Корисна інформація

Блог

☝️☝️☝️ У зв’язку зі встановленням карантину 😷😷😷 на території України, одним із актуальних питань для роботодавців та працівників стало надання відпустки без збереження заробітної плати.
⁉️ Відпустка без збереження заробітної плати на час карантину – право чи обов’язок працівника?
Спробую надати відповідь на дане питання.
📙 Порядок надання відпусток «за власний рахунок» регулюється:
☑️ Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП України)
☑️ Законом України «Про відпустки»

Відпустки без збереження заробітної плати (як кажуть у народі — відпустки за свій рахунок) поділяються на два види:
✅ відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку («безвідмовні» відпустки);
✅ відпустка без збереження заробітної плати, за згодою сторін ( «договірна» відпустка).

❗️☝️ Статтею 25 Закону України «Про відпустки» визначено, що в ОБОВ’ЯЗКОВОМУ порядку відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається для догляду за ДИТИНОЮ віком до 14 років☝️ на період оголошення карантину на відповідній території, а саме:
☑️ матері дитини
☑️ батьку дитини
☑️ бабі чи діду дитини
☑️ іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною
☑️ особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину
☑️ одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів

❌ Як ви вже зрозуміли, відмовити в наданні такої відпустки роботодавець не має права.

❗️☝️ Статтею 26 Закону України «Про відпустки» визначено коли працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати ЗА ЗГОДОЮ сторін.

Загально прийнятою підставою для надання відпустки без збереження заробітної плати є сімейні обставини.
В даному випадку відпустка надається на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше ☝️ 15 календарних днів на рік.

❗️❗️❗️ Статтю 26 Закону України «Про відпустки» 17 березня 2020 року доповнено частиною третьою, відповідно до якої у разі встановлення Кабінетом Міністрів України КАРАНТИНУ відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину НЕ включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті (тобто в 15 днів).

📙 Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з урахуванням змін, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 та від 25.03.2020 р. №239) постановлено (поміж-іншим), установлено на всій території України карантин з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р.

☝️☝️☝️
Чому важливі ці зміни до закону?

Коли йдеться про надання відпустки працівникам на час карантину відповідно до ст. 26 Закону, то таку відпустку надають ЗА ЗГОДОЮ сторін – працівника та роботодавця.
Тож надати таку відпустку працівникам можна лише ☝️ за бажанням працівника, а не з ініціативи роботодавця.
Роботодавець може лише повідомити працівників про те, що згідно з нещодавно прийнятими змінами у законодавстві вони мають право піти в неоплачувану відпустку на період карантину.
З іншого боку, якщо працівник бажає піти у відповідну відпустку на час карантину – це не гарантує її надання роботодавцем. Адже останній вправі як надати таку відпустку, так і відмовити у її наданні.
Винятком ☝️ буде ситуація, передбачена статтею 25 Закону (описана мною вище, коли працівник вимушений піти у відпустку для догляду за дитиною до 14 років на період карантину).
❗️☝️ Слід також згадати про те, що відповідно до п. 1 ч. 2 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець МОЖЕ ДОРУЧИТИ працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, ВДОМА🏠🏠🏠, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, відпустку за його згодою.
✅ Вказаний інструмент дозволяє працівнику не отримувати будь-яких відпусток, виконувати свої функціональні обов’язки та отримувати заробітну плату, залишаючись вдома.

Таким чином, починаючи з 17.03.2020 року можливо за згодою сторін отримати відпустку без збереження заробітної плати не обмежуючись 15-ти денним терміном. Натомість строк такої відпустки може обмежуватись тривалістю карантину (тобто до набуття чинності постанови Уряду про завершення карантину на всій території України).
❗️☝️ До речі, для того щоб піти у відпустку без збереження заробітної плати зовсім не обов’язково відпрацьовувати 6 місяців у перший рік роботи. Адже стаж не впливає на можливість використання такої відпустки. Роботодавець надає її з огляду на виникнення певних обставин, у зв’язку з особливим статусом співробітника або за взаємною згодою сторін, тобто за погодженням з відповідним працівником.

☝️☝️☝️
Як отримати відпустку без збереження заробітної плати?

Працівник може отримати відпустку без збереження заробітної плати лише на підставі письмової заяви 📃🖊. Дана заява повинна містити такі дані:
☑️ причина, з якої працівник просить надати йому неоплачувану відпустку;
☑️ дата початку такої відпустки;
☑️ тривалість відпустки.

✅ якщо працівник оформляє обов’язкову відпустку без збереження заробітної плати, то до заяви необхідно додати відповідні документи (свідоцтво про народження дитини)
✅ у разі відпустки, яка надається за згодою сторін — оформлюється лише заява, без додавання підтверджувальних документів.

Після розгляду заяви видається наказ (розпорядження) про надання відпустки за свій рахунок.

☝️ Слід звернути увагу, що в заяві, і в наказі, має бути чітко вказаний строк наданої відпустки.

❌ Примусове направлення працівників у відпустку за власний рахунок є грубим порушенням законодавства про працю (лист Мінсоцполітики від 19.09.2013 р. № 416/13/116-13).

Відповідальність за грубе порушення законодавства про працю передбачена ст. 172 Кримінального кодексу України 📕👩‍⚖️👩‍⚖️👩‍⚖️.

❗️❗️❗️ Отже, підсумовуючи все вищевикладене, слід зазначити:
✅ протягом дії карантину працівник може отримати два види неоплачуваної відпустки, яка надається в обов’язковому порядку та відпустку за згодою сторін;
✅ у будь-якому випадку для отримання відпустки необхідне волевиявлення працівника та його письмова заява 📃🖊 ;
✅ тривалість відпустки за згодою сторін обмежується тривалістю карантину та не включається у строк 15-ти денної «загальної» відпустки без збереження заробітної плати;
✅ примусове направлення працівників у відпустку за власний рахунок є грубим порушенням законодавства про працю.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх