_4 все своє майно заповіла своїм онукам — ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (його діти від першого шлюбу).
📎 Вважав, що цим заповітом порушено його права та інтереси як єдиного спадкоємця за законом, а заповіт складено під ТИСКОМ з використанням хворобливого фізичного стану його матері.
📎 Крім того, при складенні та посвідченні заповіту не дотримано форму № 45 додатку 25 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2010 року № 3253/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 17 березня 2015 року № 381/5). Вказане свідчить про недійсність нового заповіту ОСОБА_4 .
👩⚖️🇺🇦 Рішенням Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 29 січня 2020 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
📌 Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено обставин відсутності волевиявлення заповідача щодо складення заповіту на користь відповідачів, справжність підпису заповідача не спростовано, а тому відсутні підстави для визнання оспорюваного заповіту недійсним.
📌 Районний суд вказав, що позивачем не доведено, що ОСОБА_4 не могла на момент підписання оспорюваного заповіту усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, або що на неї чинився тиск з боку відповідачів (стаття 1257 ЦК України).
📌 Особу ОСОБА_4 та її дієздатність під час складення заповіту перевірено уповноваженою на те особою — секретарем сільської ради, вона власноручно підписала заповіт і ця обставина позивачем не оспорювалася, а ВІДСУТНІСТЬ зазначення МІСЯЦЯ складення заповіт є технічною опискою, оскільки дата та час зазначені у посвідчувальному написі. НЕВІДПОВІДНІСТЬ ПОШТОВОЇ АДРЕСИ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ, зазначеної у заповіті та у свідоцтві про державну реєстрацію, не може бути підставою для визнання його недійсним.
👩⚖️🇺🇦 Постановою Кропивницького апеляційного суду від 07 травня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 29 січня 2020 року залишено без змін.
📌 Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що судом першої інстанції вірно з`ясовано фактичні обставини справи та дана їм належна правова оцінка, а висновки районного суду підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на нормах діючого законодавства.
📌 При цьому технічні помилки не можуть бути підставою нікчемності заповіту, оскільки особистий підпис заповідача у заповіті свідчить про вільне волевиявлення заповідача.
☝️🔥 КОРОТКИЙ ЗМІСТ ВИМОГ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ:
📎 Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій зробили помилковий висновок про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки оспорюваний заповіт складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, а тому є нікчемним.
📎 Вважає, що відсутність у заповіті ДАТИ, ЧАСУ і МІСЦЯ його складення, ПОСАДИ особи, яка посвідчувала заповіт, НЕ Є технічною помилкою (опискою).
📎 При цьому, з урахуванням часу складення, прочитання та посвідчення заповіту, заповідач з об`єктивних причин НЕ МАЛА МОЖЛИВОСТІ ПРОЧИТАТИ В ГОЛОС. Разом з цим, суди вказані обставини не досліджували та не надали їм належної правової оцінки, аналізуючи виключно волевиявлення заповідача.
☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ № 397/1396/19
(провадження № 61-14040 св 20):
📎 ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 6). Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне їй майно.
📎 На випадок своєї смерті ОСОБА_4 14 грудня 2015 року склала заповіт, посвідчений секретарем Вищеверещаківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області Лушпай Л. В., зареєстрований в реєстрі за № 51, яким заповідала належне їй все майно ОСОБА_1 (а. с. 8).
📎 27 квітня 2017 року ОСОБА_4 склала НОВИЙ заповіт, посвідчений секретарем Вищеверещаківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області Лушпай Л. В., зареєстрований в реєстрі за № 13, яким заповіла все своє майно в рівних долях ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а. с. 9).
📎 Судами попередніх інстанцій на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами, вірно встановлено, що особу ОСОБА_4 та її дієздатність під час складення заповіту перевірено уповноваженою на те особою — секретарем сільської ради Лушпай Л. В., на яку покладено обов`язки із вчинення нотаріальних дій на території відповідної сільської ради ☝️📜 РІШЕННЯМ виконавчого комітету сільської ради (а. с. 47, 48).
🔥❗️ З урахуванням наведеного, встановивши, що заповіт
🔹 відповідає вимогам закону щодо його форми та порядку укладення,
🔹 особу заповідача встановлено за паспортом із зазначенням у заповіті реєстраційного номеру облікової картки платника податків,
🔹 підписаний особисто заповідачем,
🔹 зазначено місце складення заповіту,
🔹 вказано дату й місце його посвідчення,
🔹 посвідчений уповноваженою на те особою, яка перевірила дієздатність заповідача і з`ясувала її дійсну волю щодо розпорядження майном на випадок смерті,
касаційний суд ПОГОДЖУЄТЬСЯ з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про ВІДСУТНІСТЬ правових підстав для задоволення позову.
📎 Суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили із того, що положення Порядку та відповідні норми ЦК України, зокрема, статті 1247 ЦК України, при посвідченні заповіту були дотримані.
📎 При цьому позивачем не доведено наявності підстав, які б мали наслідком недійсність заповіту, що в силу положень статей 12, 81 ЦПК України є його процесуальним обов`язком.
🔥❗️ Особистий підпис заповідача у заповіті свідчить про вільне волевиявлення заповідача, й обставини, які вплинули на волевиявлення заповідача, судом не встановлені.
🔥❗️ Верховний Суд звертає увагу позивача, що ТЕХНІЧНІ ПОМИЛКИ (ОПИСКИ) у заповіті НЕ впливають на його дійсність, не свідчать про порушення його форми та порядку посвідчення, крім того, такі доводи касаційної скарги були предметом дослідження у судах попередніх інстанцій із наданням відповідної правової оцінки всім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах законодавства, і з якою погоджується суд касаційної інстанції. Зазначене НЕ є тими порушеннями, які впливають на форму та посвідчення заповіту, що було б підставою для визнання заповіту недійсним.
Таким чином, оскаржувані судові рішення у межах доводів касаційної скарги ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна правова оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суди під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 — залишено без задоволення.
Рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 29 січня 2020 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від 07 травня 2020 року залишено без змін.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 12 січня 2021 року в справі № 397/1396/19 (провадження № 61-14040 св 20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94151238
З повагою адвокат Кулик Ю.В.