Корисна інформація

Блог

☝️ Досить актуальним є питання щодо можливості приватизації громадянами України квартир чи кімнат у гуртожитку, у яких вони проживають протягом тривалого часу, проте не оформили жодним чином своє право власності.
Спробуємо розглянути дане питання більш детально.

⁉️ ЩО Ж ТАКЕ ПРИВАТИЗАЦІЯ?
📌 Приватизація – це перехід майна в приватну власність, тобто процес передачі громадянам України житлових об’єктів з державної власності.
Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

ДО ОБ’ЄКТІВ ПРИВАТИЗАЦІЇ НАЛЕЖАТЬ:
✅ квартири багатоквартирних будинків;
✅одноквартирні будинки;
✅житлові приміщення в гуртожитках (кімнати, житлові блоки, секції);
✅кімнати в квартирах та одноквартирних будинках, де проживають двоє і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму.

ПРИВАТИЗАЦІЯ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ШЛЯХОМ:
✅ безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю;
✅ продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування).

☝️🇺🇦 Згідно ПОЛОЖЕННЯ про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 16.12.2009 № 396, передбачено наступне:👇👇👇

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0109-10#n17

📌 Якщо загальна площа квартири (будинку) перевищує площу, яку має право отримати сім’я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, одержаними для приватизації державних підприємств чи землі, а у разі їх відсутності — грошима. Сума доплат визначається добутком розміру надлишкової загальної площі на вартість одного квадратного метра.

📌 Оплата вартості надлишкової загальної площі приватизованого житла може провадитись громадянами у розстрочку на 10 років за умови внесення первинного внеску в розмірі не менше 10 відсотків суми, що підлягає виплаті. При цьому громадянин дає органу приватизації письмове зобов’язання про погашення суми вартості, що залишається несплаченою (пункт 11 Положення).

📌 Допоміжні приміщення передаються у спільну сумісну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах безоплатно і окремо приватизації не підлягають (пункт 7 Положення).
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

☝️🔥 ЗВЕРТАЮ УВАГУ, що згідно рішення Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення положення пункту 5 статті 5 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” (справа про безоплатну приватизацію житла) від 10.06.2010 р. справа №1- 38/2010, право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо, зокрема, громадянин України ПОВНІСТЮ використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v015p710-10#Text

☝️🔥 Приватизація загальної площі в кількох квартирах (будинках) державного житлового фонду в межах встановленої санітарної норми та номінальної вартості житлового чека не є повторною.

⁉️КУДИ СЛІД ЗВЕРНУТИСЯ ДЛЯ ПРИВАТИЗАЦІЇ?
📌 Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.

Наприклад, у місті Дніпро приватизація державного житлового фонду здійснюється Департаментом житлового господарства Дніпровської міської ради (вулиця Воскресенська, 16).

📜 Сама ж заява на ім’я керівника органу приватизації житлового фонду про приватизацію квартири (будинку), кімнати у комунальній квартирі надається через Центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП).

📌 Громадянин подає до органів приватизації такі документи:

🔹 заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

🔹 копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

🔹 копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

🔹 копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

🔹 довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

🔹 технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок — технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

🔹 копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

🔹 документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

🔹 копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

🔹 заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

📌 Громадяни, які проживають у гуртожитку, крім документів, визначених вище, до заяви також додають:

🔹 витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла;

🔹 копію договору найму жилого приміщення та/або копію договору оренди житла;

🔹 форму первинної облікової документації № 028/о «Консультаційний висновок спеціаліста» з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз.

☝️ За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини.

☝️ Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян. На підставі вказаного рішення орган приватизації видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.

Власникам необхідно здійснити державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до чинного законодавства України.

☝️ПЕРЕЛІК ПІДСТАВ ДЛЯ ВІДМОВИ У ПРИВАТИЗАЦІЇ КВАРТИРИ:
☑️ Використане право на приватизацію.
☑️ Накладення арешту на квартиру.
☑️ Квартира (будинок) не підлягає приватизації відповідно до п.2 ст.2 Закону Україна «Про приватизацію державного житлового фонду».
☑️ Громадянин не має громадянства України.
☑️ Не надані необхідні документи у повному обсязі.
☑️ Квартира (будинок) не зареєстрована за комунальною власністю територіальної громади.
☑️ Надані документи оформлені не належним чином.
☑️ У поданих документах виявлено завідомо неправдиві відомості.
☑️ Не здійснено доплату за понаднормову надлишкову площу, що приватизується, або оплату послуг за оформлення документів.

ДОДАТКОВІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДМОВИ ПРИ ПРИВАТИЗАЦІЇ КІМНАТИ У ГУРТОЖИТКУ:
☑️ У власності є інше житло.
☑️Проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання, у зв’язку із навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв’язку з роботою (службою за контрактом);а також у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі і потребують поліпшення житлових умов, або житлова площа яких тимчасово заселена, або повернути колишнє жиле приміщення яких немає можливості.
☑️ Потребують медичної допомоги у зв’язку із захворюванням на туберкульоз – особи, які хворі на активні форми туберкульозу всіх органів та систем з виділенням туберкульозної палички.
☑️Менше п’яти років зареєстровані у гуртожитках та фактично проживають у них.

☝️☝️ Громадяни, які проживають у гуртожитках, що перебувають у власності підприємств, установ, організацій, утворених у процесі корпоратизації чи приватизації, набувають право на приватизацію займаних жилих приміщень після передачі таких гуртожитків у комунальну власність та за умови, що вони фактично проживають у таких гуртожитках на правових підставах і тривалий час (не менше п’яти років).

☝️ Вимога щодо проживання у гуртожитку протягом тривалого часу (проживання у гуртожитку постійно сукупно п’ять і більше років) не поширюється на членів сім’ї громадянина, якому видано ордер на жилу площу в гуртожитку та який є основним наймачем жилого приміщення в гуртожитку, а також на мешканців гуртожитків, які на правових підставах були вселені у гуртожиток, фактично проживали в гуртожитку сукупно не менше одного року та стали учасниками антитерористичної операції у складі Збройних Сил України, Національної гвардії України, органів внутрішніх справ України та інших військових формувань, створених відповідно до закону, та добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України) зареєстровані та фактично проживають у цьому приміщені (з підписами, засвідченими начальником підприємства, що обслуговує будинок), що належить до комунальної власності територіальної громади.

⁉️ЧИ МОЖЛИВО ОСКАРЖИТИ ВІДМОВУ?
Спори щодо приватизації квартири (будинку), житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства.

⁉️ НАВІЩО ПРИВАТИЗОВУВАТИ ЖИТЛО?
Якщо належним чином оформити право власності на квартиру чи кімнату в гуртожитку, то можна розпоряджатися такою нерухомістю на свій розсуд. Це означає, що власник зможе виконувати такі дії з майном: продати квартиру або подарувати, а також залишити її у спадок.

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх