Корисна інформація

Блог

☝️ 🇺🇦 Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

📌 За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

☝️ 🇺🇦 Таким чином закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, але бажає прийняти спадщину, у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

☝️ Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення відповідних дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини суд визнав поважними.

☝️🔥 КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ У СПРАВІ № 656/399/19 (провадження № 61-633св20):

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати — ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилась спадщина на належну їй на праві власності земельну ділянку площею 7,82 га, яка розташована на території Новодмитрівської сільської ради Іванівського району Херсонської області.

На день смерті його матір проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 разом з його батьком — ОСОБА_6 , який фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 , але не оформив її.

Його батько — ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті проживав та був зареєстрований за вказаною адресою разом зі своєю матір`ю та бабою позивача — ОСОБА_7 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_6 , але не оформила її.

Його баба — ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , та після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку загальною площею 7,82 га, розташовану на території Новодмитрівської сільської ради Іванівського району Херсонської області, яку вона фактично успадкувала після свого сина ОСОБА_6 , який, в свою чергу, фактично успадкував земельну ділянку після смерті своєї дружини ОСОБА_5 .

Вказує, що пропустив строк для прийняття спадщини після смерті баби однак з поважних причин, ОСКІЛЬКИ НА ДЕНЬ ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ ТА ПРОТЯГОМ ШЕСТИ МІСЯЦІВ ПІСЛЯ СМЕРТІ СПАДКОДАВЦЯ, а саме в період з 02 січня 2013 року по 29 червня 2013 року проходив лікування у лікаря хірурга Нижньосірогозької центральної районної лікарні у зв`язку з загостренням травми лівого колінного суглобу, отриманої у 2012 році. Крім цього, у травні 2013 року, його стан здоров`я ускладнився підвищенням артеріального тиску та проходженням лікування в період із 13 по 26 травня 2013 року.

З урахуванням викладених обставин, позивач просив суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_7 тривалістю в три місяці.

👩‍⚖️🇺🇦 Рішенням Іванівського районного суду Херсонської області від 30 вересня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

👩‍⚖️🇺🇦 Постановою Херсонського апеляційного суду від 05 грудня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Іванівського районного суду Херсонської області від 30 вересня 2019 року — без змін.

Приймаючи постанову від 05 грудня 2019 року, колегія суддів погодилася із висновками суду першої інстанції про те, що позивачем не доведено пропуск строку для прийняття спадщини з поважних причин. Факт перебування ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні із 02 січня по 29 червня 2013 року апеляційний суд вважав таким, що не доводить існування поважних, об`єктивних та непереборних обставин, які зумовили пропуск строку для прийняття спадщини.

☝️🔥 Позиція Верховного Суду У СПРАВІ № 656/399/19 (провадження № 61-633св20):

У позовній заяві ОСОБА_6 зазначав, що не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та пропустив строк на прийняття спадщини у зв`язку із тривалою хворобою.

На підтвердження вказаних обставин позивач надав суду:

☑️виписку із медичної карти амбулаторного хворого, завірену лікарем Нижньосірогозької центральної районної лікарні ОСОБА_10 без зазначення дати, згідно якої ОСОБА_1 02 січня 2013 року звернувся до лікаря зі скаргами на біль, набряк, обмеження рухів в лівому коліні, утруднення під час ходьби; в період з 02 січня 2013 року до 29 червня 2013 року ОСОБА_1 проходив амбулаторне лікування з приводу загострення пошкодження внутрішнього меніска лівого колінного суглобу (сіновіїт), в межах якого 02 січня 2013 та щотижня протягом трьох місяців приймав пункції колінного суглобу, 04 квітня 2013 року, 03 травня 2013 року — йому приписувались ліки;

☑️ довідку комунального некомерційного підприємства «Іванівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» № 01-16/41 від 22 травня 2019 року, згідно якої в період з 13 травня до 26 травня 2013 року, ОСОБА_1 знаходився на лікуванні у лікаря терапевта з приводу гіпертонічної хвороби ІІ ст., ризик ІІІ ст., дисциркуляторної енцефалопатії змішаного ґенезу.

📌 Встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, враховуючи аргументи та доводи сторін у справі, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав, передбачених статтею 1272 ЦК України, для визначення позивачу додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Достатніх та належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку для звернення із заявою про прийняття спадщини позивач не надав та не довів наявності об`єктивних, непереборних, істотних труднощів, які перешкоджали поданню заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк.

📌 Доводам заявника про те, що він не реалізував своє право на прийняття спадщини через тривалу хворобу судами попередніх інстанцій надано правильну оцінку, зокрема враховано, що наданими ОСОБА_6 медичними документами НЕ підтверджено тривалості та безперервності його хвороби впродовж шестимісячного строку, яка б об`єктивно перешкоджала зверненню до нотаріуса.

Судами враховано, що ОСОБА_6 перебував на амбулаторному лікуванні в період із 02 січня 2013 року до 29 червня 2013 року та із 13 до 26 травня 2013 року.

🔥❗️ Однак, перебування ОСОБА_6 на амбулаторному лікуванні, яке не передбачає госпіталізацію, НЕ може розцінюватися як поважна причина пропуску строку для прийняття спадщини, а отже НЕ позбавляло можливості подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.

🔥❗️ При цьому, в наданих лікувальними закладами документах ВІДСУТНІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ щодо обмеження під час пересування при ході або те, що позивач не міг пересуватись самостійно.

Систематичні відвідування ОСОБА_6 у період січня-червня 2013 року лікарень, розташованих в смт. Іванівка та смт. Нижні Сірогози Херсонської області, свідчать, що він МАВ МОЖЛИВІСТЬ ВІДВІДАТИ І ВІДПОВІДНОГО НОТАРІУСА У ВКАЗАНИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТАХ з метою подання заяви про прийняття спадщини.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Іванівського районного суду Херсонської області від 30 вересня 2019 року та постанову Херсонського апеляційного суду від 05 грудня 2019 року залишити без змін.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 17 вересня 2020 року в справі № 656/399/19 (провадження № 61-633св20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
http://reyestr.court.gov.ua/Review/91680432

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх