Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 З 01 січня 2019 року набули чинності зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі — Закон) щодо використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв).

☝️❗ Змінами введено два поняття: «нерозподілена земельна ділянка» та «невитребувана земельна частка (пай)».

✅ НЕРОЗПОДІЛЕНОЮ земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю);

✅ НЕВИТРЕБУВАНОЮ є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була ВИДІЛЕНА в натурі (на місцевості).

☝️🇺🇦 Законом встановлено граничний ТЕРМІН ОФОРМЛЕННЯ права власності на земельну ділянку власником невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцем.

❗️🔥 У разі якщо до 1 СІЧНЯ 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що ВІДМОВИВСЯ від одержання земельної ділянки.

📌 Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду 👩‍⚖️👩‍⚖️👩‍⚖️ передається у КОМУНАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна БЕЗХАЗЯЙНИМ.

☝️❗ За позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення.

📌 У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

📌 Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

⁉️Як же були набуті громадянами України невитребувані паї?
☝️🇺🇦 Відповідно до Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року № 720/95 було прийнято рішення провести розпаювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і кооперативам шляхом визначення розміру земельної частки в колективній власності кожного члена сільськогосподарського підприємства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

📌 Кожному члену такого підприємства було передано у власність «пай» — умовну земельну ділянку.

📌 Права власності на такий пай підтверджувався відповідним сертифікатом на право на земельну частку (пай) 📜.

В силу різних обставин деякі громадяни не отримали такі сертифікати, в зв’язку з чим, «виділені» паї отримали статус «невитребуваних».

☝️❗Таким чином, до категорії невитребуваних земельних часток (паїв) відносяться:

✅ земельні частки (паї), на які громадяни, що були членами КСП, мали право на земельну частку (пай) відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, проте не отримали сертифікатів чи іншим чином не заявили про свої права на земельну частку (пай);

✅ земельні частки (паї), на які вже сертифікат отриманий, але власник сертифікату (його спадкоємець) до цього часу не провів виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості).

☝️❗ Тож звертаю увагу на зміни наступну категорію громадян (їх спадкоємців):

✅ які були членами КСП (в тому числі пенсіонерами) на день розпаювання землі в КСП, мали право на земельну частку (пай) відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, проте не отримали з тих чи інших причин до цього часу документа, що посвідчує право власності на неї (сертифікат на право на земельну частку (пай));

✅ тих, хто отримав сертифікат на право на земельну частку (пай), проте не здійснив виділ даної земельної ділянки в натурі (на місцевості).

❗️🔥 До 01 січня 2025 року необхідно належним чином оформити право власності на «НЕВИТРЕБУВАНУ» земельну частку (пай) шляхом виготовлення технічної документації, присвоєння земельній ділянці кадастрового номера, внесення кадастровим реєстратором даних до Публічної кадастрової карти України, проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх