Корисна інформація

Блог

📎 Згідно з частинами першою та другою статті 211 ЦПК України розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи.

📎 Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 223 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з підстав:
🔹 неявки в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
🔹 першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.

☝️🇺🇦 Частиною п`ятою статті 223 ЦПК України передбачено, що у разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

🔥❗️ Відповідно до пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

🔥❗️ Аналізуючи зміст зазначених норм процесуального закону, слід дійти висновку, що ПРИЧИНИ ПОВТОРНОЇ НЕЯВКИ ПОЗИВАЧА В СУДОВЕ ЗАСІДАННЯ ПРАВОВОГО ЗНАЧЕННЯ НЕ МАЮТЬ, а обов`язковими умовами для застосування передбачених пунктом 3 частини першої статті 257 ЦПК України процесуальних наслідків повторної неявки позивача в судове засідання є одночасно його належне повідомлення про час і місце судового засідання та відсутність заяви позивача про розгляд справи без його участі у судовому засіданні.

🔥❗️ Правом на залишення позову без розгляду суд наділений лише у разі повторної неявки належним чином повідомленого позивача, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і якщо його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

🔥❗️ Праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондує обов`язок ДОБРОСОВІСНОГО користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу; заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються його безпосередньо, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження.

📎 У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі — ЄСПЛ) як джерело права.

📎 Відповідно до § 23 рішення ЄСПЛ від 06 вересня 2007 року, заява № 3572/03 у справі «Цихановський проти України» національні суди мають створювати умови для того, щоб судове провадження було швидким та ефективним. Зокрема, національні суди мають вирішувати, чи відкласти судове засідання за клопотанням сторін, а також, чи вживати якісь дії щодо сторін, чия поведінка спричинила невиправдані затримки у провадженні.

📎 Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій встановивши, що позивач будучи належним чином повідомленою про день та час розгляду справи в суді першої інстанції не з`явилася у судові засідання, призначені на 10 червня та 03 липня 2020 року, і не надіслала заяви до суду про розгляд справи за її відсутністю, дійшли обґрунтованого висновку про залишення позову без розгляду, правильно застосувавши положення статей 223, 257 ЦПК України. Разом з тим, законних підстав для відкладення розгляду справи суд першої інстанції не мав.

📎 Доводи касаційної скарги про те, що суд не послався на належні та допустимі докази про повідомлення про судовий розгляд спростовуються змістом оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції, яка містить дані про повідомлення позивача у встановленому законом порядку про розгляд справи і таке підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення про призначені судові засідання на 10 червня та 03 липня 2020 року (а. с. 121, 126).

📎 Аргументи касаційної скарги про те, що суд першої інстанції міг приступити до розгляду справи без її участі суперечать положенням пункту 2 частини першої статті 257 ЦПК України, яка містить ІМПЕРАТИВНИЙ ПРИПИС про залишення позову без розгляду у разі повторної неявки у судове засідання належним чином повідомленого позивача. Винятком із цього правила є подання позивачем заяви про розгляд справи за його відсутності, однак матеріали справи не містять доказів подання позивачем такої заяви.

🔥❗️ Таким чином, згідно з вимогами ЦПК України суд НЕ зобов`язаний з`ясовувати причини повторної неявки в судове засідання належним чином повідомленого позивача і у випадку повторної неявки позивача, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду.

🔥❗️ Правове значення в такому випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання ним заяви про розгляд справи за його відсутності.

👩‍⚖️🇺🇦 Наведені правові висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду 👇👇👇
від 20 вересня 2018 року у справі №756/8612/16-ц,
від 24 жовтня 2018 року у справі №569/347/16-ц,
від 28 лютого 2019 року у справі №752/9188/13-ц,
від 22 травня 2019 року у справі №310/12817/13,
від 06 червня 2019 року у справі №760/3301/13-ц,
від 20 червня 2019 року у справі №522/7428/15,
від 26 вересня 2019 року у справі №295/19734/13-ц,
від 07 жовтня 2019 року у справі №612/403/16-ц,
від 27 березня 2020 року у справі №522/22303/14-ц.

🕵️‍♂️ З повним текстом постанови Верховного Суду від 07 грудня 2020 року в справі № 686/31597/19 (провадження № 61-15254св20) можна ознайомитися за посиланням 👇👇👇

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93373811

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх