☝️☝️☝️ Одним із найважливіших прав дитини є право на утримання.
☝️🇺🇦 Сімейним кодексом України передбачено способи добровільного виконання матір’ю або батьком свого обов’язку утримувати дитину шляхом сплати аліментів (ст.ст. 187,189 СК України).
🔵 ПЕРШИЙ СПОСІБ — відрахування аліментів на дитину за ініціативою платника за місцем його роботи, місцем виплати пенсії, стипендії.
☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 1 ст. 187 СК України один із батьків може подати ЗАЯВУ ✍️📜 за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.
⁉️ Які ж повинні бути кроки для стягнення аліментів за ініціативою самого платника?
📌 платнику аліментів слід звернутися до роботодавця (пенсійного фонду, навчального закладу) з письмовою заявою про утримання із заробітної плати, пенсії, стипендії аліментів;
📌 на підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії;
📌 за платником аліментів залишається право відкликати таку заяву у будь-який момент;
📌 платник аліментів на свій розсуд (самостійно) визначає в заяві розмір відрахувань і строк, протягом якого здійснюватимуться такі відрахування (у частці від доходу або у твердій грошовій сумі).
☝️ При цьому, слід пам’ятати, що з 28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».
Закон закріпив, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
❗️☝️ У 2020 році МІНІМАЛЬНИЙ ГАРАНТОВАНИЙ розмір аліментів (50 % від прожиткового мінімуму у цифрах) складає:
Для дітей віком до 6 років:
▪️ з 01 липня 2020 року – 929,5 гривень;
▪️ з 01 грудня 2020 року – 960,5 гривень.
Для дітей від 6 до 18 років:
▪️ з 01 липня 2020 року – 1 159 гривень;
▪️ з 01 грудня 2020 року – 1 197,5 гривень.
Виходячи з положень Цивільного процесуального кодексу України (наказне провадження) та Сімейного кодексу України загальновживаною та безспірною є практика визначення розміру аліментів на утримання дітей наступним чином:
✅ на одну дитину — 1/4 частини доходу платника, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку
✅ на двох дітей — 1/3 частини доходу платника, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку
✅ на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку
📌 на підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані і тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину (50 %) заробітної плати, пенсії, стипендії, а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину.
Тобто, законодавством установлюються обмеження розміру відрахувань із заробітної плати боржника виключно у випадку примусового стягнення аліментів.
За умови ж добровільної сплати аліментів за ініціативою самого працівника, положення ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» НЕ застосовуються.
⁉️ Чи існує затверджена типова форма заяви про відрахування аліментів на дитину за ініціативою платника?
❗️☝️ Затвердженої форми такої заяви не існує, тому вона оформляється у довільному письмовому вигляді, але за змістом у ній слід обов’язково зазначити таку інформацію:
☑️ прізвище, ім’я, по батькові та адреса отримувача аліментів для можливості здійснення поштових переказів чи реквізити банківського рахунка, на який перераховуватимуться гроші (за наявності);
☑️ прізвище, ім’я, по батькові, дату народження дитини (дітей), на користь якої (яких) утримуватимуться аліменти;
☑️ розмір аліментів (визначений платником самостійно).
🔵 ДРУГИЙ СПОСІБ — укладення між батьками договору про сплату аліментів на дитину.
☝️🇺🇦 Відповідно до ст. 189 СК України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати.
📌 умови такого договору не можуть порушувати права дитини, передбачені чинним законодавством (розмір аліментів за договором повинен відповідати вимогам ст. 182 СК, відповідно до якої мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку);
📌 договір про сплату аліментів укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню;
📌 необхідним є визначення строків виконання аліментних зобов’язань, які встановлюються за згодою сторін (щотижня, щомісячно, щоквартально тощо);
📌 сторонами договору про сплату аліментів виступають батьки дитини;
📌 договір можна укласти як у період перебування у шлюбі, так і після його розірвання;
📌 у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
☝️ У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування (сплату) одним з них аліментів, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду👩⚖️🇺🇦 .
🕵️♀️👉Більш детально про порядок стягнення аліментів у спрощеному порядку (за судовим наказом) можна ознайомитися за посиланням 👉
З повагою адвокат Кулик Ю.В.