☝ На сьогодні значний відсоток справ у провадженнях адвокатів складають звернення громадян з проблемою блокування їх карткового рахунку ❌💳 чи проведення відрахувань з їх заробітної плати, пенсії 💰.
Найчастіше це стає для людей сюрпризом і вони розгублено не знають, що з цим робити.
📎 Однією з причин цього всього є наявність щодо громадян відкритих виконавчих проваджень у приватних чи державних виконавців на підставі ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА 📜.
☝️❗️ У такій ситуації мають місце дві важливі ОБСТАВИНИ:
1️⃣ Кредитори (стягувачі) пред’являють виконавчі написи нотаріуса до приватних виконавців з порушенням вимог щодо місця їх виконання.
Так, згідно із статтею 25 частиною 2 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований ЙОГО виконавчий округ.
А тому, досить розповсюдженою є ситуація, коли кредитні установи у заяві про відкриття виконавчого провадження вказують вигадану адресу місця проживання боржника, щоб мати можливість пред’явити виконавчий напис нотаріуса до приватного виконавця, на території якого розташований його виконавчий округ, натомість сам боржник не проживає в тому регіоні й не має до нього ніякого відношення.
2️⃣ У більшості випадків виконавчі написи нотаріуса є незаконними, так як їх вчинення нотаріусом можливе лише на підставі нотаріально посвідченого договору, при наявності безспірності заборгованості перед стягувачем та з дотриманням ним строків звернення.
⁉️ ЯК ЖЕ ДІЯТИ У ТАКІЙ СИТУАЦІЇ?
⁉️ ЯКИЙ СПОСІБ СУДОВОГО ЗАХИСТУ ОБРАТИ?
Серед адвокатів (юристів) існує два СПОСОБИ захисту прав громадян:
🔵 ПО — ПЕРШЕ, значна кількість колег роз’яснює громадянам їх право на звернення до окружного адміністративного суду з позовом про скасування постанови приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження, так як виконавцем не дотримано вимоги статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» та без достатніх на те правових підстав відкрито виконавче провадження НЕ за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи або знаходження його майна, а в іншому виконавчому окрузі. Відтак, приватний виконавець протиправно та всупереч чинного законодавства прийняв до виконання виконавчий документ з порушенням правил ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ діяльності приватних виконавців за наявності в нього достовірної інформації про місце проживання та перебування боржника (позивача) в іншому виконавчому окрузі.
Судова практика є позитивною в такій категорії справ: 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100966040
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100924795
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100891364
☝️❗️ Проте, як на мене, такий спосіб захисту прав громадян НЕ є дієвим.
📎 При скасуванні судом постанови про відкриття виконавчого провадження через порушення правил територіальної діяльності приватного виконавця, сам виконавчий напис нотаріуса буде повернутий стягувачу ( кредитній установі), який матиме право повторно пред’явити його за належністю вже до компетентного органу ВДВС чи приватного виконавця.
📎 Таким чином, результатом розгляду такої категорії справ є скасування виключно постанови про відкриття ВП, тоді як сам виконавчий напис нотаріуса й надалі є чинним та підлягатиме повторно пред’явленню до виконання.
🔵 ПО — ДРУГЕ, більш дієвим, і, на мій погляд, вірним є вибір зовсім іншого способу судового захисту захисту.
Так, дізнавшись про наявність незаконного виконавчого напису нотаріуса, необхідно звертатися до суду ⚖️👩⚖️ з позовною заявою про ВИЗНАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА ТАКИМ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЄ ВИКОНАННЮ.
Практика судів є позитивною: 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100987435
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100985712
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100985817
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100986999
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100984345
📎 Якщо боржник офіційно працює чи є пенсіонером, то з метою зупинення щомісячних відрахувань з заробітної плати, пенсії одночасно з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, до суду варто подати ЗАЯВУ ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ шляхом зупинення стягнення за виконавчим написом нотаріуса.
☝️🇺🇦 Частиною 1 ст. 150 ЦПК України визначено перелік видів забезпечення позову, зокрема, позов забезпечується шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку.
Практика судів є позитивною: 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98376441
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100983311
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100983739
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100984977
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100983998
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
📎 Тобто, після винесення судом ухвали ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ шляхом зупинення стягнення за виконавчим написом нотаріуса, виконавець виносить постанову про зупинення ВП і будь — які виконавчі дії не проводяться до вирішення судом справи по суті.
📎 За таких умов, навіть за розгляду справи у суді місяцями, це не матиме негативних наслідків для боржника, так як саме виконавче провадження буде зупинене.
⁉️ ЧОМУ Ж ОБРАННЯ ДРУГОГО СПОСОБУ ЗАХИСТУ Є БІЛЬШ ДІЄВИМ?
☝️🇺🇦 Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню є підставою для ЗАКІНЧЕННЯ виконавчого провадження.
☝️🇺🇦 Відповідно до ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, ❗️❗️❗️ НЕ може бути розпочате знову.
Натомість, при першому способі захисту доведеться понести витрати на ДВА судових процеси:
☑️ звернення до окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження;
☑️ звернення до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
З повагою — адвокат Кулик Ю.В.