Корисна інформація

Блог

☝ Досить рідко, але все ж таки бувають випадки, коли мати/батько, які були позбавлені батьківських прав ❌🧍🧍‍♂️, переосмислюють своє відношення до дитини, змінюють спосіб життя ,бажають відновити спілкування з донькою/сином та приймати участь у їх житті.

🤔❓ ЧИ МОЖЛИВО ПОНОВИТИ БАТЬКІВСЬКІ ПРАВА?

Відповідь на це запитання чітко врегульована статтею 169 Сімейного кодексу України 📚🇺🇦.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду⚖️ з позовом про поновлення батьківських прав.

Так як позбавлення батьківських можливе виключно в судовому порядку, то й їх поновлення відбувається за аналогічною судовою процедурою.

❓ У ЯКИХ ВИПАДКАХ ПОНОВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ Є НЕМОЖЛИВИМ?

✅ Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом.

✅ Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла ПОВНОЛІТТЯ.

❓ ХТО МАЄ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЯ З ПОЗОВОМ ДО СУДУ?

👩‍⚖️🇺🇦 Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» визначено, що особам, позбавленим батьківських прав, надано право звернутися до суду з позовом про їх поновлення.

📎 ОТЖЕ, позовна заява про поновлення батьківських прав може бути подана до суду ВИКЛЮЧНО батьком чи матір’ю, які були позбавленні батьківських прав.

📎 На законодавчому рівні не визначено конкретного строку, який має сплинути після позбавлення особи батьківських прав, щоб мати змогу їх поновити в судовому порядку. Звернення до суду можливе через місяць, декілька місяців, рік і т.п. після позбавлення матері/батька батьківських прав.

📎 Розглядаючи такі справи, суди зобов`язані перевіряти, наскільки змінилися поведінка особи та обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав.

📎 При вирішенні питання про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з них та інших осіб, із якими проживає дитина, враховує її інтереси, а також думку дитини, якщо вона її може висловити.

☝ ОБСТАВИНАМИ, які враховуються судом 👩‍⚖️🇺🇦 у даній категорії справ є:

🔹 покращення матеріального стану позивача (офіційне працевлаштування, наявність постійного доходу);

🔹 покращення житлових умов (придбання житлового будинку, квартири чи наявність офіційно орендованого житла);

🔹 позитивна характеристика по місцю проживання, роботи;

🔹 позбавлення алкогольної чи наркотичної залежності (проходження лікування);

🔹 відновлення спілкування з дитиною;

🔹 зміна способу життя, створення сім’ї чи відновлення стосунків з біологічним батьком/матір’ю дитини;

🔹 здатність та бажання виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню та утриманню дитини;

🔹 критичне ставлення позивача до своєї поведінки в минулому.

Отже, ключовим є відсутність на день звернення до суду підстав, які були причиною позбавлення батька/матері батьківських прав.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч.7 ст. 169 СК України у разі ВІДМОВИ в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із позовом про поновлення батьківських прав можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.

☝️🇺🇦 Частиною 4 ст.19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

☝️🇺🇦 Відповідно до ч.5 ст.19 СК України орган опіки і піклування подає до суду ПИСЬМОВИЙ ВИСНОВОК щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

📎 Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (ч. 6 ст.19 СК України).

З рішеннями судів у даній категорії справ можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇
https://reyestr.court.gov.ua/Review/95554650
https://reyestr.court.gov.ua/Review/95161716
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94952576
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94985532
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94905462
https://reyestr.court.gov.ua/Review/94397416

З порядком позбавлення батьківських прав можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх