Корисна інформація

Блог

☝️🇺🇦 Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від ДОХОДУ її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

⁉️ Що ж слід розуміти під поняттям «ДОХІД», з якого повинно проводитися утримання аліментів?

☝️🇺🇦 Статтею 81 Сімейного кодексу України закріплено, що перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.

☝️🇺🇦 Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 146 затверджено Перелік видiв доходiв, якi враховуються при визначеннi розмiру алiментiв на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб (далі – Перелік).

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/146-93-%D0%BF#Text

Підпунктом 19 пункту 1 додатку до вказаної постанови визначено, що аліменти, зокрема, стягуються з інших видів заробітку.

⁉️ ЧИ Є ВКАЗАНИЙ ПЕРЕЛІК ВИДІВ ДОХОДІВ ВИЧЕРПНИМ?

Ні, він не є вичерпним!

👩‍⚖️🇺🇦 Саме до такого висновку прийшов Верховний Суд, що викладений у постанові Об’єднаної палати КЦС ВС від 5 вересня 2019 року у справі № 760/4569/18-ц (провадження № 61-45100сво18) , який за змістом зводиться до наступного — Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146 не є вичерпним.

Судове рішення мотивоване, зокрема, положеннями ст. 81 та ч. 3 ст. 181 СК України, відповідно до яких розмір аліментів визначається від частки доходу платника, а не його заробітку, тому звуження змісту норм закону за допомогою положень підзаконних нормативно-правових актів є неприпустимим.

⁉️ ЧИ ПІДЛЯГАЮТЬ СТЯГНЕННЮ АЛІМЕНТИ З ДОХОДУ, ОТРИМАНОГО ВІД ПРОДАЖУ (ВІДЧУЖЕННЯ) НЕРУХОМОГО МАЙНА?

Так, підлягають стягненню!

👩‍⚖️🇺🇦 Саме до такого висновку прийшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, що викладений у постанові від 31 липня 2020 року по справі № 234/15413/17 (провадження № 61-1685св20), який за змістом зводиться до наступного:

🔥❗️ Дохід від відчуження нерухомого майна ПІДПАДАЄ під дію Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб та на який, згідно вказаного Переліку МОЖЕ бути здійснено стягнення в межах виконавчого провадження

🔥❗️Також Є БЕЗПІДСТАВНИМИ аргументи заявника про те, що ПРОДАЖ ОСОБИСТОГО нерухомого майна заявника, право власності на яке ним було набуто внаслідок дарування його батьками ще до шлюбу та народження дитини, НЕ Є ЗАРОБІТКОМ заявника а тому на нього (дохід) не може бути звернуто стягнення за рішенням суду у межах виконавчого провадження, оскільки Закон України «Про виконавче провадження» чітко встановлює заробіток/доход, як об’єкт, на який державним виконавцем може бути здійснено звернення стягнення на виконання рішення суду.

☝️ Підсумовуючи, слід зазначити, що якщо за рішенням суду визначено стягнення аліментів у розмірі від частки заробітку (доходу) платника аліментів, то грошові кошти, що будуть отримані таким боржником від продажу нерухомості, відносяться до ПЕРЕЛІКУ видів доходів, за яким проводиться стягнення аліментів, а отже 1/4, 1/3, 1/2, 1/6 частка (залежно від розміру, вказаного в рішенні суду) від такого доходу (грошових коштів), підлягає стягненню як аліменти.

☝️🔥 З ДОХОДУ ВІД ПРОДАЖУ НЕРУХОМОГО МАЙНА АЛІМЕНТИ СТЯГУЮТЬСЯ!!!

🕵️‍♀️👉 Більш детально ознайомитися з повним текстом постанови Верховного Суду можна за посиланням 👉 http://reyestr.court.gov.ua/Review/90784240

З повагою адвокат Кулик Ю.В.

Юридичний блог

Корисна інформація на актуальні юридичні теми, новини законодавства, практика адвоката у судових справах, правові огляди, статті та багато іншого …

Пролистать наверх