Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 Частиною першою та третьою статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що порядок стягнення аліментів визначається законом. Визначення суми заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частки від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України.

☑️ Відповідно до частини восьмої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

☑️ У статті 195 СК України передбачено порядок визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу).

☝️❗️ Згідно із частиною третьою статті 195 СК України розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору — судом.

☝️❗️ Системний аналіз вказаних норм права дає підстави дійти висновку про те, що законодавець визначив обов`язок державного виконавця обчислювати розмір заборгованості за аліментами і водночас імперативно закріпив, що у разі незгоди заінтересованої особи з визначеним (обчисленим) державним виконавцем розміром заборгованості за аліментами спір вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

☑️ Право та порядок на звернення до суду за захистом прав, свобод чи законних інтересів визначається процесуальним законом.

☑️ ЦПК України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.

☑️ Частиною першою статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

☑️ Відповідно до статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

☑️ Згідно з частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

📌 Встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до суду зі СКАРГОЮ В ПОРЯДКУ ОСКАРЖЕННЯ рішень, дій або бездіяльності державного виконавця. З огляду на зміст скарги та заявлених вимог заявник НЕ погоджується з визначеним державним виконавцем РОЗМІРОМ ЗАБОРГОВАНОСТІ ПО АЛІМЕНТАМ, а саме порядком нарахування аліментів.

📌 Задовольняючи скаргу ОСОБА_2 , районний суд вважав, що при здійсненні цього розрахунку заборгованості державним виконавцем не враховано заробітну плату боржника у період з 14 грудня 2007 року до 13 серпня 2010 року, яка підтверджена листами Міністерства юстиції України від 15 вересня 2010 року та від 29 квітня 2014 року (том 2, а. с. 13,14).

📌 Скасовуючи судове рішення суду першої інстанції, апеляційний суд дійшов висновку, що справа повинна розглядатися в порядку позовного провадження, а не в порядку судового контролю за виконанням судових рішень.

🔥❗️ Колегія суддів вважає, що апеляційний суд дійшов НЕПРАВИЛЬНИХ висновків щодо розгляду справи в порядку позовного провадження, оскільки ☝️❗️ питання з приводу правомірності визначення державним виконавцем розміру аліментів ПІДЛЯГАЄ РОЗГЛЯДУ В ПОРЯДКУ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ, шляхом подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця.

☑️ Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

☑️ Статтею 447 ЦПК України визначено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи обов`язки.

☝️❗️ Отже, боржник вправі звернутися до суду зі скаргою щодо розміру, способу виконання рішення суду зі сплати аліментів у порядку виконання судового рішення.

👩‍⚖️🇺🇦 До подібних правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2018 року у справі № 465/926/06 (провадження № ) та постанові від 05 серпня 2020 року у справі № 646/6206/18 (провадження № 61-18142св19.)

☑️ Крім того, колегія суддів вважає, що висновки районного суду про наявність підстав для задоволення скарги ОСОБА_2 , визнання дій державного виконавця неправомірними і зобов`язання державного виконавця провести повторний розрахунок заборгованості зі сплати аліментів є правильними та відповідають обставинами справи.

Суд першої інстанції, перевіривши подані сторонами докази, встановив, що розрахунок заборгованості від 11 вересня 2019 року, проведений державним виконавцем Нагорним В. В., суперечить листу Полонського районного відділу державної виконавчої служби від 29 березня 2017 року. Зокрема, у листі від 29 березня 2017 року Полонський районний відділ державної виконавчої служби повідомив, що ОСОБА_2 не сплачував аліменти на користь ОСОБА_2 з 16 березня 2011 року до 29 березня 2017 року, тоді як у розрахунку заборгованості від 11 вересня 2019 року зазначено про часткову сплату аліментів у різні місяці вказаного періоду. Вказаний розрахунок заборгованості проведено державним виконавцем від середньої заробітної плати працівника для Полонського району на підставі даних Державної служби статистики України. При цьому поза увагою державного виконавця залишилися листи Міністерства юстиції України від 15 вересня 2010 року та від 29 квітня 2014 року про те, що заборгованість ОСОБА_2 зі сплати аліментів за період з 14 грудня 2007 року до 13 серпня 2010 року становить 34 267,67 євро.

☑️ З огляду на зазначене, висновки районного суду про неправомірність дій головного державного виконавця Полонського ВДВС та зобов`язання провести ПОВТОРНИЙ розрахунок заборгованості є правильними, оскільки здійснені при повному дослідженні всіх обставин справи.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 25 травня 2020 року скасовано та залишено в силі ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25 лютого 2020 року.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 01 жовтня 2020 року в справі № 344/17895/19 (провадження № 61-9602св20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

http://reyestr.court.gov.ua/Review/92065895

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх