☝🇺🇦 Відповідно до частини шостої статті 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
📎 Згідно пункту 3 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
📎 Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, — залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).
📎 З огляду на зазначене, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
🔥❗ Під СПОРОМ ПРО ПРАВО необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний.
📎 Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
📎 У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
📌 Звертаючись до суду в порядку окремого провадження, ОСОБА_1 просить встановити факт нещасного випадку, що стався 25 травня 2000 року, мотивуючи необхідністю подання відповідного акту до Фонду соціального страхування з метою призначення передбачених законом виплат.
📎 Відмовляючи у відкритті провадження у справі районний суд, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про наявність спору про право, що виключає можливість розгляду справи в порядку окремого провадження. При цьому суди зазначили, що складання акту форми Н-1 відноситься до повноважень відповідного органу, а суд НЕ може виконувати такі функції.
📎 З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів погоджується та вважає, що підстави для задоволення касаційної скарги відсутні з огляду на відповідність оскаржуваних судових рішень положенням статей 263-265 ЦПК України.
🔥❗ Встановлення факту нещасного випадку на виробництві, яке має на меті звернення до відповідних органів з метою призначення певних соціальних виплат, НЕ відноситься до категорії справ, які підлягають розгляду в порядку окремого провадження.
📎 Наявність спору про право зумовлене наступною реалізацією заявником права на страхові виплати.
📎 Такі обставини підлягають доказуванню під час розгляду справи у порядку ПОЗОВНОГО провадження та можуть бути встановленні на підставі наданих сторонами доказів з дотриманням принципу змагальності.
📎 З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі на підставі частини четвертої статті 315 ЦПК України.
🕵️♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 22 вересня 2021 року в справі № 198/328/20 (провадження № 61-9806св21) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99786364
З повагою адвокат Кулик Ю.В.