☝️🇺🇦 З 1 січня 2004 року Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV введено поняття «страховий стаж».
⁉️ ЩО Ж ТАКЕ СТРАХОВИЙ СТАЖ?
Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
📌 Трудовий стаж, що отриманий до 01.01.2004 року прирівнюється до страхового стажу.
☝️ З 01.01.2004 року для розрахунку пенсії важливим є саме період сплати страхових внесків.
Страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
🔥❗ До 01.01.2004 року у трудовий стаж (страховий стаж) включаються всі періоди перебування в трудових відносинах, у тому числі у періоди відпусток:
☑ для догляду за дитиною до 3-х років;
☑ у зв’язку з вагітністю та пологами;
☑ для догляду за дитиною відповідно до медичного висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку.
☝️ Згідно Закону України «Про відпустки» сам термін «декретна відпустка» включає в себе два види соціальних відпусток, а саме:
✅ ВІДПУСТКА У ЗВ’ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ ТРИВАЛІСТЮ:
☑ до пологів — 70 календарних днів;
☑ після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Із 1 січня 2004 року до 01 липня 2013 року жінкам, які в цей період народжували, час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто 4 місяці, не входить до страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмір пенсії.
Сплата внесків за періоди перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами проводиться з 1 липня 2013 року, саме з цього періоду таких жінок віднесено до кола застрахованих осіб.
🔥❗ ОТЖЕ, з 01.07.2013 року період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами зараховується у страховий стаж.
✅ ВІДПУСТКА ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ДО ДОСЯГНЕННЯ ТРИРІЧНОГО ВІКУ
З 01.01.2004 року час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері за таких умов:
☑ за умови догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
☑ за умови отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Сплату страхових внесків (єдиного внеску) за осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, запроваджено з 01.01.2005 року.
Незалежно від того, чи жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до 3 років працювала чи ні, їй цей трирічний період зараховується у страховий стаж, оскільки внески сплачуються за рахунок коштів державного бюджету.
☝️ Окремо варто звернути увагу на ВІДПУСТКУ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ВІД 3-Х ДО 6-ТИ РОКІВ
☝️🇺🇦 Так, відповідно до ч. 6 ст. 179 КЗпП України у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 КЗпП України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, зараховуються як до загального, так і до безперервного СТАЖУ роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
☝️ Що ж до страхового стажу, то з 01.01.2004 року час перебування в неоплачуваній відпустці (без збереження заробітної плати) для догляду за дитиною віком від трьох до шести років, НЕ зараховується до страхового стажу, адже такі особи не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, за них роботодавцем не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.
🔥❗ Додатково також звертаю увагу, що п. 3-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до страхового стажу для ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВА НА ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ за ст. 26 цього Закону (пенсія ЗА ВІКОМ) включаються, зокрема, періоди:
☑ перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;
☑ перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (до 01.01.2005 р.).
ВИСНОВОК
📌 Період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами зараховується у страховий стаж з 01.07.2013 року.
Із 01.01.2004 року до 01.07.2013 року період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами не враховується до страхового стажу, на підставі якого визначається розмір пенсії.
Проте, з 01.01.2004 року до 01.07.2013 року перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами включається до страхового стажу лише для ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВА НА ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
📌 З 01.01.2004 року період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та за умови отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, ЗАРАХОВУЄТЬСЯ до її страхового стажу. Страхувальниками при цьому є органи, які виплачують відповідну допомогу.
📌 Час перебування у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною від трьох до шести років (після 1 січня 2004 року), не враховується до страхового стажу, на підставі якого визначається розмір пенсії.
Проте, з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку включається до страхового стажу лише для ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВА НА ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
📌 До 01.01.2004 року у трудовий стаж (страховий стаж) включаються всі періоди перебування в трудових відносинах, у т.ч. у періоди відпусток:
☑ для догляду за дитиною до 3-х років;
☑ у зв’язку з вагітністю та пологами;
☑ для догляду за дитиною відповідно до медичного висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку.
З повагою адвокат Кулик Ю.В.