Корисна інформація

Блог

☝ Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

📎 Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

📎При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

🔥❗ Судом НЕ можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як:
🔹 юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;
🔹 необізнаність особи про наявність спадкового майна,
похилий вік;
🔹 непрацездатність;
🔹 встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини;
🔹 невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину;
🔹 відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини,
несприятливі погодні умови.

📎 Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про часткове задоволення позову, апеляційний суд із урахуванням зазначених норм матеріального права, правильно встановивши фактичні обставини справи, які мають істотне значення для її вирішення, дійшов обґрунтованого висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач довів наявність перешкод, які впливали на своєчасність подання заяви до нотаріальної контори щодо прийняття спадщини за заповітом.

🔥❗ Ухваливши рішення про часткове задоволення позову, суд апеляційної інстанції встановив, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини в силу одночасної наявності таких поважних та об`єктивних причин, як то: позивач НЕ є близьким родичем померлої ОСОБА_3 , мешкав у іншому населеному пункті, НЕ ЗНАВ про складений на його користь ЗАПОВІТ.

📎 Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області лише у березні 2019 року, тобто зі спливом шести місяців після смерті ОСОБА_3 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомила позивача ОСОБА_1 про наявність заповіту на його ім`я на його користь, що у сукупності з іншими обставинами справи свідчить про наявність істотних та об`єктивних перешкод для звернення позивача із заявою про прийняття спадщини. Наведене доводить існування підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, оскільки визначений частиною першою статті 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини пропущено позивачем із поважних, не залежних від нього причин.

📎 Вирішуючи спір у спадкових справах, зокрема, щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини слід врахувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та дотримання принципу пропорційності між застосованим заходом і переслідуваною метою, якою є захист порушених прав заявника в аспекті статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

👩‍⚖️🇺🇦 Такий правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 19 листопада 2019 року у справі №317/3039/18-ц (провадження № 61-9076св19), від 02 вересня 2020 року у справі № 288/1856/18 (провадження № 61-3987св20), від 15 квітня 2021 року у справі № 591/1271/18 (провадження № 61-195св21).

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 03 червня 2021 року в справі № 636/1160/19 (провадження № 61-19934св19) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

https://reyestr.court.gov.ua/Review/97393946

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх