☝️💸 Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним спадщини, регулюється статтею 174 Податкового кодексу України 📚🇺🇦.
Даною стеттею встановлено різні ставки для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, залежно від:
✅ ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем
✅ резидентського статусу
☝️🔥 Зокрема, об`єкти спадщини, успадковані членами сім`ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за НУЛЬОВОЮ СТАВКОЮ податку на доходи фізичних осіб (пп. «а» пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Членами сім’ї фізичної особи ПЕРШОГО ступеня споріднення вважаються:
☑️ її батьки
☑️ її чоловік або дружина
☑️ діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені
Членами сім’ї фізичної особи ДРУГОГО ступеня споріднення вважаються:
☑️ її рідні брати та сестри
☑️ її баба та дід з боку матері і з боку батька
☑️ онуки
☝️🇺🇦 Крім того, згідно з п.п.174.2.1 п.174.2 ст.174 ПКУ за нульовою ставкою оподатковується:
— вартість власності, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини – сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
— грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем;
Дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не включається до загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи.
Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
☝️🔥 Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які НЕ є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5️⃣% (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
☝️🔥 Об`єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента, та об`єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидента оподатковуються за ставкою податку на доходи фізичних осіб 1️⃣8️⃣% (пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини.
Тобто, видача свідоцтва про право на спадщину для нерезидента можлива лише за попередньої сплати ним податку.
Поняття «резидент» та «нерезидент» визначені у статті 14 ПКУ.
📌 РЕЗИДЕНТ — це фізична особа, яка має місце проживання в Україні (п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.
Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.
Якщо всупереч закону фізична особа — громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном, передбаченого цим Кодексом або нормами міжнародних угод України.
Якщо фізична особа є особою без громадянства і на неї не поширюються положення абзаців першого — четвертого цього підпункту, то її статус визначається згідно з нормами міжнародного права.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.
📌 НЕРЕЗИДЕНТ — це фізична особа, яка не є резидентом України (п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини ☝️ щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку.
При цьому у такому податковому розрахунку обов’язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку.
☝️ Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
☝️🔥 Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5️⃣ % та 1️⃣8️⃣%, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними, ПОДАТКОВУ ДЕКЛАРАЦІЮ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ до 1 ТРАВНЯ року наступного за тим, в якому її отримано, та ДО 1 СЕРПНЯ цього ж року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначеного у поданій декларації.
ПОДАТКОВУ ДЕКЛАРАЦІЮ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ НЕ ПОДАЮТЬ:
✅ спадкоємці-нерезиденти, так як вони сплачують податок ДО нотаріального оформлення об’єктів спадщини;
✅ спадкоємці, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб;
✅ інші спадкоємці — резиденти, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
☝️🔥 Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставкою 5 % та 18 % зобов’язані сплатити також 1,5 % військового збору.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.