☝🇺🇦 Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим законом заходів щодо примусового виконання рішення, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
📎 Абзацом 1 частини першої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України.
📎 Згідно частини другої статті 182 СК України (у редакції, чинній до моменту прийняття Закону України від 17 травня 2017 року № 2037-VIII) мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
📎 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року № 2037-VIII частину другу статті 182 СК України викладено в такій редакції: «Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку».
🔥❗ Верховний Суд звертає увагу, що Законом України від 03 липня 2018 року № 2475-VIII частину першу статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» доповнено абзацом другим, яким передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
🔥❗ Тобто законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі, НЕ нижче мінімального ГАРАНТОВАНОГО розміру, передбаченого СК України, навіть при наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення.
👩⚖️🇺🇦 Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 (провадження № 61-51сво18) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі № 682/3112/18 (провадження № 14-580цс19).
☝️🔥 КОРОТКИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ № 2-2805/11
(провадження № 61-10231св21):
📌 Звертаючись до суду зі скаргою на дії державного виконавця, ОСОБА_1 посилався на те, що з нього за рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 28 липня 2011 року стягнуто аліменти на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 350,00 грн щомісячно, проте державний виконавець, на виконанні якого перебуває виконавчий лист, нараховує близько 1250,00 грн на місяць, чим фактично самостійно збільшує розмір аліментів без відповідного рішення суду про зміну суми та способу стягнення аліментів.
👩⚖️🇺🇦 Ухвалою Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 24 лютого 2021 року в задоволенні скарги відмовлено.
📌 Відмовляючи в задоволенні скарги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до положень чинного законодавства України державний виконавець виконує судове рішення і стягує аліменти в розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше гарантованого розміру, передбаченого СК України, який на час розгляду справи визначено у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
👩⚖️🇺🇦 Постановою Дніпровського апеляційного суду від 12 травня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, ухвалу Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 24 лютого 2021 року залишено без змін.
📌 Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що чинним законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі, не нижче мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України, навіть за наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення. За таких обставин відсутні підстави вважати дії державного виконавця незаконними.
☝️🔥 Позиція Верховного Суду у справі № 2-2805/11
(провадження № 61-10231св21):
Отже, суд апеляційної інстанції правильно виходив з того, що державною виконавчою службою проводиться стягнення аліментів з заявника у відповідності до чинної редакції статті 182 СК України, тобто у розмірі, не меншому ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За таких обставин доводи скарги щодо неправомірності дій державного виконавця є безпідставними та необґрунтованими, у зв`язку із чим судами попередніх інстанцій правильно відмовлено в задоволенні скарги ОСОБА_1 .
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 20 вересня 2021 року в справі № 2-2805/11 (провадження № 61-10231св21) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99818872
З повагою адвокат Кулик Ю.В.