☝️🇺🇦 13 серпня 2020 року набрав чинності Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14 липня 2020 року № 768-IX (далі – Закон), який визначає правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні 🎲🎰.
Законом створюється Реєстр самообмежених осіб та осіб, щодо яких наявні інші обмеження, що надає змогу обмежити участь в азартних іграх фізичної особи терміном від 6 місяців до 3 років.
🔥❗️ РЕЄСТР ОСІБ, ЯКИМ ОБМЕЖЕНО ДОСТУП ДО ГРАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ТА /АБО УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ (далі – Реєстр) – це база даних, що містить інформацію про фізичних осіб, яким відповідно до поданих заяв або за рішенням суду обмежено відвідування гральних закладів та участь в азартних іграх (п. 54 ч. 1 ст. 1 Закону).
📌 Дані Реєстру є інформацією з обмеженим доступом.
📌 Доступ до такої інформації надається виключно Уповноваженому органу та організаторам азартних ігор для виконання покладених на них цим Законом обов’язків (ч. 3 ст. 5 Закону).
☝️❗️ Обмеження участі особи в азартних іграх шляхом внесення до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, здійснюється:
✅ самостійно за заявою такої особи;
✅Уповноваженим органом за обґрунтованою заявою членів сім’ї першого ступеня споріднення або законних представників;
✅ за рішенням суду.
🔵 ПЕРШИЙ СПОСІБ
Фізична особа може самостійно обмежити себе у відвідуваннях гральних закладів та в участі в азартних іграх на строк від шести місяців до трьох років шляхом ОСОБИСТОГО ПОДАННЯ організатору азартних ігор або Уповноваженому органу ПИСЬМОВОЇ ЗАЯВИ ✍️📜 (заяви про самообмеження) з одночасним пред’явленням документа, що посвідчує особу.
Заява може бути подана у письмовій або електронній формі з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Бланки заяви про самообмеження розміщуються у доступному для гравців та відвідувачів місці у кожному гральному закладі.
Відкликання заяви про самообмеження не допускається.
🔵 ДРУГИЙ СПОСІБ
Гравець може бути обмежений у відвідуванні гральних закладів та в участі у азартних іграх Уповноваженим органом ЗА ЗАЯВОЮ ✍️📜 членів сім’ї першого ступеня споріднення або законних представників тимчасово до ухвалення рішення суду, але не більше шести місяців у разі:
☑️ перевищення витрат на гру над особистими доходами гравця, що ставить гравця або його сім’ю у скрутне матеріальне становище;
☑️ наявності боргових зобов’язань на суму більш як 100 прожиткових мінімумів доходів громадян;
☑️ ухилення особи від сплати аліментів впродовж більше трьох місяців;
☑️ якщо особа або члени її сім’ї є отримувачами житлової субсидії чи пільг на сплату житлово-комунальних послуг.
У разі подання заяви про обмеження в ній зазначається обґрунтування необхідності встановлення такого обмеження.
☝️ Уповноважений орган не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання заяви від членів сім’ї особи першого ступеня споріднення або законних представників здійснює розгляд такої заяви та за наявності обґрунтованих підстав ВНОСИТЬ ВІДОМОСТІ про фізичну особу, стосовно якої наявні обмеження у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх, до Реєстру.
🔵 ТРЕТІЙ СПОСІБ
У разі якщо гравець шляхом участі в азартних іграх завдає шкоду самому собі та/або своїй сім’ї через приведення до тяжкого матеріального стану, такий гравець може бути обмежений у відвідуваннях гральних закладів та участі в азартних іграх на строк від шести місяців до трьох років ЗА РІШЕННЯМ СУДУ👩⚖️🇺🇦 .
🔥❗️ Вказаним Законом РОЗДІЛ IV Цивільного процесуального кодексу України ДОПОВНЕНО ГЛАВОЮ 2—1 «Розгляд судом справ про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх» (ст.ст. 300-1 — 300-5 ЦПК України).
⁉️ До якого суду слід звертатися із заявою?
Заява про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх подається до суду за місцем проживання такої особи.
⁉️ Хто може звернутися до суду з заявою?
Заяву про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх може бути подано членами сім’ї першого ступеня споріднення або законними представниками такої особи.
☝️ Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розд. І Податкового кодексу України)
⁉️Якого змісту повинна бути заява?
У заяві про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх мають бути викладені обставини, що підтверджують ПІДСТАВИ для обмеження фізичної особи у відвідування гральних закладів та участі в азартних іграх, а саме:
☑️ перевищення витрат на гру над особистими доходами особи, що ставить особу або її сім’ю у скрутне матеріальне становище;
☑️наявність у особи боргових зобов’язань на суму більше 100 прожиткових мінімумів доходів громадян;
☑️ несплата особою аліментів впродовж більше трьох місяців;
☑️ отримання особою або членами її сім’ї житлової субсидії чи пільг на сплату житлово-комунальних послуг;
☑️ скрутне матеріальне становище особи чи членів її сім’ї, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати.
⁉️ Який порядок розгляду такої справи?
Справи про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх судом розглядаються в окремому провадженні за участю заявника та особи, стосовно якої розглядається справа.
📌 Судові витрати 💰 , пов’язані з провадженням справи про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх, відносяться НА РАХУНОК ДЕРЖАВИ.
📌 Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно, без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.
👩⚖️🇺🇦 Суд, ухвалюючи рішення про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх, встановлює СТРОК ДІЇ ТАКОГО ОБМЕЖЕННЯ, що не може бути меншим від строку, встановленого Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», тобто від шести місяців до трьох років.
☝️ Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державного регулювання у сфері організації та проведення азартних ігор.
☝️ Організатор азартних ігор або Уповноважений орган НЕ ПІЗНІШЕ наступного робочого дня з дня отримання заяви про самообмеження або рішення суду про обмеження у відвідуваннях гральних закладів та участі в азартних іграх ВНОСИТЬ ВІДОМОСТІ про фізичну особу, стосовно якої наявні обмеження участі в азартних іграх, до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх.
🔥❗️ ЗГІДНО ЗАКОНУ ГРАВЦЯМИ НЕ МОЖУТЬ БУТИ:
▪️недієздатні та обмежено дієздатні особи;
▪️ особи, які не досягли 21-річного віку;
▪️ особи, які відповідно до законодавства мають відповідні обмеження;
▪️особи, які перебувають в стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння;
▪️ особи, визнані організатором азартних ігор небажаними;
▪️особи, внесені до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх.
📌 Якщо особа, незважаючи на встановлену цим Законом, правилами участі в азартній грі заборону, взяла участь в азартній грі, такий договір про участь в азартній грі, укладений між організатором азартної гри та такою особою, Є НІКЧЕМНИМ.
📌 Виплата (видача) виграшів (призів) за нікчемними договорами не здійснюється.
📌 У разі якщо організатором азартних ігор здійснено виплату (видачу) виграшу (призу) цій особі, така виплата (видача) виграшу (призу) підлягає поверненню організатору азартних ігор у повному обсязі у строки, повідомлені такій особі організатором азартних ігор.
📌 У разі якщо ставка підлягає поверненню фізичній особі, організатор азартних ігор зобов’язаний у строк, визначений правилами проведення відповідної азартної гри, ПОВЕРНУТИ особі або її законному представнику КОШТИ В РОЗМІРІ СТАВКИ.
🕵️♀️👉 Більш детально ознайомитися з повним текстом Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» можна за посиланням 👉 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/768-20#n1034
З повагою адвокат Кулик Ю.В.