Корисна інформація

Блог

☝️ Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України(далі — ЦК України), якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі — ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини та кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються ЦК України.

📎 Відповідно до статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.

📎 Згідно зі статтями 525, 526 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме — місцезнаходження майна або його основної частини.

📎 Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

📎 Згідно з положеннями статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

☝️❗️ Відповідно до пункту 5 частини першої статті 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.

🔥❗️ Одночасно норми пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, за якими ЦК України застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, необхідно розуміти таким чином, що правила Книги шостої ЦК України може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529-531 ЦК УРСР.

☝️🇺🇦 Відповідно до частини першої та третьої статті 1277 ЦК України(у редакції, чинній на час звернення з заявою) у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно — за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно — за його місцезнаходженням.

☝️🔥 КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ У СПРАВІ №671/1064/18 (провадження № 61-5715св19):

📎 У червні 2018 року Волочиська міська об`єднана територіальна громада в особі Волочиської міської ради Хмельницької області (далі — Волочиська міська рада) звернулася до суду з заявою, в якій просила визнати спадщину, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 у вигляді земельної ділянки площею 3,10 га, відумерлою та передати її у комунальну власність Волочиської міської ради.

📎 Вимоги заяви мотивовано тим, що ОСОБА_1 на підставі сертифікату серії ХМ 018843 на право на земельну частку (пай) належала земельна ділянка, площею 3,10 га, яка розташована за межами с. Курилівка Волочиського району Хмельницької області.

📎 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, яку ніхто не прийняв у встановленому законом порядку.

👩‍⚖️🇺🇦 Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 20 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Хмельницького апеляційного суду від 27 лютого 2019 року, в задоволенні заяви Волочиської міської ради відмовлено.

☑️ Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із того, що правовідносини щодо спадкування майна ОСОБА_1 регулюються ЦК Української РСР 1963 року, норми якого не передбачають набуття органами місцевого самоврядування права на спадкове майно в порядку визнання спадщини відумерлою.

☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ №671/1064/18 (провадження № 61-5715св19):

☑️ Згідно з інформацією, наданою Волочиською державною нотаріальною конторою, та витягом зі Спадкового реєстру від 26 червня 2018 року № 52428668 спадкова справа після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.

☑️ Суди попередніх інстанцій встановили, що спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто під час дії ЦК УРСР, а тому положення саме цього Кодексу підлягають застосуванню при вирішенні питання про спадкування майна померлої.

🔥❗️ Установивши, що спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до набрання чинності ЦК України з 01 січня 2004 року, суд першої інстанції, з яким погодився й суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні заяви Волочиської міської ради, оскільки до цих правовідносин підлягають застосуванню норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, а саме: ЦК УРСР, ЯКИМ НЕ ПЕРЕДБАЧАЛАСЯ МОЖЛИВІСТЬ ВИЗНАННЯ СПАДЩИНИ ВІДУМЕРЛОЮ та перехід прав і обов`язків від спадкодавця до органу місцевого самоврядування.

☑️ Правильним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що оскільки після смерті спадкодавця протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини ніхто спадщину не прийняв, то відповідно до статті 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства перейшло ДО ДЕРЖАВИ.

👩‍⚖️🇺🇦 Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 15 травня 2019 року у справі № 391/769/17 (провадження № 61-39069св18), від 27 грудня 2018 року у справі №530/62/14-ц (провадження № 61-2213св18), від 18 травня 2020 року у справі № 671/902/18 (провадження № 61-45890св18), від 13 січня 2020 року у справі №671/1090/18 (провадження № 61-1383св19), підстав відступити від яких Верховний Суд не встановив.

☑️ Доводи касаційної скарги Волочиської міської ради про те, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми статті 1277 ЦК України та пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України, колегія суддів відхиляє, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах закону.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 08 жовтня 2020 року в справі № 671/1064/18 (провадження № 61-5715св19) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

http://reyestr.court.gov.ua/Review/92315204

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх