☝️🇺🇦 Згідно з частиною третьою статті 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
☝️🇺🇦 Частинами першою, другою, п`ятою статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
📌 Суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;
3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;
4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;
5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення. Викликати позивача або відповідача для особистих пояснень можна і тоді, коли в справі беруть участь їх представники.
📌 У разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
☝️🇺🇦 Відповідно до пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.
Системний аналіз наведених норм процесуального права свідчить про те, що законодавець диференціює необхідність врахування судом поважності/неповажності причин неявки позивача до суду залежно від того, яке це судове засідання: перше чи повторне.
☝️🔥 Тобто процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду.
Такі положення процесуального закону пов`язані з принципом диспозитивності цивільного судочинства, за змістом якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами.
Зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними.
☝️🔥 Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд залишає позовну заяву без розгляду. Зазначена норма дисциплінує позивача як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву ПРО РОЗГЛЯД СПРАВИ ЗА ЙОГО ВІДСУТНОСТІ. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи.
☝️🔥 Таким чином, згідно з вимогами ЦПК України суд не зобов`язаний з`ясовувати причини повторної неявки в судове засідання належним чином повідомленого позивача і у випадку повторної неявки позивача, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Правове значення в такому випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання ним заяви про розгляд справи за його відсутності.
Наведені правові висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду
від 20 вересня 2018 року у справі № 756/8612/16-ц,
від 24 жовтня 2018 року у справі № 569/347/16-ц,
від 28 лютого 2019 року у справі № 752/9188/13-ц,
від 22 травня 2019 року у справі № 310/12817/13,
від 06 червня 2019 року у справі № 760/3301/13-ц,
від 20 червня 2019 року у справі № 522/7428/15,
від 26 вересня 2019 року у справі № 295/19734/13-ц,
від 07 жовтня 2019 року у справі № 612/403/16-ц,
від 27 березня 2020 року у справі № 522/22303/14-ц.
☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ № 658/1141/18
(провадження № 61-3617св19):
Встановивши, що позивач та її представник — адвокат Горяшко Л. В., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, повторно не з`явилися в судове засідання місцевого суду, призначене на 23 жовтня 2018 року, і від них не надходило заяв про розгляд справи за їх відсутності, суди дійшли правильного висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України.
Доводи касаційної скарги про ПОВАЖНІСТЬ ПРИЧИН НЕЯВКИ ПОЗИВАЧА ТА ЇЇ ПРЕДСТАВНИКА в судові засідання місцевого суду ❌❗️ не заслуговують на увагу, оскільки в разі повторної неявки належним чином повідомленого позивача суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду незалежно від поважності причин повторної неявки позивача чи її представникав судове засідання.
Аргументи ОСОБА_1 про те, що вона не була повідомлена належним чином про дату, час і місце розгляду справи, оскільки з 15 серпня 2018 року по 15 січня 2019 року перебувала за межами України і жодних повідомлень від суду не отримувала, є неспроможними, оскільки, як встановлено судами, 10 серпня 2018 року між нею та адвокатом Горяшко Л. В. було укладено договір про надання правничої допомоги, за яким адвокат представляє клієнта з усіма правами, наданими законом позивачу.
☝️ Згідно з частинами другою, четвертою, тринадцятою статті 128 ЦПК України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Судові повідомлення здійснюються судовими повістками-повідомленнями. За наявності відповідної письмової заяви учасника справи, який не має офіційної електронної адреси, та технічної можливості, повідомлення про призначення справи до розгляду та про дату, час і місце проведення судового засідання чи проведення відповідної процесуальної дії може здійснюватися судом з використанням засобів мобільного зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, шляхом надсилання такому учаснику справи текстових повідомлень із зазначенням веб-адреси відповідної ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
В матеріалах справи наявна заявка позивача на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою SMS повідомлення.
☝️🔥 Вручення судової повістки представникові учасника справи вважається врученням повістки і цій особі (частина п`ята статті 130 ЦПК України).
Представник позивача — адвокат Горяшко Л. В. підтвердила, що вона була повідомлена про судове засідання місцевого суду, призначене на 23 жовтня 2018 року, відтак і позивач була повідомлена належним чином про розгляд справи.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 21 вересня 2020 року в справі № 658/1141/18 (провадження № 61-3617св19) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
http://reyestr.court.gov.ua/Review/91722666
З повагою адвокат Кулик Ю.В.