Корисна інформація

Блог

☝ Одним із найважливіших прав дитини є право на утримання.

☝🇺🇦 Статтею 51 Конституції України та статтею 180 Сімейного кодексу України закріплено обов’язок батьків утримувати дітей до їхнього повноліття.

Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними (ч. 1 ст. 181 СК України).

Незважаючи на нормативне закріплення права дітей на утримання, багато батьків нехтують ним, ухиляються від виконання свого обов’язку.

📌 Якщо той з батьків, з ким не проживає дитина, добровільно не надає допомоги на її утримання чи надає, але в недостатньому розмірі, тоді слід звертатися до суду, щоб в подальшого стягнення аліментів проводилося в примусовому порядку та у розмірі, визначеному судом.

📌 Звернення до суду того з батьків, з ким проживає дитина, можливе і тоді, коли інший з батьків надає утримання добровільно, проте ви бажаєте закріпити суму сплати саме в судовому порядку (мати на руках відповідне рішення суду та проводити стягнення через органи ВДВС).

Законодавство України встановлює два способи стягнення аліментів на утримання дитини через суд:
🔹 у наказному провадженні (спрощений порядок);
🔹 у позовному провадженні (відбувається загальний розгляд справи).

Зі спрощеною процедурою стягнення аліментів у наказному провадженні можна ознайомитися за посиланням: 👇👇👇

☝ У цій публікації розглянемо більш детально порядок стягнення аліментів у позовному провадженні, тобто коли відбувається загальний розгляд справи, з викликом сторін до суду.

⁉ЗА ЯКИХ УМОВ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ З ПОЗОВНОЮ ЗАЯВОЮ ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА УТРИМАННЯ ДИТИНИ (У ПОЗОВНОМУ ПРОВАДЖЕННІ)?
🔹 якщо Вам невідомі паспортні дані та ідентифікаційний код боржника (платника аліментів);
🔹 якщо платник аліментів не має зареєстрованого у встановленому порядку місця проживання (перебування), тобто в нього відсутня прописка;
🔹 якщо Ви не погоджуєтесь на встановлений законом безспірний розмір аліментів у розмірі 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку або на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
🔹 якщо відомості про біологічного батька дитини не внесені у свідоцтво про народження дитини, а тому, окрім пред’явлення вимоги про стягнення аліментів, слід ставити питання щодо встановлення батьківства такої особи.

⁉ ЯКИМ ВИМОГАМ ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ПОЗОВНА ЗАЯВА?
📎 При зверненні до суду слід дотриматися положень ст.ст. 175-177 ЦПК України.
📎 Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

📌 Позовна заява повинна містити:
☑️ найменування суду, до якого подається заява;
☑️ ім’я (прізвище, ім’я та по батькові — для фізичних осіб) сторін, місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб — громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
☑️ зміст позовних вимог;
☑️ виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
☑️ відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
☑️ відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
☑️ перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
☑️ попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
☑️ підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

📎 Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, для відповідача.
📎 До позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

⁉ ХТО МАЄ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ?
Той з батьків з ким проживає дитина чи інший законний представник дитини, за умови, що вона перебуває під його опікою.

⁉ ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ІЗ ЗАЯВОЮ?
Позовна заява про стягнення аліментів на утримання дитини подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача (платника аліментів) або до суду за зареєстрованим місцем проживання позивача (стягувача).

⁉ ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
Відповідно до пункт 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» одержувача аліментів звільнено від сплати судового збору за звернення до суду із позовною заявою про стягнення аліментів.
Отже, звернення до суду є безкоштовним.
Після вирішення справи, суд присуджує стягнення судового збору із платника аліментів.

⁉ ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
🔹 копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
🔹 копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача (за їх наявності);
🔹 копія свідоцтва про шлюб або документи щодо його розірвання;
🔹 копія свідоцтва про народження дитини;
🔹 довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації), на підтвердження факту проживання дитини саме з цим із батьків;
🔹 та ін. (перелік є орієнтовним та може бути більш розширеним за певних умов).

⁉ З ЯКОГО ЧАСУ ПРИСУДЖУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ?
☝🇺🇦 Відповідно до статті 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.
📎 Аліменти за МИНУЛИЙ ЧАС можуть бути присуджені, якщо позивач ПОДАСТЬ суду докази того, що він ВЖИВАВ заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за 1️⃣0️⃣років.

⁉ ЩО ПОВИНЕН РОБИТИ ОДЕРЖУВАЧ АЛІМЕНТІВ ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ?
📎 Після набрання рішенням суду законної сили слід звернутися до канцелярії суду та отримати там виконавчий лист, який є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню.
📎 Отримавши виконавчий лист, одержувачу аліментів, необхідно звернутися з ним до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання або місцем роботи платника аліментів, разом із заявою про примусове виконання.

☝ПІДСУМОВУЮЧИ, слід зазначити наступне:
✅ найшвидшим способом стягнення аліментів є звернення до суду із заявою про видачу судового наказу, так як процедура його видачі складає лише 5 днів (на практиці може тривати близько 2-3 тижнів);
✅ якщо ж підстави для видачі судового наказу відсутні або ж одержувач аліментів бажає визначити розмір аліментів у розмірі, що перевищує встанолені безспірні його розміри, то слід звертатися до суду в порядку позовного провадження з ПОЗОВНОЮ ЗАЯВОЮ про стягнення аліментів на утримання дитини;
✅ розгляд справи у такій категорії справ проводиться в загальному порядку та може тривати від 1 до декількох місяців, а той більше;
✅ мінімальний розмір аліментів у будь-якому разі — 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку;
✅ максимального розміру аліментів у позовному провадженні НЕ передбачено (граничне обмеження до 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку закріплене законодавцем виключно у наказному провадженні);
✅ суд викликає позивача та відповідача до суду;
✅ за результатами розгляду справи суд приймає рішення, після чого слід отримати виконавчий лист для пред’явлення його до виконання.

🕵️‍♀️ ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА УТРИМАННЯ ДИТИНИ можна знайти за посиланням 👇👇👇
https://zr.su.court.gov.ua/…/zrazku_pozov…/pozovna_alimentu…

https://kt.pl.court.gov.ua/…/groma…/19.07.2017-1/10072018-1…

З повагою адвокат Кулик Юлія Василівна

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх